Komunikaty PR

Senior w sieci. Jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

2020-06-26  |  14:15
Biuro prasowe

Prywatne osoby to jedna z najczęściej atakowanych grup przez hakerów. A im starsze i mniej świadome - tym bardziej podatne na ataki. Eksperci od cyberbezpieczeństwa DataArt radzą, co możemy zrobić, żeby seniorzy byli bezpieczniejsi w sieci.

Większość z nas potrafiła bez problemu dostosować się do nowych warunków i płynnie przejść z pracy biurowej na home office, a niekiedy nawet całkowicie przenieść swoje działania z offline do online. Tymczasem dla seniorów, naszych rodziców, babć i dziadków, była to sytuacja trudna. Z uwagi na fakt, że starsze osoby wolniej przyswajają nowinki techniczne, social distancing i izolacja dały prawdziwe pole do popisu cyberprzestępcom.

Ryzyko ataku można jednak zminimalizować, trzymając się kilku podstawowych wskazówek. A ty, jako osoba biegle poruszająca się po sieci, możesz pomóc swoim bliskim odnaleźć się w zawiłościach cyberświata i nie dać się oszukać. Poznaj kilka wskazówek, które ci w tym pomogą.

1. Uświadamiaj, czym jest phishing

Rozmowa to podstawa. Wytłumacz osobom starszym, że nie powinni ufać żadnej telefonicznej wiadomości ani żadnemu esemesowi, które wzywają do zapłaty choćby drobnej kwoty. Takie wyłudzenia są dość powszechne, więc warto być czujnym. Cyberprzestępcy często podszywają się pod instytucje finansowe. Uświadom seniorów, że ani banki, ani lekarze nie komunikują się ze swoimi klientami poprzez wiadomości tekstowe, a tym bardziej nie wymagają zmiany hasła do bankowości elektronicznej w trakcie rozmowy telefonicznej lub poprzez e-maila. Im więcej opowiesz o typach ataków, tym bardziej ostrożna i podejrzliwa będzie dana osoba.

2. Zweryfikuj zabezpieczenia

Za zgodą osoby starszej zweryfikuj, czy zabezpieczenia, jakie posiada na swoim telefonie, portalach internetowych i poczcie elektronicznej są wystarczające. Upewnij się, że uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest włączone. Jeśli nie - pomóż w jego konfiguracji.

3. Zabezpiecz social media

Chwalenie się zdjęciami i wiadomościami na temat swojego życia w social mediach tylko z pozoru nie stwarzaja zagrożenia. To najłatwiejszy sposób dla cyberprzestępców, by zdobyć informacje o potencjalnej ofierze. Pomóż seniorowi odpowiednio zabezpieczyć swój profil (np. poprzez ustawienia prywatności) i wytłumacz, że każda prośba o finansowe wsparcie, przesłana za pośrednictwem komunikatora przez znajomego, powinna z być z automatu podejrzana. Jeśli powstaną jakiekolwiek wątpliwości co do treści wiadomości, najlepiej skontaktować się z daną osobą telefonicznie lub osobiście i potwierdzić informacje. W żadnym wypadku nie wolno klikać w podejrzane linki, podawać haseł do przelewów ani numerów kart kredytowych. Pamiętaj, że wyłudzenia dotyczą nie tylko pieniędzy, ale również danych wrażliwych, takich jak dane osobowe, PESEL, numer karty kredytowej lub adres zamieszkania.

4. Skonfiguruj pocztę

Seniorzy lubią korzystać nie tylko z social mediów, ale również z poczty e-mail. To dobra alternatywa dla rozmów telefonicznych. Sprawdź, czy na danej skrzynce pocztowej jest włączone filtrowanie SPAMU. To znacznie zminimalizuje ryzyko otrzymania niechcianej wiadomości. Uświadom seniora, że nie wolno klikać w żadne podejrzane linki i załączniki, które z łatwością mogą zainfekować komputer oraz urządzenie mobilne. Jeśli ma wątpliwości co do nadawcy danego maila - niech skontaktuje się z tobą.

5. Bezpieczne zakupy online

Rynek e-commerce ułatwia życie, nie tylko w czasie pandemii Covid-19. Zakupy online oszczędzają czas i pieniądze. Warto jednak zadbać o to, żeby były bezpieczne. Naucz seniora rozpoznawać zaufane sklepy i dokonywać transakcji.

6. Znajdź czas

Poświęć trochę czasu i porozmawiaj z bliską ci starszą osobą. Zapytaj, jakie ma obawy co do świata online i zastanów się, jak możesz jej pomóc. Na bieżąco dostarczaj informacji o nowych sposobach ataków hakerskich i sprawdzaj zabezpieczenia. Dowiedz się w trakcie rozmowy, jakie aplikacje byłyby najbardziej przydatne do codziennego funkcjonowania i pomóż w ich instalacji oraz konfiguracji. Zapewnij o swojej pomocy w razie jakichkolwiek wątpliwości.

To wszystko. Jeśli bliska ci starsza osoba mieszka daleko, porozmawiaj z nią na wyżej wymienione tematy telefonicznie lub zrób prosty tutorial wideo. Seniorzy to osoby szczególnie narażone na ataki cyberprzestępców - pomóż im nie dać się zaatakować.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bezpeczeństwo Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
Bezpeczeństwo Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1
2024-12-18 | 10:00

Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1

Firma Axis, jako pierwsza w branży, ogłasza wsparcie dla sprawdzonego standardu kodowania wideo AV1, wprowadzając na rynek 9. generację systemów na chipie (SoC) serii ARTPEC. Format AV1
Bezpeczeństwo Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe
2024-12-05 | 09:00

Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe

• W 2023 r. odnotowano prawie 2985 pożarów budynków produkcyjnych i magazynowych*.  • Znacząca liczba takich zdarzeń pokazuje jak istotne jest odpowiednie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Edukacja

Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.