Komunikaty PR

Polska żywność nie spełnia norm jakościowych

2022-05-12  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Biuro Prasowe
GISPartner S.A.

Jana Długosza 60
51-162 Wrocław
media|gispartner.pl| |media|gispartner.pl
+48 605 286 264
www.gispartner.pl

Polska plasuje się na 7. miejscu pośród największych eksporterów żywności w Unii Europejskiej. Dostarcza produkty na rynki Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji czy Niderlandów, a wartość rodzimego eksportu przekracza 30 mld EUR rocznie. Niepokojące, co wyraźnie pokazują raporty Najwyższej Izby Kontroli, są jednak wyniki w zakresie liczby alertów i powiadomień dotyczących niebezpiecznej żywności z Polski. W 2017 było ich 87, w roku 2020 aż 273[1] i dotyczą głównie branży przetwórstwa mięsnego. Na co zatem powinny zwrócić uwagę zakłady produkcyjne i jakie dodatkowe rozwiązania wdrożyć?

Żywność, a przede wszystkim sposób jej wytwarzania, jest przedmiotem analiz kadry zarządzającej, technologów i inżynierów. Dochodzi do tego rosnąca świadomość konsumentów, która bezpośrednio  wpływa na wdrażanie rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo żywności. Konsumenci oczekują od producentów transparentności i jasnego przekazu, z czego i w jakich warunkach produkowana jest żywność.

Przedsiębiorstwa produkcyjne, spełniając normy i standardy, otwierają się na rozwiązania, które w sposób nadzorowany przyczyniają się do minimalizowania występujących zagrożeń. Aspekt ten jest szczególnie ważny w obszarze produkcji żywności RTE, czyli gotowej do spożycia. Tu odpowiednie procesy mycia i dezynfekcji decydują bezpośrednio o bezpieczeństwie produktu. Usługę tę zazwyczaj realizują firmy zewnętrzne, wyspecjalizowane w tej dziedzinie.

Efektywne mycie i zarządzanie procesem dezynfekcji

Zbieranie i analizowanie danych cyfrowych o jakości wykonania usługi mycia i dezynfekcji stanowi dla samego wykonawcy, jak też dla producentów żywności, ważny element w polepszaniu warunków środowiska produkcyjnego. Zestawienie informacji o warunkach mycia i dezynfekcji z efektami procesu jest widoczne po jednym  kliknięciu i stanowi dane wejściowe do doskonalenia procesu. Dzięki danym z aplikacji identyfikacja i eliminacja potencjalnych zagrożeń możliwa jest niemal w czasie rzeczywistym. Pozyskane dane pozwalają bowiem śledzić warunki, w jakich usługi mycia i dezynfekcji są realizowane oraz na którym etapie zdiagnozowane zostało zagrożenie.

Praca z aplikacją Food Hygiene Audit (FHA) bardzo poprawiła efektywność naszej pracy - mówi Zbigniew Florczuk, dyrektor operacyjny w spółce Climbex, realizującej usługi mycia i dezynfekcji w zakładach spożywczych. To nasze autorskie rozwiązanie, które pomaga nam zbierać dane o realizowanym procesie. W każdym przedsiębiorstwie, gdzie wykonujemy usługę, bierzemy udział w przygotowaniu bezpiecznej przestrzeni dla produkowanej żywności. Zależy nam zatem, aby o zdarzeniach mających wpływ na to bezpieczeństwo wiedzieć jak najwięcej. W aplikacji FHA rejestrujemy warunki, w jakich wykonujemy usługę oraz wszelkie inne zdarzenia uznawane za niepożądane. Zapisywane są także wyniki z kontroli jakościowych, w tym wyniki wymazów mikrobiologicznych pobieranych z wielu miejsc zakładu. Z analizy zebranych danych korzysta również producent, który także ma dostęp do systemu. To jest bardzo duża wartość, bo razem pracujemy na spójnej bazie informacji i wspólnie możemy wprowadzać usprawnienia. Przekłada się to na zachowanie ciągłości produkcji czy eliminację ryzyka wycofywania skażonych partii żywności z obiegu handlowego – komentuje dalej dyrektor Florczuk.

Eliminować, a nie utrudniać

Salmonella, Listeria monocytogenes to tylko  nieliczne z zagrożeń dla zdrowia i życia wykryte w eksportowanych z Polski partiach żywności. Dotyczą one szczególnie mięsa, drobiu i ryb. W zakładach, które zajmują się ich produkcją istnieje możliwość szybkiego wdrożenia cyfrowych rozwiązań, by usprawnić proces związany z myciem linii produkcyjnych czy higienizacją obszarów produkcyjnych. Jak wskazują producenci, jako przyczyny strat przedsiębiorstw przetwórstwa mięsnego są najczęściej wymieniane: przerwy w produkcji (20%), zmiany na linii produkcyjnej (21%), wadliwość produktu (21,7%) oraz błąd ludzki (21,7%).

Optymalizacja procesów wartością dodaną dla przedsiębiorstwa

Procesy czyszczenia, mycia i dezynfekcji wymagają ciągle uzupełnianej i odpowiedniej wiedzy. Powinny być także realizowane przez profesjonalistów. Wzbogacając je o dane cyfrowe można minimalizować ryzyka i racjonalnie wykorzystywać posiadane zasoby własne, optymalizując jednocześnie koszty procesu. Wykorzystanie dedykowanych aplikacji minimalizuje ponadto straty finansowe i pozwala osiągnąć cel nadrzędny - bezpieczną żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu jej marnotrawienia.

Więcej informacji na temat aplikacji Food Hygiene Audit (FHA) znaleźć można na stronie www.climbex.pl

 


[1] Źródło: www.nik.gov.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GISPartner S.A.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bezpeczeństwo Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
Bezpeczeństwo Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1
2024-12-18 | 10:00

Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1

Firma Axis, jako pierwsza w branży, ogłasza wsparcie dla sprawdzonego standardu kodowania wideo AV1, wprowadzając na rynek 9. generację systemów na chipie (SoC) serii ARTPEC. Format AV1
Bezpeczeństwo Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe
2024-12-05 | 09:00

Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe

• W 2023 r. odnotowano prawie 2985 pożarów budynków produkcyjnych i magazynowych*.  • Znacząca liczba takich zdarzeń pokazuje jak istotne jest odpowiednie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Edukacja

Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.