Polska żywność nie spełnia norm jakościowych
GISPartner S.A.
Jana Długosza 60
51-162 Wrocław
media|gispartner.pl| |media|gispartner.pl
+48 605 286 264
www.gispartner.pl
Polska plasuje się na 7. miejscu pośród największych eksporterów żywności w Unii Europejskiej. Dostarcza produkty na rynki Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji czy Niderlandów, a wartość rodzimego eksportu przekracza 30 mld EUR rocznie. Niepokojące, co wyraźnie pokazują raporty Najwyższej Izby Kontroli, są jednak wyniki w zakresie liczby alertów i powiadomień dotyczących niebezpiecznej żywności z Polski. W 2017 było ich 87, w roku 2020 aż 273[1] i dotyczą głównie branży przetwórstwa mięsnego. Na co zatem powinny zwrócić uwagę zakłady produkcyjne i jakie dodatkowe rozwiązania wdrożyć?
Żywność, a przede wszystkim sposób jej wytwarzania, jest przedmiotem analiz kadry zarządzającej, technologów i inżynierów. Dochodzi do tego rosnąca świadomość konsumentów, która bezpośrednio wpływa na wdrażanie rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo żywności. Konsumenci oczekują od producentów transparentności i jasnego przekazu, z czego i w jakich warunkach produkowana jest żywność.
Przedsiębiorstwa produkcyjne, spełniając normy i standardy, otwierają się na rozwiązania, które w sposób nadzorowany przyczyniają się do minimalizowania występujących zagrożeń. Aspekt ten jest szczególnie ważny w obszarze produkcji żywności RTE, czyli gotowej do spożycia. Tu odpowiednie procesy mycia i dezynfekcji decydują bezpośrednio o bezpieczeństwie produktu. Usługę tę zazwyczaj realizują firmy zewnętrzne, wyspecjalizowane w tej dziedzinie.
Efektywne mycie i zarządzanie procesem dezynfekcji
Zbieranie i analizowanie danych cyfrowych o jakości wykonania usługi mycia i dezynfekcji stanowi dla samego wykonawcy, jak też dla producentów żywności, ważny element w polepszaniu warunków środowiska produkcyjnego. Zestawienie informacji o warunkach mycia i dezynfekcji z efektami procesu jest widoczne po jednym kliknięciu i stanowi dane wejściowe do doskonalenia procesu. Dzięki danym z aplikacji identyfikacja i eliminacja potencjalnych zagrożeń możliwa jest niemal w czasie rzeczywistym. Pozyskane dane pozwalają bowiem śledzić warunki, w jakich usługi mycia i dezynfekcji są realizowane oraz na którym etapie zdiagnozowane zostało zagrożenie.
Praca z aplikacją Food Hygiene Audit (FHA) bardzo poprawiła efektywność naszej pracy - mówi Zbigniew Florczuk, dyrektor operacyjny w spółce Climbex, realizującej usługi mycia i dezynfekcji w zakładach spożywczych. To nasze autorskie rozwiązanie, które pomaga nam zbierać dane o realizowanym procesie. W każdym przedsiębiorstwie, gdzie wykonujemy usługę, bierzemy udział w przygotowaniu bezpiecznej przestrzeni dla produkowanej żywności. Zależy nam zatem, aby o zdarzeniach mających wpływ na to bezpieczeństwo wiedzieć jak najwięcej. W aplikacji FHA rejestrujemy warunki, w jakich wykonujemy usługę oraz wszelkie inne zdarzenia uznawane za niepożądane. Zapisywane są także wyniki z kontroli jakościowych, w tym wyniki wymazów mikrobiologicznych pobieranych z wielu miejsc zakładu. Z analizy zebranych danych korzysta również producent, który także ma dostęp do systemu. To jest bardzo duża wartość, bo razem pracujemy na spójnej bazie informacji i wspólnie możemy wprowadzać usprawnienia. Przekłada się to na zachowanie ciągłości produkcji czy eliminację ryzyka wycofywania skażonych partii żywności z obiegu handlowego – komentuje dalej dyrektor Florczuk.
Eliminować, a nie utrudniać
Salmonella, Listeria monocytogenes to tylko nieliczne z zagrożeń dla zdrowia i życia wykryte w eksportowanych z Polski partiach żywności. Dotyczą one szczególnie mięsa, drobiu i ryb. W zakładach, które zajmują się ich produkcją istnieje możliwość szybkiego wdrożenia cyfrowych rozwiązań, by usprawnić proces związany z myciem linii produkcyjnych czy higienizacją obszarów produkcyjnych. Jak wskazują producenci, jako przyczyny strat przedsiębiorstw przetwórstwa mięsnego są najczęściej wymieniane: przerwy w produkcji (20%), zmiany na linii produkcyjnej (21%), wadliwość produktu (21,7%) oraz błąd ludzki (21,7%).
Optymalizacja procesów wartością dodaną dla przedsiębiorstwa
Procesy czyszczenia, mycia i dezynfekcji wymagają ciągle uzupełnianej i odpowiedniej wiedzy. Powinny być także realizowane przez profesjonalistów. Wzbogacając je o dane cyfrowe można minimalizować ryzyka i racjonalnie wykorzystywać posiadane zasoby własne, optymalizując jednocześnie koszty procesu. Wykorzystanie dedykowanych aplikacji minimalizuje ponadto straty finansowe i pozwala osiągnąć cel nadrzędny - bezpieczną żywność, przy jednoczesnym ograniczeniu jej marnotrawienia.
Więcej informacji na temat aplikacji Food Hygiene Audit (FHA) znaleźć można na stronie www.climbex.pl
[1] Źródło: www.nik.gov.pl
Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1
Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe
DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia
1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.
Prawo
Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.
Prawo
Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
Rok obowiązywania ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej nie przyniósł znaczących zmian w systemie opieki nad seniorami, ale zdaniem lekarzy dzięki niej więcej rozmawia się o problemach tego sektora i szuka się odpowiednich rozwiązań, bardziej dopasowanych do krajowych realiów. Problemem pozostaje brak geriatrów oraz brak odpowiedniej liczby oddziałów geriatrycznych. Eksperci postulują możliwość przygotowania lekarzy innych specjalizacji do opieki nad seniorami, przede wszystkim POZ, a także położenie większego nacisku na wielodyscyplinarne podejście do tej opieki.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.