Komunikaty PR

JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO MAJĄTKU I BIZNESU WE WŁASNEJ FIRMIE?

2023-06-14  |  08:30
Biuro prasowe

Bezpieczeństwo majątku firmy jest nieodłącznym elementem sukcesu i trwałości przedsiębiorstwa. W obecnych czasach, kiedy ryzyka i zagrożenia są nieuniknione, dbanie o ochronę majątku staje się strategicznym zadaniem dla przedsiębiorców. Warto zatem poświęcić uwagę i zasoby na zapewnienie nie tylko bezpieczeństwa operacyjnego, ale również ochrony majątku i biznesu we własnej firmie. Czy polskie przedsiębiorstwa prowadzą świadomą politykę w tym zakresie? Jakie działania powinni podejmować przedsiębiorcy, chcąc zabezpieczyć majątek firmy? Dlaczego warto zainteresować się pojęciem strukturyzacji właścicielskiej? Odpowiedzi na powyższe pytania udzieliła ekspertka z Kancelarii Finansowej Lex, doktor nauk prawnych Małgorzata Rejmer.

Odpowiedzialność przedsiębiorcy sięga znacznie dalej niż tylko zatrudnianie pracowników czy terminowe realizowanie zleceń. To również odpowiedzialność za majątek oraz dobrobyt swojej firmy i rodziny. Właściciel biznesu ponosi ryzyko związane z ewentualnymi stratami finansowymi, szkodami czy roszczeniami prawno-finansowymi, które mogą znacznie wpłynąć na stabilność przedsiębiorstwa oraz życie osobiste przedsiębiorcy i jego najbliższych. Jak się okazuje, duża część przedsiębiorców nie prowadzi świadomej polityki w zakresie zarządzania bezpieczeństwem majątku firmy.

- Poziom bezpieczeństwa majątkowego polskich firm oceniam niestety nisko. Jest to obszar, na który przedsiębiorcy częściowo nie mają wpływu, ale jednocześnie niewielu z nich prowadzi świadomą politykę zabezpieczającą ich majątek. Raport KRD z grudnia 2022 roku potwierdza, że 44% firm ma problemy z regulowaniem swoich zobowiązań, aż 27% celowo wstrzymuje płatności z obawy przed konsekwencjami kryzysu, a 40% ma obawy co do wypłacalności kontrahentów. Przytoczone dane potwierdzają, że trudno mówić o poczuciu bezpieczeństwa w polskich firmach - twierdzi doktor nauk prawnych, Małgorzata Rejmer.

Ryzyka płynące z braku zadbania o bezpieczeństwo majątku firmy

Zadbanie o bezpieczeństwo majątku firmy ma fundamentalne znaczenie, dzięki któremu możemy uniknąć potencjalnych zagrożeń, ryzyka oraz strat finansowych.

- Największym ryzykiem wynikającym z braku świadomego i efektywnego zabezpieczenia majątku firmy jest utrata płynności finansowej, co w konsekwencji może prowadzić nawet do upadku firmy. Przedsiębiorcy tworzą takie ryzyko w momencie, gdy nie zabezpieczyli się przed niewypłacalnością swoich kontrahentów i dłużników. Drugim równie groźnym ryzykiem jest utrata najbardziej cennych aktywów, takich jak nieruchomości, flota samochodowa czy linia produkcyjna itp. - zaznacza Małgorzata Rejmer.

Działania zabezpieczające majątek firmy

Ważne jest, aby przedsiębiorcy identyfikowali powyższe ryzyka i podejmowali odpowiednie środki zaradcze, zaczynając od właściwie zdefiniowanych umów, poprzez systemy monitorujące płatności czy też ubezpieczenia z odpowiednią sumą gwarancyjną i zakresem ochrony. Wszystkie te działania mają za zadanie minimalizować skutki płynące z zagrożeń.

- Aby chronić swój majątek przedsiębiorca powinien zadbać przede wszystkim o pisemne formy umów. Pamiętajmy, że umowy pisze się na złe, a nie na dobre czasy, dlatego tak ważne jest, by zawsze mieć pisemne potwierdzenie zawartej umowy między podmiotami. Warto również dołączać odpowiednie zabezpieczenia do umów (zarówno rzeczowe, jak i osobiste). Istotne jest także prowadzenie regularnych działań windykacyjnych, zaczynając się od windykacji miękkiej, a kończąc na dochodzeniu swoich praw w sądzie – dodaje eksperta z Kancelarii Finansowej Lex.

Strukturyzacja właścicielska jako szczególne zabezpieczenie majątku

Jednym z kluczowych narzędzi wspierających ochronę majątku firmowego jest strukturyzacja właścicielska. Polega ona na oddzieleniu w firmie obszaru ryzyka biznesowego od najbardziej cennych aktywów. Jest to szczególnie ważne zarówno w przypadku jednoosobowych przedsiębiorstw, jak i spółek osobowych i kapitałowych, które mają charakter rodzinny, gdzie granica między majątkiem firmowym a osobistym może być niejednoznaczna.

- Strukturyzacja właścicielska polega zatem na takim zorganizowaniu biznesu, aby w jednym podmiocie skupiać ryzyka biznesowe, czyli zatrudniać pracowników, zawierać kontrakty, podpisywać umowy z bankami i płacić podatki, a w drugim podmiocie mieć ulokowane najbardziej cenne aktywa, np. nieruchomości. Podstawową korzyścią jest istotne zwiększenie bezpieczeństwa naszego majątku. Drugą korzyścią jest  przygotowanie struktury biznesu pod kątem planowanej sukcesji. Jeśli właściciel planuje, np. sukcesję pokoleniową, wówczas wydzielenie spółki nieruchomościowej w ramach strukturyzacji właścicielskiej może być gwarantowanym sposobem na zabezpieczenie finansowe dla nestora na czas, gdy nie będzie już prowadził biznesu, a stery w firmie odda swoim dzieciom – dodaje dr Małgorzata Rejmer.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bezpeczeństwo Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1 Biuro prasowe
2024-12-18 | 10:00

Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1

Firma Axis, jako pierwsza w branży, ogłasza wsparcie dla sprawdzonego standardu kodowania wideo AV1, wprowadzając na rynek 9. generację systemów na chipie (SoC) serii ARTPEC. Format AV1
Bezpeczeństwo Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe
2024-12-05 | 09:00

Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe

• W 2023 r. odnotowano prawie 2985 pożarów budynków produkcyjnych i magazynowych*.  • Znacząca liczba takich zdarzeń pokazuje jak istotne jest odpowiednie
Bezpeczeństwo DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
2024-10-28 | 14:40

DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?

Rozporządzenie o cyfrowej odporności operacyjnej (DORA) dotyczy instytucji finansowych, zarówno tych tradycyjnych, jak również fintechów, które oferują usługi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa

Organizacje branżowe i przedsiębiorstwa sektora drzewnego, które porozumiały się w ramach Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna, protestują przeciwko planom Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącym wyłączenia z gospodarki leśnej 20 proc. polskich lasów. Ich zdaniem taka decyzja stwarza realne zagrożenie dla trwałości lasów i uderzy w polską branżę meblarską. Pracę może stracić nawet 70 tys. osób, a straty dla budżetu państwa szacowane są na 4,5 mld zł.

Polityka

Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga

Najpierw wywiad z Alice Weidel, współprzewodniczącą AfD, a ostatnio wystąpienie na platformie X podczas inauguracji kampanii wyborczej – w ten sposób Elon Musk wyraża swoje poparcie dla tej niemieckiej frakcji politycznej. – Wsparcie Elona Muska nam pomaga, bo w pewnym sensie AfD poprawiła swój image za granicą – mówi Tomasz Froelich, poseł do Parlamentu Europejskiego z Alternatywy dla Niemiec. Jak wskazuje, trudno przy takim poparciu utrzymać zarzut, że AfD jest ugrupowaniem prorosyjskim.

Polityka

Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej

Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.