BikeWatch - innowacyjne rozwiązanie przekazane w ręce samorządowców
W obliczu rosnącej liczby wypadków drogowych z udziałem rowerzystów polscy samorządowcy szukają nowych sposobów, aby uczynić przestrzeń publiczną bardziej funkcjonalną i bezpieczną. Inwestycje w infrastrukturę miejską, takie jak nowe parki, ośrodki sportowe czy place zabaw, coraz częściej uwzględniają elementy zwiększające bezpieczeństwo użytkowników. Kluczowym celem jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które zminimalizują potencjalne zagrożenia również dla uczestników ruchu drogowego.
Jak podaje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku odnotowano aż 1089 wypadków z udziałem rowerzystów, w wyniku których zginęło 54 osób, a 990 zostało rannych. To zatrważające statystyki, które zmuszają do poszukiwania skutecznych rozwiązań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poruszających się na dwóch kołach.
Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które zwiększa widoczność rowerzystów korzystających ze ścieżek rowerowych jest BikeWatch. To urządzenie skonstruowane w oparciu o zaawansowany czujnik umieszczony w koszu na śmieci, który potrafi wykrywać zbliżających się cyklistów z odległości 15-20 metrów. Ponadto sygnalizator, informuje kierowców o obecności użytkowników na ścieżce rowerowej, co stanowi znaczące zabezpieczenie na drogach, zwłaszcza w miejscach, gdzie ścieżki rowerowe łączą się z przejściami dla pieszych.
- Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej skupia się na inwestycjach, edukacji i legislacji. BikeWatch wpisuje się doskonale w pierwszy z tych filarów, oferując nowoczesne rozwiązanie, które może być szybko wdrażane na drogach i ścieżkach rowerowych i jest o wiele tańsze niż instalacja sygnalizacji świetlnej – mówi twórca BikeWatch, właściciel i prezes Primario Grande Sp. z o.o.
BikeWatch przeszedł już testy na różnych skrzyżowaniach w województwie kujawsko-pomorskim, a obecnie prowadzone są negocjacje mające na celu włączenie tego urządzenia do katalogu znaków drogowych. Urządzenie może być umieszczone w pasie zieleni, co daje większą elastyczność w jego rozmieszczeniu. Planowane są oficjalne testy we współpracy z jedną z Wojewódzkich Komend Policji.
Opatentowane już urządzenie jest zasilane energią słoneczną, co czyni je ekologicznym i ekonomicznym w użytkowaniu. Producent paneli słonecznych udziela aż 15-letniej gwarancji, a firma odpowiedzialna za BikeWatch, Primario Grande S.A., oferuje 5 lat gwarancji, z opcją przedłużenia o kolejne 5 lat.
- BikeWatch spełnia rolę kosza na śmieci, którego deficyt obserwujemy właśnie przy ścieżkach rowerowych. Co więcej, posiada funkcje, które samorządy poszukują w projektach z zakresu małej architektury. Mam tu na myśli urządzenia o niezawodnej konstrukcji, odporne na akty wandalizmu, których budowa zapobiega ingerencji w elementy wewnętrzne oraz demontaż części. To sprzęty, które nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych, a jednocześnie są odporne na wpływ warunków atmosferycznych i normalnego zużycia. W skrócie to właśnie takie rozwiązania, które będą służyły mieszkańcom przez wiele lat – dodaje Rafał Topolewski.
BikeWatch kierowany jest do samorządów, które pragną wprowadzać nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, podnoszące poziom bezpieczeństwa rowerzystów. Twórca urządzenia planuje również ekspansję zagraniczną, zwłaszcza na rynki zachodnie. Doświadczenie zbierane na rynkach, gdzie rower to popularny środek transportu, pozwoli na lepsze zrozumienie i skuteczną walkę z zagrożeniami dla rowerzystów na naszych drogach.
Primario Grande Sp. z o.o. – właściciel marki Ławka Ogrodowa oraz Smart City. Producent małej architektury miejskiej i ogrodowej, oferującej innowacyjne i ekologiczne rozwiązania dla miast i osiedli. W ofercie producenta znajdziemy produkty wyposażenia przestrzeni miejskiej i ogrodu są w pełni funkcjonalne, ekologiczne i estetyczne, wykonane z trwałych, odpornych na wilgoć i inne czynniki zewnętrzne.

Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1

Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe

DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.