Komunikaty PR

Bezpieczeństwo na każdym kliku

2022-02-09  |  11:00
Biuro prasowe

Choć oszustwa internetowe notowane są od wielu lat, rozwój branży e-commerce i nowych technologii w ostatnich latach sprawił, że coraz więcej osób decyduje się na zakupy, zamawianie usług, rezerwowanie noclegów właśnie przez internet. A historie oszukanych osób pokazują, że cyberoszuści są coraz sprytniejsi. Jak nie dać się złapać w sieci?

Wczoraj (8 lutego) obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Pierwotnie święto to miało zwracać uwagę na bezpieczne korzystanie z zasobów internetowych przez dzieci i młodzież, ale w ostatnich latach kontekst związany z bezpieczeństwem w sieci jest zdecydowanie szerszy. Teraz dotyczy każdego użytkownika.

Phishing groźny jak nigdy?

Wyłudzenia danych, np. loginu i hasła do konta bankowego, numeru karty płatniczej, numeru CVV karty, dowodu osobistego, numeru PESEL – to najczęstsze działania oszustów. Podszywają się oni pod firmy kurierskie, banki, urzędy, operatorów płatności czy strony serwisów ogłoszeniowych. Na stronach z ogłoszeniami oszuści – chcąc wyłudzić dane – namawiają drugą osobę do przejścia na osobny kanał do kontynuowania rozmowy (np. WhatsApp). Tam wysyłają nieprawdziwe linki z instrukcjami dotyczącymi przesyłki. Czasem wiadomości przybierają formę fałszywych formularzy czy komunikatów z prośbą o uzupełnienie – wszystko po to, by wyłudzić cenne dane.

Jak rozpoznać fałszywą stronę?

Warto przyjrzeć się dokładniej, jakie strony odwiedzamy w internecie. W przypadku serwisu OLX często wystarczy, że oszuści podmienią w linku jedną literę, dodadzą kilka symboli. Czy „O” nie zastępuje symbol zero „0”? Czy małe „l” nie jest zastąpione dużym „i”? Czasem trudno wyłapać te subtelne różnice. Strony, które wydają się podejrzane, można zweryfikować za pomocą sprawdzacza linków, który znajduje się pod adresem https://pomoc.olx.pl/hc/pl. Można w nim wpisać albo wkleić każdy link, aby sprawdzić, czy strona jest prawdziwa.

Przykładowe strony w domenie olx.pl:

  • https://pomoc.olx.pl/
  • https://blog.olx.pl/
  • https://przesyłki.olx.pl/

Przykładowe fałszywe strony:

  • https://olx-pl.10343.site/
  • https://olx.pl-safedeal24-postakceptacja.xyz/
  • https://olx.pl.dostawa-safe.club/

Obecnie miesięcznie zgłaszamy ok. 200 stron do zamknięcia w CERT Polska. Choć ta liczba zbliżała się w niektórych miesiącach do 300. Część wyłapujemy sami, część wynika ze zgłoszeń od naszych użytkowników, którzy w wiadomościach przesyłają nam fałszywe linki otrzymane z zewnątrz. Właśnie te strony, które są tworzone przez oszustów, nasz zespół zgłasza do polskiego oddziału reagowania na incydenty w internecie – wyjaśnia Paulina Rezmer, Senior PR Specialist w OLX.

CERT (z ang. Computer Emergency Response Team) to zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci. Polska jednostka działa od 1996 r. Zespół OLX, jak również wiele innych firm i instytucji narażonych na ataki cyberoszustów, na stałe współpracuje z polskim oddziałem.

Kilka zasad bezpiecznych transakcji

Warto również pamiętać, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu za pośrednictwem Przesyłki OLX. Zarówno osoba sprzedająca w serwisie, jak i kupująca nie musi nigdzie podawać danych karty bankowej do dokonania transakcji. Wystarczą dane, które podała na swoim koncie OLX. Osoba sprzedająca w serwisie i korzystająca z opcji Przesyłki OLX powinna używać do kontaktu jedynie chatu OLX. Pod żadnych pretekstem nie powinna zgadzać na kontynuowanie rozmowy poza OLX. I przede wszystkim nie powinna klikać w żadne linki od drugiej osoby.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bezpeczeństwo Urządzenia Samsung Galaxy z certyfikatem ochrony kryptograficznej w Polsce Biuro prasowe
2022-06-07 | 14:00

Urządzenia Samsung Galaxy z certyfikatem ochrony kryptograficznej w Polsce

W ramach procesu certyfikacji prowadzonego przez polską Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) został wydany certyfikat ochrony kryptograficznej obejmujący wybrane mechanizmy
Bezpeczeństwo Kingston Digital wprowadza zewnętrzny dysk do ochrony danych z ekranem dotykowy
2022-05-23 | 14:00

Kingston Digital wprowadza zewnętrzny dysk do ochrony danych z ekranem dotykowy

Wyjątkowy, intuicyjny ekran dotykowy Certyfikat FIPS 197 z 256-bitowym szyfrowaniem XTS-AES Opcja wielu haseł z trybami PIN i Passphrase     Kingston Digital Europe
Bezpeczeństwo Zdalny Ekspert odpowie na braki kadrowe polskiego przemysłu?
2022-05-19 | 14:00

Zdalny Ekspert odpowie na braki kadrowe polskiego przemysłu?

Postęp zmian technologicznych przemysłu 4.0. jest znacznie szybszy niż nabywanie kompetencji w tym obszarze. Rynek alarmuje o braku dostępności ekspertów. Zanim jednak wykształci nowe

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

Konkurencyjność polskiego sektora IT powoli spada. W tym roku palmę pierwszeństwa w regionie przejęła Estonia

– Polska jest największą gospodarką w Europie Środkowo-Wschodniej, więc tutejszy sektor IT wielkościowo jest też największym w regionie. Niestety konkurencyjność tego sektora zaczyna powoli spadać – mówi Andrew Wrobel, założyciel  i partner think-tanku Emerging Europe. W jego tegorocznym rankingu „Future of IT 2022” Polska spadła z pozycji lidera na drugie miejsce, ustępując Estonii. Coraz większymi konkurentami dla tutejszego rynku IT są też Rumunia i Bułgaria, które dysponują dużym zasobem talentów. Polska wciąż ma jednak szansę pozostać liderem, o ile otworzy się na kadry spoza regionu CEE.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Handel

Nawet 2/3 polskich firm padło ofiarą nadużyć i przestępstw gospodarczych. Co piąta nawet nie zgłasza tego organom ścigania

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie AntiFraud, nawet 2/3 polskich firm w ciągu ostatnich 10 lat swojej działalności zetknęło się z przestępstwem gospodarczym. Co czwarta zadeklarowała, że jej straty z tego tytułu przekroczyły 1 mln zł. Skala problemu jest coraz większa, co może też świadczyć o słabości systemu i działań podejmowanych przez organy ścigania. Poszkodowane firmy często są odsyłane na drogę roszczeń cywilnych i mają poczucie braku wsparcia ze strony państwa. Co piąta nawet nie zadaje sobie trudu, aby zgłosić to, że padła ofiarą przestępstwa gospodarczego. Z drugiej strony polskie firmy są też kiepsko przygotowane do radzenia sobie z nimi.

Konsument

Ostatni dzień na złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Spóźnienie może skutkować grzywną

Właścicielom i zarządcom nieruchomości został już tylko jeden dzień, żeby złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i wskazać w niej swoje źródło ogrzewania. Ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z karą grzywny. Trzeba też pamiętać, że obowiązkiem zgłoszenia do CEEB są objęte wszystkie budynki – mieszkalne i niemieszkalne – wybudowane i oddane do użytkowania przed styczniem 2022 roku. 

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.