Bezpieczeństwo na każdym kliku
Choć oszustwa internetowe notowane są od wielu lat, rozwój branży e-commerce i nowych technologii w ostatnich latach sprawił, że coraz więcej osób decyduje się na zakupy, zamawianie usług, rezerwowanie noclegów właśnie przez internet. A historie oszukanych osób pokazują, że cyberoszuści są coraz sprytniejsi. Jak nie dać się złapać w sieci?
Wczoraj (8 lutego) obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Pierwotnie święto to miało zwracać uwagę na bezpieczne korzystanie z zasobów internetowych przez dzieci i młodzież, ale w ostatnich latach kontekst związany z bezpieczeństwem w sieci jest zdecydowanie szerszy. Teraz dotyczy każdego użytkownika.
Phishing groźny jak nigdy?
Wyłudzenia danych, np. loginu i hasła do konta bankowego, numeru karty płatniczej, numeru CVV karty, dowodu osobistego, numeru PESEL – to najczęstsze działania oszustów. Podszywają się oni pod firmy kurierskie, banki, urzędy, operatorów płatności czy strony serwisów ogłoszeniowych. Na stronach z ogłoszeniami oszuści – chcąc wyłudzić dane – namawiają drugą osobę do przejścia na osobny kanał do kontynuowania rozmowy (np. WhatsApp). Tam wysyłają nieprawdziwe linki z instrukcjami dotyczącymi przesyłki. Czasem wiadomości przybierają formę fałszywych formularzy czy komunikatów z prośbą o uzupełnienie – wszystko po to, by wyłudzić cenne dane.
Jak rozpoznać fałszywą stronę?
Warto przyjrzeć się dokładniej, jakie strony odwiedzamy w internecie. W przypadku serwisu OLX często wystarczy, że oszuści podmienią w linku jedną literę, dodadzą kilka symboli. Czy „O” nie zastępuje symbol zero „0”? Czy małe „l” nie jest zastąpione dużym „i”? Czasem trudno wyłapać te subtelne różnice. Strony, które wydają się podejrzane, można zweryfikować za pomocą sprawdzacza linków, który znajduje się pod adresem https://pomoc.olx.pl/hc/pl. Można w nim wpisać albo wkleić każdy link, aby sprawdzić, czy strona jest prawdziwa.
Przykładowe strony w domenie olx.pl:
- https://pomoc.olx.pl/
- https://blog.olx.pl/
- https://przesyłki.olx.pl/
Przykładowe fałszywe strony:
- https://olx-pl.10343.site/
- https://olx.pl-safedeal24-postakceptacja.xyz/
- https://olx.pl.dostawa-safe.club/
– Obecnie miesięcznie zgłaszamy ok. 200 stron do zamknięcia w CERT Polska. Choć ta liczba zbliżała się w niektórych miesiącach do 300. Część wyłapujemy sami, część wynika ze zgłoszeń od naszych użytkowników, którzy w wiadomościach przesyłają nam fałszywe linki otrzymane z zewnątrz. Właśnie te strony, które są tworzone przez oszustów, nasz zespół zgłasza do polskiego oddziału reagowania na incydenty w internecie – wyjaśnia Paulina Rezmer, Senior PR Specialist w OLX.
CERT (z ang. Computer Emergency Response Team) to zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci. Polska jednostka działa od 1996 r. Zespół OLX, jak również wiele innych firm i instytucji narażonych na ataki cyberoszustów, na stałe współpracuje z polskim oddziałem.
Kilka zasad bezpiecznych transakcji
Warto również pamiętać, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu za pośrednictwem Przesyłki OLX. Zarówno osoba sprzedająca w serwisie, jak i kupująca nie musi nigdzie podawać danych karty bankowej do dokonania transakcji. Wystarczą dane, które podała na swoim koncie OLX. Osoba sprzedająca w serwisie i korzystająca z opcji Przesyłki OLX powinna używać do kontaktu jedynie chatu OLX. Pod żadnych pretekstem nie powinna zgadzać na kontynuowanie rozmowy poza OLX. I przede wszystkim nie powinna klikać w żadne linki od drugiej osoby.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1

Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.