Komunikaty PR

BauWatch publikuje raport nt. przestępczości budowlanej

2024-05-15  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Jak wynika z nowo opublikowanego raportu BauWatch „Niewidoczne Zagrożenia: Indeks Przestępczości w Budownictwie 2024” aż 40 proc. respondentów zauważyło wzrost przypadków kradzieży w ostatnim roku. Co więcej aż 64 proc. osób przyznało, że przynajmniej raz w roku byli świadkami kradzieży. Jest to wyzwanie, które kosztuje europejskie firmy co najmniej 1,5 miliarda euro, a przy utrzymującej się inflacji, rosnących cenach towarów oraz wysokich kosztach utrzymania, sytuacja w branży staje się coraz trudniejsza.

  • 64 proc. respondentów było świadkiem kradzieży na miejscu przynajmniej raz w roku
  • 30 proc. projektów budowlanych zostało opóźnionych z powodu kradzieży
  • 42 proc. kradzieży jest dokonywanych przez insiderów

Place budowy są doskonałą przestrzenią do działania dla złodziei, których uwagę przyciągają wartościowe maszyny, materiały i narzędzia. Dynamiczna rotacja pracowników, częste zmiany w składzie siły roboczej oraz tymczasowy charakter prac projektowych sprawiają, że stanowią one łakomy kąsek dla przestępców.

Nieoczywiste skutki kradzieży

Rosnąca przestępczość, wraz z coraz bardziej wyrafinowanymi taktykami złodziei, stanowi istotne zagrożenie dla harmonogramów budowy. Według raportu, aż 30 proc. respondentów zgłosiło opóźnienia związane z kradzieżami, z czego 15 proc. podmiotów było zmuszonych do całkowitego zawieszenia działalności. Te zakłócenia mają znaczący efekt finansowy - opóźnienia w budowie mogą kosztować od 10 do nawet 50 proc. całkowitego budżetu projektu. Ponadto, kradzieże na placach budowy nie tylko generują dodatkowe koszty, ale również szkodzą reputacji firmy i relacjom z klientami, podważając zaufanie do profesjonalizmu i bezpieczeństwa na placu budowy.

Główne cele kradzieży na placach budowy

Nie zawsze te najbardziej wartościowe elementy i sprzęt cieszą się największym zainteresowaniem złodziei, co utrudnia skuteczne przeciwdziałanie.

Wbrew pozorom, choć drogie maszyny są oczywistym wyborem stanowią zaledwie 6 proc. wszystkich najczęściej kradzionych przedmiotów. 53 proc. respondentów potwierdza, że małe narzędzia są najczęściej przywłaszczane – dzieje się tak, ponieważ dużo łatwiej jest je ukraść i dyskretnie sprzedać. Wśród atrakcyjnych materiałów znajduje się miedź, której obecnie brakuje, a jej wartość ciągle rośnie ze względu na rolę, jaką odgrywa w transformacji energetycznej. Nie jest więc zaskoczeniem, że według ponad połowy ankietowanych (54 proc.) jest to wysoce pożądany towar przez złodziei. Aktem kradzieży padają także kable, co jest dużym wyzwaniem dla branży telekomunikacyjnej i kolei.

Ochrona mienia na placu budowy wymaga nie tylko stosowania widocznych środków odstraszających, ale także skutecznego monitoringu terenu – podkreśla Aleksander Wilczewski, Dyrektor Zarządzający BauWatch Polska. Kamery monitorujące działania na placu budowy mogą być niezwykle skutecznym narzędziem w zapobieganiu kradzieżom poprzez dostarczanie niezawodnych danych oraz umożliwianie szybkiej reakcji na wszelkie podejrzane sytuacje.

Przestępcy pod lupą

Prawie połowa wszystkich kradzieży na placach budowy to dzieło insiderów, którzy są odpowiedzialni za 42 proc. całkowitej liczby przestępstw. Te osoby często pracują na budowie jako podwykonawcy lub pracownicy budowlani, co ułatwia im swobodny dostęp do terenu i sprawia, że są mniej podejrzani. Według 24 proc. respondentów przestępstwa oportunistyczne są najczęstszą formą kradzieży. Oportuniści poszukują łatwych do zdobycia przedmiotów, które zostały pozostawione na widoku jak np. kanistry z zapasowym paliwem. Ich działania opierają się zwykle na okazjonalnych możliwościach. Zorganizowani przestępcy są natomiast odpowiedzialni za 14 proc. włamań. Działają oni pod osłoną nocy, są dobrze przygotowani, mają wcześniej zaplanowane drogi ucieczki.   

Jak zapobiegać kradzieżom na placach budowy?

Niewątpliwie dane te rzucają światło na istniejący problem, który nie zawsze jest na pierwszym planie dyskusji, ale w istocie stanowi znaczące wyzwanie dla inwestorów oraz klientów docelowych, takich jak rodziny oczekujące na zakończenie budowy nowego osiedla. Dlatego, w obliczu rosnącego ryzyka kradzieży na placach budowy, firmy budowlane muszą podjąć działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa swoim aktywom. Stosowanie widocznych środków odstraszających, takich jak wieże CCTV i tymczasowe ogrodzenia, mogą skutecznie zniechęcić potencjalnych złodziei do podejmowania spontanicznych akcji, podkreślając tym samym znaczenie prewencji w ochronie mienia.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bezpeczeństwo IT Solution Factor pierwszym partnerem Cohesity w Polsce Biuro prasowe
2024-07-10 | 11:00

IT Solution Factor pierwszym partnerem Cohesity w Polsce

IT Solution Factor, polski integrator rozwiązań IT z zakresu infrastruktury i security oraz dostawca usług serwisowych, ogłosił podpisanie umowy partnerskiej z Cohesity. Firma z siedzibą w
Bezpeczeństwo Fotowoltaika w Polsce - rosnące wyzwania i innowacyjne rozwiązania ochronne
2024-06-26 | 08:00

Fotowoltaika w Polsce - rosnące wyzwania i innowacyjne rozwiązania ochronne

Dynamiczny rozwój farm fotowoltaicznych w Polsce staje się ważnym elementem transformacji energetycznej. Na koniec marca 2024 r. moc zainstalowanej fotowoltaiki w naszym kraju
Bezpeczeństwo Kradzieże na placach budowy: obniżone morale u 31% pracowników
2024-06-20 | 08:00

Kradzieże na placach budowy: obniżone morale u 31% pracowników

Każdego dnia na placach budowy dochodzi do kradzieży sprzętu. Najnowszy raport BauWatch pokazuje, że liczba przypadków kradzieży w 2023 r. wzrosła o 40%, powodując ogromne

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Firmy cierpią z powodu braku przewidywalnej polityki podatkowej. Częste zmiany podważają zaufanie do państwa i zniechęcają inwestorów [DEPESZA]

– Czas na reformę podatków to nie trzy miesiące czy rok, ale cała kadencja. Do tej pory zabrakło odwagi, by to zrobić – ocenia Szymon Parulski, ekspert podatkowy BCC, podczas panelu „Przewidywalność podatkowa dla przedsiębiorstw”, który odbył się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Doradcy podatkowi debatowali o tym, co należy zrobić teraz, gdy sytuacja ekonomiczna zmusiła rząd do szukania nowych źródeł wpływów budżetowych. Wszyscy zgodnie podkreślali potrzebę przewidywalności polityki podatkowej. Ostatnie propozycje zmian w podatku akcyzowym podali jako jej antyprzykład. Cierpią na tym przede wszystkim firmy i inwestycje.

Prawo

Firmy coraz odpowiedzialniej podchodzą do obrotu danymi i e-dokumentami. Rośnie popularność usług, które go zabezpieczają

W latach 2018–2023 zainteresowanie podpisem elektronicznym na polskim rynku zwiększyło się trzykrotnie – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie KIR i ZBP. Polscy przedsiębiorcy coraz powszechniej korzystają też z e-pieczęci, czyli kolejnego narzędzia do potwierdzania autentyczności  dokumentów elektronicznych. Rosnąca popularność tzw. usług zaufania wynika z faktu, że firmy aktywnie korzystające z rozwiązań cyfrowych są coraz bardziej świadome zagrożeń wyłudzeniami, oszustwami i atakami hakerskimi.

IT i technologie

Centra danych odpowiadają za 2 proc. globalnego zużycia energii, a wkrótce ten udział może się podwoić. Operatorzy szukają sposobów na oszczędności

Sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe zużywają ogromne ilości energii. Wdrażanie ich w firmach na coraz większą skalę powoduje dynamiczny wzrost zapotrzebowania na usługi centrów danych, a co za tym idzie – również na ilość energii, jakiej potrzebują one do obsługi klientów. Tym bardziej że centra danych także wykorzystują te innowacyjne technologie do usprawnienia funkcjonowania. Duży wzrost zużycia energii powoduje, że centra danych szukają sposobów na jego optymalizację, co ma się przyczynić do zmniejszenia śladu węglowego. Jednym ze sposobów jest wykorzystywanie ciepła wytwarzanego pracą serwerów do celów grzewczych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.