Back to School 2023. Jak ergonomicznie urządzić sobie biurko do nauki?
Gdy nadchodzi moment powrotu do szkoły, konieczne jest zapewnienie sobie komfortowego miejsca do nauki. I to niezależnie od tego, czy jest się uczniem, studentem, nauczycielem, wykładowcą albo uczestnikiem różnych kursów. Na ergonomiczne miejsce pracy przekłada się odpowiedni wybór funkcjonalnej klawiatury i myszki. Dodając do tego zestawu praktyczny uchwyt na monitor, ułatwiający pracę szczególnie artystom czy grafikom, zagwarantujemy sobie maksymalną efektywność nauki. Z takimi narzędziami zdamy każdy test.
Powrót do szkolnych murów już za pasem. Szkoła to jedno, ale inną istotną kwestią jest urządzenie sobie takiego biurka do odrabiania lekcji i jakiejkolwiek formy nauki w domu, by doborem oraz sposobem zorganizowania sprzętów na blacie nie zniechęcić się do przyjmowania kolejnych dawek wiedzy. Dotyczy to zarówno uczenia się przed komputerem stacjonarnym, jak i laptopem – zwłaszcza, że decyzją państwa ten drugi sprzęt zagości niedługo darmowo w domu każdego czwartoklasisty.
Nauka przy komputerze lub tablecie to dziś norma, potrzebne będą nam więc jak najlepsze urządzenia peryferyjne – klawiatura i myszka. W parze z uchwytem na monitor, który spotęguje wrażenia przy korzystaniu ze wszelkich treści multimedialnych, taki komplet znacznie usprawni uczenie się. Nie zapominajmy też, że możliwości pracy zdalnej stała się od dłuższego czasu realiami funkcjonowania rodziców. Często stają oni przed koniecznością urządzenia sobie domowego biura, co w praktyce sprowadza się do takiej samej problematyki z którą zmagają się uczniowie.
Zróbmy więc mały rekonesans w tej kategorii produktów, by uwypuklić ich najważniejsze funkcjonalności i cechy, rzutujące w bezpośredni sposób na wrażenia z ich korzystania.
Mysz, czyli rzecz o precyzji i płynności
Na pierwszy ogień niech pójdzie gryzoń. Chyba nikogo w 2023 r nie musimy przekonywać do wyboru wariantu bezprzewodowego. Popularny jest sposób połączenia z komputerem poprzez moduł Bluetooth i jest to dobry wybór. Ale opcją nawet jeszcze lepszą to połączenie radiowe 2.4 GHz RF, które przebiega często szybciej i sprawniej. Ważne, aby odbiornik radiowy USB dało się schować w obudowie myszy w zamykanej przegródce, co sprawi, że trudniej go będzie zgubić. Warto też zwrócić uwagę na regulowaną czułość kursora (szybkie ruchy to 2400, zaś wolniejsze uzyskamy przy czułości 2000, 1500 czy 1000). Z kolei sensor optyczny o wysokiej jakości sprawi, że gryzoń będzie precyzyjny i poruszał się płynnie po każdej powierzchni, nawet bez specjalistycznej podkładki. Jest to szczególnie istotna kwestia przy pracowaniu w edytorach tekstu, plikach typu Excel czy programach graficznych, gdzie precyzja ruchu kursora szalenie wpływa na komfort pracy.
Sam design myszki też odgrywa sporą rolę, co wyraża się w sposobie jej wyprofilowania i zaprojektowaniu podparcia na kciuk.
Bez pełnowymiarowej klawiatury ani rusz
A co z klawiaturą? Tutaj także warto postawić na model bez kabla, np. sterowany radiowo. Dobra, ergonomiczna klawiatura to model pełnowymiarowy, na którym szybko i komfortowo się pisze. W cenie jest też duża liczba klawiszy funkcyjnych (multimedialnych), pozwalających na sterowanie muzyką i błyskawiczne uruchomienie najpopularniejszych aplikacji, np. przeglądarki internetowej lub poczty elektronicznej. Oznaczenie przycisków laserowo sprawi dodatkowo, że nie zetrą się przy intensywnej eksploatacji. Dobrze będzie też zwrócić uwagę na ciche przełączniki nożycowe, umożliwiające równomierne i precyzyjne wciskanie klawiszy.
Przykład? Zestaw bezprzewodowy Hama klawiatura i myszka KMW-700 stanowi doskonałą inwestycję dla tych, którzy chcą zminimalizować bałagan związany z kablami na biurku. Znajdziemy w tym komplecie wszystkie wymienione wyżej funkcje, w dodatku możemy wybierać spośród biało-srebrnej i czarno-antracytowej wersji kolorystycznej.
Ekran zwierciadłem udanej nauki
Kolejnym kluczowym elementem ergonomicznej układanki jest umiejscowienie monitora. Wiele osób popełnia błąd, umieszczając ekran zbyt nisko lub zbyt wysoko w stosunku do linii wzroku, co może prowadzić do bólu szyi orz szybkiego zmęczenia oczu. Zewnętrzny, niezależny uchwyt na monitor z jednym lub więcej ramionami ramieniem to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą uzyskać idealne ustawienie panelu. Wystarczy go przykręcić do blatu i voilà! Dzięki regulowanemu ramieniu można dostosować kąt i wysokość monitora, co zapewnia optymalną wygodę podczas długich sesji nauki. Czy już wspominaliśmy o naszej niechęci do zbędnego okablowania? W każdym razie osłona na przewody w takim uchwycie da nam szansę eleganckiego poprowadzenia kabla monitora w uporządkowany sposób za ekranem. W efekcie unikniemy plątaniny kabli i zaoszczędzimy miejsce, a dodatkowo odciążymy przewód, chroniąc go przed złamaniem.
Takie możliwości oferuje właśnie model Hama Premium z jednym ramieniem na sprężynie gazowej. Nadaje się do użytku ze wszystkimi monitorami o przekątnej ekranu od 13 do 35 cali, ważącymi do 12 kg. W dodatku system Easy-Fix uchwytu to łatwy sposób na nieograniczone ustawienie ekranu w dowolnej orientacji. Tak oto można uczyć się, pracować, grać w gry i przeglądaj sieć, chroniąc przy tym kręgosłup.
Szukasz sprzętu w dobrej cenie? Poznaj sekret laptopów poleasingowych

Nowa bezprzewodowa klawiatura Hama WK-300 z przyciskiem Assist AI

Dlaczego warto wybrać monitor OLED?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.