ASTOR i ProCobot zacieśniają współpracę: autonomiczne roboty mobilne MiR
Dwie polskie firmy technologiczno-inżynierskie: ASTOR – dostawca nowoczesnych technologii dla przemysłu z zakresu systemów sterowania, systemów IT dla przemysłu (w tym oprogramowania SCADA) oraz robotów przemysłowych i mobilnych oraz ProCobot – dostawca robotów współpracujących i mobilnych, łączą siły na polskim rynku.
Partnerstwo i bliższa współpraca w zakresie dystrybucji robotów mobilnych MiR jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój zrobotyzowanej intralogistyki i ma na celu lepszą obsługę klientów dzięki wzajemnej wymianie doświadczeń i wiedzy.
Obydwie firmy: ASTOR i ProCobot odnotowały rekordowe wyniki finansowe za 2021 rok. Aby móc dalej się rozwijać w dynamicznym tempie i być w stanie odpowiedzieć na ogromne zapotrzebowanie rynku, jeszcze w 2021 roku podjęły rozmowy, które zaowocowały podpisaniem oficjalnej umowy o wspólnej dystrybucji robotów Mobile Industrial Robots. Dla firmy MiR oznacza to możliwość jeszcze szerszego dotarcia do polskich przedsiębiorstw rozważających automatyzację intralogistyki.
Zgodnie z umową, firma ProCobot od 2022 roku posiada status Dystrybutora produktów MiR i partnera ASTOR, a firma ASTOR posiada status MiR Excellent Partner w Polsce. Umowa dystrybucyjna uwzględnia wzajemną wymianę doświadczeń i wiedzy projektowej, rozwój kompetencji w celu profesjonalnego świadczenia usług i edukacji klientów oraz szerokie propagowanie nowoczesnych rozwiązań dla zrobotyzowanej intralogistyki i produkcji.
Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki IFR 2021 potwierdza: dynamika robotyzacji i automatyzacji intralogistyki znacząco wzrasta. Ożywienie gospodarki stwarza coraz lepsze warunki do tego, by Polska na przestrzeni najbliższych lat zwiększyła znacząco gęstość robotyzacji w przemyśle, którą w dalszym ciągu jeszcze utrzymujemy na niskim poziomie w porównaniu z naszymi sąsiadami.
ProCobot, obecny na polskim rynku od 2013 roku, ma w ofercie roboty współpracujące UR, roboty mobilne MiR oraz innowacyjne roboty usługowe m.in. dla branży Horeca.
„Cobotyka zawsze była naszą pasją. Zaczynaliśmy od edukacji, budowania świadomości o robotyzacji i w końcu pierwszych pionierskich wdrożeń na rynku polskim. Obecnie mamy ponad 600 zainstalowanych cobotów i kilkuset zadowolonych Klientów w kraju i za granicą, co potwierdza naszą kompleksową wiedzę, kompetencje i doświadczenie w tej branży. Pierwszy cobot – to pierwszy krok w stronę cyfryzacji i Przemysłu 4.0., co określa strategiczny kierunek rozwoju firmy” – podkreśla Paweł Lewandowski, prezes ProCobot.
„Z firmą ASTOR przyświecają nam w tym bardzo podobne cele i wartości. Tworzymy rzetelne i wiarygodne środowisko biznesowe, skupiamy wokół siebie najnowsze technologie. To wszystko pozwala nam na jeszcze bardziej dostosować się i sprostać coraz to wyższym wymaganiom rynku. Połączenie sił ProCobot i ASTOR pozwoli na dotarcie z produktami MiR na większą skalę na polskim rynku, ale przede wszystkim da Klientom świadomość, że zrobotyzują procesy intralogistyczne w swoich zakładach z partnerami na najwyższym poziomie. Wspólnie pokazujemy przedsiębiorcom, jak podejść do tematu inwestycji w robotyzację, by uświadomić im dynamikę transformacji przemysłu” – dodaje Paweł Lewandowski.
ASTOR, od ponad 35 lat działający w szeroko pojętym obszarze produkcji i przemysłu, dostarcza wraz z integratorami systemów nowoczesne rozwiązania technologiczne z zakresu automatyzacji, cyfryzacji i robotyzacji, które przybliżają firmy do Przemysłu 4.0. Wśród nich są roboty przemysłowe Kawasaki Robotics i EPSON, roboty mobilne MiR i Agilox oraz zaawansowane systemy intralogistyki.
„Ostatnie 6 lat było dla ASTOR okresem poszukiwania nowych okazji biznesowych i nowych rynków, w których moglibyśmy się rozwijać w przyszłości. Jednym z naszych odkryć jest rynek automatyzacji intralogistyki, czyli transportu wewnętrznego w zakładach produkcyjnych i fabrykach dzięki innowacyjnym technologiom. Udało się to dzięki współpracy z MiR z Danii, która jest prekursorem i zdecydowanie najbardziej innowacyjną firmą, z największym doświadczeniem rynkowym w zakresie inteligentnej intralogistyki. Dostarczyła już kilkadziesiąt tysięcy takich robotów mobilnych na całym świecie. Dzięki tej współpracy byliśmy w stanie, po pierwsze – nauczyć się tego rynku, po drugie – poznać potrzeby Klientów i po trzecie – zbudować naszą nową linię biznesową, którą nazwaliśmy linią biznesową intralogistyki” – mówi Jarosław Gracel, prezes ASTOR.
„Ważnym elementem rozwoju sprzedaży na polskim rynku jest współpraca z firmą ProCobot, która jest silnym partnerem w dziedzinie zarówno marketingu, sprzedaży, jak i integracji robotów mobilnych MiR. Jestem przekonany, że dzięki trójstronnej współpracy z firmami ProCobot i MiR będziemy w stanie dużo dynamiczniej budować rynek, lepiej go obsługiwać i dostarczać Klientom wysoką jakość usług” – zapewnia Jarosław Gracel.
Mobile Industrial Robots (MiR), duńska firma technologiczna, rozwija i wprowadza na rynek najbardziej zaawansowaną linię współpracujących i bezpiecznych autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które szybko, łatwo i efektywnie kosztowo zarządzają wewnętrzną logistyką, dając pracownikom swobodę podejmowania bardziej wartościowych działań. Firma stworzyła globalną sieć dystrybucji w ponad 60 krajach.
„Dostarczanie eksperckiej wiedzy i technicznego know-how dla Klientów korzystających z naszych rozwiązań to priorytet MiR. Stale motywujemy kontrahentów na lokalnych rynkach do zacieśniania i rozwijania współpracy, dlatego cieszymy się z sojuszu firm ASTOR i ProCobot. Połączenie szerokiej wiedzy firmy ProCobot w zakresie zastosowań robotów współpracujących z 35-letnim doświadczeniem firmy ASTOR w zakresie rozwiązań dla produkcji i przemysłu, oznacza umocnienie już i tak silnej pozycji MiR na polskim rynku” – mówi Jesper Sonne Thimsen, dyrektor sprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Mobile Industrial Robots.
„Obydwie firmy włożyły wiele pracy w to, żeby roboty MiR stały się wyborem nr 1 wśród Klientów zainteresowanych robotami AMR w Polsce. Tym bardziej czujemy satysfakcję, że Klientom korzystającym z rozwiązań MiR zapewnimy bardziej wydajny transfer wiedzy i jeszcze wyższy poziom wsparcia” – podsumowuje Jesper Sonne Thimsen.
ASTOR i ProCobot działają także aktywnie, od 2021 roku, w Związku Pracodawców Forum Automatyki i Robotyki Polskiej (FAiRP). Związek zajmuje się promowaniem procesów automatyzacji i robotyzacji w kraju i za granicą. Zrzesza największych polskie przedsiębiorstwa związane z rynkiem automatyki i robotyki – integratorów, dostawców rozwiązań i usług oraz producentów maszyn. Celem działań organizacji, której współzałożycielem jest Stefan Życzkowski (szef rady strategicznej ASTOR), jest propagowanie i wspieranie rozwoju nowoczesnych metod produkcyjnych wśród polskich przedsiębiorstw, a także integracja i wspieranie polskich firm wdrażających te rozwiązania. To przeciwwaga dla skonsolidowanych zachodnich firm z branży.
Więcej o firmie ASTOR: www.astor.com.pl
Więcej o firmie ProCobot: www.procobot.com
Więcej o firmie MiR: www.mobile-industrial-robots.com

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem
Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Media i PR
Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat

43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B, stąd na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.