ASTOR i ProCobot zacieśniają współpracę: autonomiczne roboty mobilne MiR
Dwie polskie firmy technologiczno-inżynierskie: ASTOR – dostawca nowoczesnych technologii dla przemysłu z zakresu systemów sterowania, systemów IT dla przemysłu (w tym oprogramowania SCADA) oraz robotów przemysłowych i mobilnych oraz ProCobot – dostawca robotów współpracujących i mobilnych, łączą siły na polskim rynku.
Partnerstwo i bliższa współpraca w zakresie dystrybucji robotów mobilnych MiR jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój zrobotyzowanej intralogistyki i ma na celu lepszą obsługę klientów dzięki wzajemnej wymianie doświadczeń i wiedzy.
Obydwie firmy: ASTOR i ProCobot odnotowały rekordowe wyniki finansowe za 2021 rok. Aby móc dalej się rozwijać w dynamicznym tempie i być w stanie odpowiedzieć na ogromne zapotrzebowanie rynku, jeszcze w 2021 roku podjęły rozmowy, które zaowocowały podpisaniem oficjalnej umowy o wspólnej dystrybucji robotów Mobile Industrial Robots. Dla firmy MiR oznacza to możliwość jeszcze szerszego dotarcia do polskich przedsiębiorstw rozważających automatyzację intralogistyki.
Zgodnie z umową, firma ProCobot od 2022 roku posiada status Dystrybutora produktów MiR i partnera ASTOR, a firma ASTOR posiada status MiR Excellent Partner w Polsce. Umowa dystrybucyjna uwzględnia wzajemną wymianę doświadczeń i wiedzy projektowej, rozwój kompetencji w celu profesjonalnego świadczenia usług i edukacji klientów oraz szerokie propagowanie nowoczesnych rozwiązań dla zrobotyzowanej intralogistyki i produkcji.
Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki IFR 2021 potwierdza: dynamika robotyzacji i automatyzacji intralogistyki znacząco wzrasta. Ożywienie gospodarki stwarza coraz lepsze warunki do tego, by Polska na przestrzeni najbliższych lat zwiększyła znacząco gęstość robotyzacji w przemyśle, którą w dalszym ciągu jeszcze utrzymujemy na niskim poziomie w porównaniu z naszymi sąsiadami.
ProCobot, obecny na polskim rynku od 2013 roku, ma w ofercie roboty współpracujące UR, roboty mobilne MiR oraz innowacyjne roboty usługowe m.in. dla branży Horeca.
„Cobotyka zawsze była naszą pasją. Zaczynaliśmy od edukacji, budowania świadomości o robotyzacji i w końcu pierwszych pionierskich wdrożeń na rynku polskim. Obecnie mamy ponad 600 zainstalowanych cobotów i kilkuset zadowolonych Klientów w kraju i za granicą, co potwierdza naszą kompleksową wiedzę, kompetencje i doświadczenie w tej branży. Pierwszy cobot – to pierwszy krok w stronę cyfryzacji i Przemysłu 4.0., co określa strategiczny kierunek rozwoju firmy” – podkreśla Paweł Lewandowski, prezes ProCobot.
„Z firmą ASTOR przyświecają nam w tym bardzo podobne cele i wartości. Tworzymy rzetelne i wiarygodne środowisko biznesowe, skupiamy wokół siebie najnowsze technologie. To wszystko pozwala nam na jeszcze bardziej dostosować się i sprostać coraz to wyższym wymaganiom rynku. Połączenie sił ProCobot i ASTOR pozwoli na dotarcie z produktami MiR na większą skalę na polskim rynku, ale przede wszystkim da Klientom świadomość, że zrobotyzują procesy intralogistyczne w swoich zakładach z partnerami na najwyższym poziomie. Wspólnie pokazujemy przedsiębiorcom, jak podejść do tematu inwestycji w robotyzację, by uświadomić im dynamikę transformacji przemysłu” – dodaje Paweł Lewandowski.
ASTOR, od ponad 35 lat działający w szeroko pojętym obszarze produkcji i przemysłu, dostarcza wraz z integratorami systemów nowoczesne rozwiązania technologiczne z zakresu automatyzacji, cyfryzacji i robotyzacji, które przybliżają firmy do Przemysłu 4.0. Wśród nich są roboty przemysłowe Kawasaki Robotics i EPSON, roboty mobilne MiR i Agilox oraz zaawansowane systemy intralogistyki.
„Ostatnie 6 lat było dla ASTOR okresem poszukiwania nowych okazji biznesowych i nowych rynków, w których moglibyśmy się rozwijać w przyszłości. Jednym z naszych odkryć jest rynek automatyzacji intralogistyki, czyli transportu wewnętrznego w zakładach produkcyjnych i fabrykach dzięki innowacyjnym technologiom. Udało się to dzięki współpracy z MiR z Danii, która jest prekursorem i zdecydowanie najbardziej innowacyjną firmą, z największym doświadczeniem rynkowym w zakresie inteligentnej intralogistyki. Dostarczyła już kilkadziesiąt tysięcy takich robotów mobilnych na całym świecie. Dzięki tej współpracy byliśmy w stanie, po pierwsze – nauczyć się tego rynku, po drugie – poznać potrzeby Klientów i po trzecie – zbudować naszą nową linię biznesową, którą nazwaliśmy linią biznesową intralogistyki” – mówi Jarosław Gracel, prezes ASTOR.
„Ważnym elementem rozwoju sprzedaży na polskim rynku jest współpraca z firmą ProCobot, która jest silnym partnerem w dziedzinie zarówno marketingu, sprzedaży, jak i integracji robotów mobilnych MiR. Jestem przekonany, że dzięki trójstronnej współpracy z firmami ProCobot i MiR będziemy w stanie dużo dynamiczniej budować rynek, lepiej go obsługiwać i dostarczać Klientom wysoką jakość usług” – zapewnia Jarosław Gracel.
Mobile Industrial Robots (MiR), duńska firma technologiczna, rozwija i wprowadza na rynek najbardziej zaawansowaną linię współpracujących i bezpiecznych autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które szybko, łatwo i efektywnie kosztowo zarządzają wewnętrzną logistyką, dając pracownikom swobodę podejmowania bardziej wartościowych działań. Firma stworzyła globalną sieć dystrybucji w ponad 60 krajach.
„Dostarczanie eksperckiej wiedzy i technicznego know-how dla Klientów korzystających z naszych rozwiązań to priorytet MiR. Stale motywujemy kontrahentów na lokalnych rynkach do zacieśniania i rozwijania współpracy, dlatego cieszymy się z sojuszu firm ASTOR i ProCobot. Połączenie szerokiej wiedzy firmy ProCobot w zakresie zastosowań robotów współpracujących z 35-letnim doświadczeniem firmy ASTOR w zakresie rozwiązań dla produkcji i przemysłu, oznacza umocnienie już i tak silnej pozycji MiR na polskim rynku” – mówi Jesper Sonne Thimsen, dyrektor sprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Mobile Industrial Robots.
„Obydwie firmy włożyły wiele pracy w to, żeby roboty MiR stały się wyborem nr 1 wśród Klientów zainteresowanych robotami AMR w Polsce. Tym bardziej czujemy satysfakcję, że Klientom korzystającym z rozwiązań MiR zapewnimy bardziej wydajny transfer wiedzy i jeszcze wyższy poziom wsparcia” – podsumowuje Jesper Sonne Thimsen.
ASTOR i ProCobot działają także aktywnie, od 2021 roku, w Związku Pracodawców Forum Automatyki i Robotyki Polskiej (FAiRP). Związek zajmuje się promowaniem procesów automatyzacji i robotyzacji w kraju i za granicą. Zrzesza największych polskie przedsiębiorstwa związane z rynkiem automatyki i robotyki – integratorów, dostawców rozwiązań i usług oraz producentów maszyn. Celem działań organizacji, której współzałożycielem jest Stefan Życzkowski (szef rady strategicznej ASTOR), jest propagowanie i wspieranie rozwoju nowoczesnych metod produkcyjnych wśród polskich przedsiębiorstw, a także integracja i wspieranie polskich firm wdrażających te rozwiązania. To przeciwwaga dla skonsolidowanych zachodnich firm z branży.
Więcej o firmie ASTOR: www.astor.com.pl
Więcej o firmie ProCobot: www.procobot.com
Więcej o firmie MiR: www.mobile-industrial-robots.com
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.