AKADEMIA AGRIHANDLER – pierwsze wyniki z prowadzonych badań i analiz!
Nawożenie jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Mało osób zdaje sobie sprawę, że dobór odpowiedniego środka i jego ilości jest powiązana z glebą, której składniki pokarmowe, a także odczyny PH bywają różne. Dzięki analizie ziemi, wiemy w jakiej jest ona kondycji, co przekłada się na odpowiedni dobór nawozu. Nawożenie gleby „na oko” bywa ryzykowne. Nadmierny nawóz oznacza straty finansowe dla rolnika, a także negatywne skutki dla środowiska.
Akademia Agrihandler – pierwszy taki projekt w Polsce
Twórcą i pomysłodawcą Akademii jest firma Agrihandler, która od ponad 30 lat skutecznie działa jako dealer i dystrybutor maszyn rolniczych. W swoim portfolio posiada park maszynowy takich marek jak: JCB, Steyr, Schuitemaker, Evers Agro, CHD Efting Horizon, Elho czy Veenhuis. Agrihandler znając doskonale potrzeby branży i mając na uwadze ciągły rozwój oraz poszukiwanie najskuteczniejszych rozwiązań dla rolnictwa stworzyło innowacyjny projekt – Akademię Agrihandler.
Głównym założeniem projektu jest zmniejszenie kosztów produkcji mleka, poprawa jakości gleby
oraz zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii pielęgnacji użytków zielonych. Trzyletni projekt realizowany jest na użytkach zielonych
w Polanowicach (woj. kujawsko-pomorskie) oraz Łodygowie – (woj. warmińsko-mazurskie). Opiekę merytoryczną nad projektem sprawuje prof. dr hab. inż. Roman Łyszczarz oraz prof. dr hab. inż. Mirosław Kobierski (Wydział Rolnictwa i Biotechnologii, Politechnika Bydgoska), który jednocześnie koordynuję przebieg badań terenowych i laboratoryjnych.
Wyniki pierwszych badań są już dostępne. Dotyczą one analiz glebowych trwałych użytków zielonych oraz składu chemicznego płynnych nawozów naturalnych stosowanych w doglebowej aplikacji. Wejdź na stronę www.akademiaagrihandler.pl i zapoznaj się z najnowszymi wynikami.
„W procesie doświadczalnym Akademii Agrihandler chcieliśmy zbadać wpływ zastosowania różnych kombinacji unikalnych technologii pielęgnacji na jakość ilość i skład trawy. Te parametry mają bowiem kluczowe znaczenie dla składu paszy, a w konsekwencji przekładają się bezpośrednio na koszty produkcji mleka. Mamy już pierwsze wyniki podejmowanych przez nas działań oraz ich wpływu na plon. To niezwykle istotne dane, które pozwalają nam zweryfikować postawione tezy jak i sprawdzić efektywność wykonywanych bezpośrednio na polach zabiegów. Tak duży projekt wymaga zaangażowania wielu osób, sprzętu i narzędzi – dzięki którym wiemy o wiele więcej na temat użytków zielonych i ich jakościowego wykorzystywania.” - Aleksander Muss – Dyrektor Handlowy Agrihandler.
Działania w ramach Akademia Agrihandler nie zwalniają tempa. Przed nami kolejny, sierpniowy pokos traw i następne analizy. O nowych wynikach będziemy informować na stronie internetowej www.akademiaagrihandler.pl
Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.