Komunikaty PR

5. edycja Raportu Oddziaływania Społecznego SENER Polska

2022-05-17  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Katarzyna Matczuk
Planet Partners sp.z.o.o.

Grodzka, 42/1
31-044 Kraków
k.matczuk|planetpartners.pl| |k.matczuk|planetpartners.pl
+48 666 300 014
https://planetpartners.pl/
Do pobrania info_pras ( 0.39 MB )

Gospodarka, kadry i technologie zyskują dzięki sektorowi kosmicznemu

Technologie kosmiczne to najbardziej innowacyjny obszar globalnej gospodarki, dynamicznie zmieniający świat. W naszym kraju wiedza o tym sektorze wciąż dociera jedynie do wąskiego grona odbiorców: administracji publicznej czy fascynatów kosmosu. Informowanie opinii publicznej o osiągnięciach Polski na globalnej arenie kosmicznej znajduje się na liście priorytetów SENER Polska − firma już po raz piąty publikuje Raport Oddziaływania Społecznego.

W 2021 roku zespół trzydziestu pięciu pracowników SENER Polska z sukcesem zrealizował osiemnaście projektów w ścisłej współpracy z kilkudziesięcioma polskimi przedsiębiorcami. Działalności firmy przyświeca dziewięć celów ustanowionych w zakresie oddziaływania społecznego, wspierających realizację idei służby społeczeństwu poprzez inżynierię kierującej SENER od 60 lat. W Raporcie Oddziaływania Społecznego firma prezentuje pozytywne relacje z otoczeniem i stopień realizacji ustalonych celów.

Sektor kosmiczny polem do rozwoju polskich firm

Do najważniejszych celów ustanowionych przez SENER Polska w zakresie oddziaływania społecznego należy pozytywny wpływ na rozwój krajowego sektora, między innymi poprzez zwiększanie liczby firm działających w polskim sektorze kosmicznym. Dziś grono przedsiębiorstw, z którymi współpracuje SENER, liczy ponad 80 podmiotów.

Podwykonawcy SENER Polska to przede wszystkim lokalne przedsiębiorstwa zatrudniające od kilku do kilkunastu osób, wysoce wyspecjalizowane w specjalistycznych usługach, np. obróbce precyzyjnej czy spawaniu wielkogabarytowym. Współpraca nawiązywana jest tylko z tymi firmami, które przejdą audyt jakościowy i technologiczny, potwierdzający ich zdolność wypełnienia rygorystycznych wymagań misji kosmicznych. Według danych SENER Polska większość dostawców to firmy z województw: podkarpackiego, śląskiego i mazowieckiego.

Jak podkreśla Jakub Pierzchała z SENER Polska:

Podwykonawcy współpracujący z firmą mogą się dzięki tej współpracy dynamicznie rozwijać. Na przykład firma Endeavour z Czechowic-Dziedzic po ponad 4 latach współpracy z SENER Polska powiększyła swój zespół dwukrotnie i przekształciła się w spółkę Aerospace Dynamic Group, skupiając swoją działalność głównie na sektorze aerokosmicznym.

 

Szansa na szybki rozwój dla młodych inżynierów

Relatywnie młody sektor kosmiczny pozwala pracownikom na dynamiczny, szybki rozwój i osiąganie znacznych sukcesów w młodym wieku (w porównaniu do rynków zagranicznych). Także na stanowiskach menadżerskich, związanych z zarządzaniem największymi projektami naukowymi i komercyjnymi, zasiadają osoby przed trzydziestym rokiem życia. Wśród młodych i zdolnych polskiego sektora kosmicznego znajdują się pracownicy SENER Polska, na przykład Katarzyna Okulska-Gawlik, obejmująca stanowisko kierownika projektu w polskiej części prac nad misją ATHENA oraz Łukasz Powęska kierujący pracami w projekcie IBDM.

 

Technologie przyszłości powstają w Polsce

SENER Polska aktywnie działa też na rzecz wzmocnienia marki polskiego sektora kosmicznego na arenie międzynarodowej. Do 2021 roku firma zrealizowała 18 szeroko zakrojonych i innowacyjnych projektów, takich jak system mechanizmów przytrzymująco-zwalniających HCS do IBDM. Mechanizmy te w przyszłości będą zapewniać bezpieczeństwo, na przykład astronautom przemieszczającym się pomiędzy statkami w przestrzeni kosmicznej.

Projekty, których realizacja już trwa, na przykład druga największa misja naukowa ESA ATHENA, także są nieustannie rozwijane. W grudniu 2021 roku firma pozyskała też przełomowy kontrakt na seryjną produkcję komponentów dla firmy Airbus. Wszystko to, jak podkreślają przedstawiciele firmy, sprawia, że SENER Polska jak i cały sektor mogą z powodzeniem konkurować z europejskimi firmami na także na rynku komercyjnym. Tym sposobem budujemy wizerunek Polski jako wartościowego, wiarygodnego członka globalnego sektora kosmicznego. Nasze ambicje nie ograniczają się jednak do aktualnej działalności – jesteśmy gotowi by zostać integratorem misji kosmicznych – podkreśla Ibon Arregui, dyrektor generalny SENER Polska.

 

Piąta edycja Raportu Oddziaływania Społecznego już dostępna

Raport Oddziaływania Społecznego publikowany jest przez SENER Polska rokrocznie od 2017 roku. Firma podsumowuje w nim działania poprzedniego roku w kontekście realizacji ustalonych celów oddziaływania społecznego. Pokazuje relacje z otoczeniem oraz interesariuszami i pozytywne oddziaływanie na rozwój sektora i gospodarki krajowej.

 

Raport dostępny jest do pobrania za darmo na stronie SENER Polska.

 

Najważniejsze fakty i dane z edycji 2021:

  • Współpraca z 80 firmami z Polski, utrzymywanie kontaktów biznesowych z przedsiębiorstwami z Europy Środkowo-Wschodniej;
  • 18 pozytywnie zrealizowanych projektów z zakresu inżynierii kosmicznej;
  • Projekt roku: IBDM obejmował zaprojektowanie, wykonanie, integrację oraz testy pięciu mechanizmów o szerokim zakresie przeznaczenia;
  • W 2021 zespół SENER Polska kontynuował pracę przy drugiej największej misji naukowej ESA – ATHENA;
  • 35% członków zespołu SENER Polska stanowią kobiety;
  • 14% członków zespołu jest w trakcie studiów finansowanych przez firmę

O SENER Polska

Firma SENER Polska rozpoczęła swoją działalność w 2006 roku i koncentruje się na przemyśle lotniczym i kosmicznym, w sektorach obronności, przestrzeni kosmicznej i nauki. Głównym obszarem działania SENER Polska w branży aerokosmicznej jest inżynieria mechaniczna, w tym w szczególności mechanizmy rozkładania oraz struktury pojazdów kosmicznych. Pozostałe obszary działalności firmy w Polsce obejmują mechaniczne naziemne urządzenia wspomagające (MGSE) oraz nawigację pojazdów kosmicznych. Mimo, że od przystąpienia Polski do ESA w 2012 roku minęło niewiele czasu, SENER Polska stał się jednym z ważnych uczestników rynku kosmicznego i rozpoczął realizację projektów, dzięki którym ma nadzieję przyczynić się do budowania silnego sektora kosmicznego w Polsce. Wśród istotnych przedsięwzięć warto wymienić misje ExoMars, Proba-3, Euclid, E.Deorbit, Saocom-CS, Athena, JUICE.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kosmos Kluczowe systemy naziemnego wsparcia misji kosmicznych powstają w Polsce Biuro prasowe
2024-02-21 | 13:00

Kluczowe systemy naziemnego wsparcia misji kosmicznych powstają w Polsce

W zadbaniu o powodzenie i bezpieczeństwo misji, jeszcze przed jej startem, kluczową rolę odgrywają urządzenia do obsługi naziemnej (MGSE). Ich działanie chroni przede wszystkim przed
Kosmos Astronaut Analog Training Center testuje kołdrę z technologią dla NASA
2024-01-22 | 01:00

Astronaut Analog Training Center testuje kołdrę z technologią dla NASA

Kiedy w połowie ubiegłego roku na rynku pojawiła się „kosmiczna kołdra” z technologią Outlast, klienci i branża byli mocno zaciekawieni rozwiązaniem. Firma Inter-Widex
Kosmos Sener Polska stworzy dla Europejskiej Agencji Kosmicznej największy zestaw MGSE
2023-12-18 | 01:00

Sener Polska stworzy dla Europejskiej Agencji Kosmicznej największy zestaw MGSE

Piętnaście urządzeń naziemnego wspomagania oraz Mechanizm Separacyjny zbuduje na potrzeby misji Comet Interceptor zespół Sener Polska. To jeden z najbardziej zaawansowanych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Regionalne

Start-upy mogą się starać o wsparcie. Trwa nabór do programu rozwoju innowacyjnych pomysłów na biznes

Trwa nabór do „Platform startowych dla nowych pomysłów” finansowany z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021–2027. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała sześć partnerskich ośrodków innowacji, które będą oferować start-upom bezpłatne programy inkubacji. Platformy pomogą rozwinąć technologicznie produkt i zapewnić mu przewagę konkurencyjną, umożliwią dostęp do najlepszych menedżerów i rynkowych praktyków, ale też finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Każdy z partnerów przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich branż, ale także specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jest więc oferta m.in. dla sektora motoryzacyjnego, rolno-spożywczego, metalowo-maszynowego czy sporttech.

Transport

Kolej pozostaje piętą achillesową polskich portów. Zarządy liczą na przyspieszenie inwestycji w tym obszarze

Nazywane polskim oknem na Skandynawię oraz będące ważnym węzłem logistycznym między południem i północą Europy Porty Szczecin–Świnoujście dynamicznie się rozwijają. W kwietniu 2024 roku wydano decyzję lokalizacyjną dotycząca terminalu kontenerowego w Świnoujściu, który ma szansę powstać do końca 2028 roku. Zdaniem ekspertów szczególnie ważnym elementem rozwoju portów, podobnie jak w przypadku innych portów w Polsce, jest transport kolejowy i w tym zakresie inwestycje są szczególnie potrzebne. – To nasza pięta achillesowa – przyznaje Rafał Zahorski, pełnomocnik zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ds. rozwoju.

Infrastruktura

Szybki rozwój 5G w Orange Polska. Do końca roku operator uruchomi 3 tys. stacji dających dostęp do nowej technologii

– W całym kraju jest już 1,5 tys. stacji 5G obsługujących pasmo C, ale cały czas pracujemy nad zwiększeniem zasięgu i włączamy kolejne. Do końca roku klienci Orange Polska będą korzystać łącznie z 3 tys. stacji, które włączamy zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w mniejszych miejscowościach – zapowiada Jolanta Dudek, wiceprezes Orange Polska ds. rynku konsumenckiego. Jak podkreśla, ta technologia, która na dobre ruszyła w Polsce z początkiem tego roku, jest dla konsumentów rewolucją w korzystaniu z mobilnego internetu. Wraz z jej upowszechnianiem Polacy kupują też coraz więcej telefonów obsługujących sieć 5G – łącznie w ich rękach jest już 3,25 mln takich smartfonów, a dostępność takiego sprzętu poprawiają coraz bardziej przystępne ceny.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.