Mówi: | Tiffany Brown |
Firma: | Widex |
Zminiaturyzowane ogniwo paliwowe posłuży do zasilania aparatów słuchowych. Dzięki temu staną się one niemal bezobsługowe
Dwadzieścia sekund zamiast kilku godzin – tak skróci się czas ładowania aparatów słuchowych dzięki zastosowaniu w nich zminiaturyzowanych ogniw paliwowych. W nowoczesnych aparatach, oprócz udoskonalenia sposobu zasilania, zmieni się też sposób dobierania sposobu emitowania dźwięków. Za regulację odpowiedzialna będzie teraz sztuczna inteligencja.
– Firma Widex otrzymała w ostatnim czasie nagrodę za innowacyjne rozwiązanie polegające na wykorzystaniu technologii ogniw paliwowych do stworzenia pierwszego na świecie aparatu słuchowego nieposiadającego baterii. Ogniwa paliwowe zostały przez nas zminiaturyzowane i umieszczone w aparacie. Potrzebują one zaledwie 20 sekund, aby być gotowe do pracy przez kolejne 24 godziny – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Tiffany Brown z firmy Widex.
Miniaturowe ogniwa paliwowe wykorzystują technologię opracowaną w Duńskim Instytucie Technologicznym. Działają w oparciu o metanol, który aktywowany jest przez tlen, wytwarzając w ten sposób energię elektryczną. Produktem ubocznym reakcji jest niewielka ilość pary wodnej i dwutlenek węgla. Wytwarzana energia jest następnie wykorzystywana do zasilania aparatu słuchowego.
Opracowanie technologii, która pozwala uniknąć ładowania baterii w aparatach słuchowych, była odpowiedzią na problemy użytkowników. Nowoczesne aparaty na pełne naładowanie baterii potrzebują od trzech do sześciu godzin. W przypadku baterii, których się nie ładuje, konieczność wymiany źródła zasilania pojawia się mniej więcej raz w tygodniu. To z kolei generuje znaczne koszty w skali roku.
– Wymiana baterii w aparacie słuchowym może być kłopotliwa. Problematyczne może być także wyczerpywanie się baterii w ciągu dnia. Stworzyliśmy więc aparat słuchowy, który nie potrzebuje baterii. Można go bowiem zasilić o poranku i przez cały dzień z niego korzystać – przekonuje Tiffany Brown.
Dziś technologia ogniw paliwowych jest wykorzystywana również w przemyśle samochodowym i systemach zasilania awaryjnego.
– Są one stosowane w branży motoryzacyjnej, a także w przemyśle lotniczym. Ich miniaturyzacja i umieszczenie w aparacie słuchowym były zatem prawdziwą innowacją. Jest to obecnie najmniejszy dostępny na rynku produkt wykorzystujący ogniwa paliwowe – zapewnia ekspertka Widex.
Inteligentny aparat słuchowy Widex Evoke wykorzystuje ponadto technologię SoundSense, która sprawia, że aparat Evoke ewoluuje w miarę korzystania z niego. Na skutek personalizacji oczekiwań, jakie wobec odbieranego dźwięku mają użytkownicy, urządzenie uczy się, jak działać w różnych sytuacjach – dostrzega różnicę pomiędzy muzyką klasyczną a popularną, podobnie jak pomiędzy spotkaniem towarzyskim a hucznym przyjęciem. Dzięki funkcji płynnej analizy dźwięku stale dopasowuje swoje działanie, kontrolując otoczenie i stosownie się do niego adaptując.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji może być jednym z kluczowych kierunków rozwoju technologii związanej z odtwarzaniem dźwięków. Na targach CES 2019 zaprezentowano inteligentne słuchawki badające słuch i dostosowujące swoje ustawienia do indywidualnego profilu słyszenia użytkownika. Z kolei Samsung na sztuczną inteligencję postawił w swoich najnowszych telewizorach. Technologia AI Sound wykorzystuje analizę przestrzenną do opracowywania i adaptacji dźwięku w celu uzyskania najlepszych wrażeń w oparciu o ustawienia i lokalizację telewizora. Wykorzystuje również technologię analizy scenicznej do dostosowania dźwięku do różnych typów przekazu (np. wiadomości, sport, gry itp.).
Według Grand View Research globalny rynek aparatów słuchowych w 2020 r. osiągnie wartość 5,5 mld dol. Rynek ogniw paliwowych z kolei ma być warty niemal 25 mld dol. w 2025 r.
Czytaj także
- 2025-03-03: Unia Europejska spóźniona w wyścigu AI. Eksperci apelują o szybsze inwestycje i zaprzestanie regulacji
- 2025-03-13: Inwestycje w sztuczną inteligencję na bardzo niskim poziomie. Potencjał polskich kadr nie jest wykorzystywany
- 2025-02-13: Europa zapowiada ogromne inwestycje w sztuczną inteligencję. UE i USA mają wspólne interesy w obszarze AI
- 2025-02-07: Rola telekomów w upowszechnianiu sztucznej inteligencji rośnie. T-Mobile udostępnia klientom zaawansowaną wyszukiwarkę Perplexity Pro
- 2025-01-31: Sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym wykrywaniu wrodzonych wad serca. Obecnie rozpoznawalność wynosi 40 proc.
- 2025-02-05: Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
- 2024-12-30: Ludzie przestają ufać treściom publikowanym w internecie. Rośnie także potrzeba bycia offline
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
- 2025-01-13: Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
- 2024-12-12: Wdrażanie GenAI może oznaczać nasilenie stresu wśród pracowników. Firmy potrzebują odpowiedniej strategii komunikacyjnej
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.
Transport
Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.
Bankowość
Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.