Mówi: | Jakub Kreft |
Firma: | Unicorn VR World |
Wirtualna rzeczywistość pomoże walczyć z autyzmem. Opracowywane przez polski start-up narzędzie pozwoli lepiej zrozumieć dzieci z tą chorobą
Technologia VR zyskuje na popularności wśród terapeutów oraz opiekunów osób autystycznych. Wirtualne środowisko sprawdza się w roli bezpiecznego narzędzia do przełamywania barier, nauki oraz rozwijania umiejętności personalnych i społecznych. Wykorzystywane jest zarówno w roli narzędzia terapeutycznego dla pacjentów, jak i opiekunów, którzy dzięki wirtualnej rzeczywistości mogą lepiej zrozumieć sposób funkcjonowania swoich podopiecznych.
– Nasz projekt to aplikacja VR-owa przeznaczona dla dzieci autystycznych, które borykają się z problemami natury nadwrażliwości sensorycznej. Chcemy stworzyć im w wirtualnej rzeczywistości bezpieczną przestrzeń, bez tych wszystkich dystraktorów, bez ostrych świateł, bez dźwięków, w której będą one mogły spokojnie się rozwijać, przechodzić zadania terapeutyczne i rozwijać swoje umiejętności personalne i społeczne – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Jakub Kreft z Unicorn VR World.
W skład narzędzia terapeutycznego Unicorn VR World wchodzą dwie niezależne aplikacje przeznaczone dla dziecka oraz jego opiekuna i terapeuty. Aplikacja VR pozwala dziecku przenieść się do wirtualnego świata, w którym w rolę terapeuty wciela się jednorożec Niki pomagający w realizacji kolejnych ćwiczeń. Z kolei opiekunowie i terapeuci mogą za pośrednictwem zewnętrznej aplikacji śledzić postępy podopiecznego i w razie konieczności wesprzeć go w wykonywaniu zadań.
Nie jest to odosobniony przypadek wykorzystania VR jako narzędzia terapeutycznego przeznaczonego dla osób autystycznych. Na podobnej zasadzie działa projekt Floreo. Program powstał we współpracy specjalistów z Center for Autism Research at Children’s Hospital of Philadelphia oraz National Institutes of Health i ma zapewnić tym osobom immersyjne narzędzie do nauki umiejętności komunikacyjnych. Dzieci autystyczne mogą wykorzystać Floreo, aby w wirtualnym środowisku nauczyć się poruszania się po mieście, korzystania z gestów czy nawiązywania więzi społecznych.
Po technologię VR sięgnęli też nauczyciele z brytyjskiej szkoły Prior’s Court w Berkshire. Aby pomóc autystycznym dzieciom, pedagodzy wykorzystują gogle ClassVR w roli narzędzia do aklimatyzowania się w nowym środowisku. Wirtualna rzeczywistość pozwala podopiecznym zwiedzić nieznane miejsca w kontrolowany sposób, co pozwala przygotować je np. na wizytę w centrum handlowym czy na lotnisku pełnym ludzi. Gogle pozwalają także na chwilę odciąć się od klasowego zgiełku i wyciszyć się w bezpiecznej wirtualnej przestrzeni.
– Dzieci autystyczne uczęszczają do szkół specjalistycznych, które pomagają im się uczyć i doskonalić umiejętności, a po zajęciach często chodzą do terapeutów, co dla rodziców wiąże się z czasem i kosztami podróżowania oraz kosztami samej terapii. Unicorn VR World pozwala przeprowadzić terapię częściowo w domu, pod okiem terapeuty, który nadzoruje wszystko u siebie w gabinecie – tłumaczy ekspert.
Warto zauważyć, że gogle ClassVR sprawdzą się nie tylko w rękach osób autystycznych, mogą posłużyć także w roli narzędzia edukacyjnego dla rodziców i terapeutów. Sprzęt pozwala uruchomić doświadczenie symulujące odczucia, jakie towarzyszą osobie autystycznej np. podczas wybuchu gniewu bądź w starciu z nieznaną przestrzenią. Dzięki temu opiekunowie mają szansę zrozumieć, w jaki sposób osoby autystyczne postrzegają świat.
– Dla terapeutów dzieci autystyczne są często trudne w pracy z powodu ataków paniki i agresji. Chcemy ułatwić im pracę i uczynić ją trochę prostszą technicznie. I im wcześniej zaczniemy pomagać dziecku z objawami autyzmu, tym lepsze rezultaty możemy osiągnąć. Można im pomóc, by pełniły bardziej znaczącą rolę w społeczeństwie i stały się jego częścią. Z dorosłymi jest trochę trudniej, aczkolwiek często borykają się oni z podobnymi problemami natury sensorycznej, dlatego planujemy na dalszym etapie rozwoju pomagać również im – wyjaśnia Jakub Kreft.
Według analityków z firmy MarketsandMarkets wartość globalnego rynku wirtualnej rzeczywistości w 2018 roku wyniosła 7,9 mld dol. Przewiduje się, że do 2024 roku wzrośnie ona do 55,7 dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 33,5 proc.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Rośnie zainteresowanie białymi rybami jak dorsz czy mintaj. W Polsce zaledwie 5–10 proc. sprzedaży pochodzi ze zrównoważonych połowów
ONZ podaje, że ponad 37 proc. światowych zasobów ryb jest poławianych w sposób niezrównoważony, czyli zagrażający środowisku i populacjom morskim. Przeciwdziałanie przełowieniu jest o tyle istotne, że ryby i owoce morza stanowią ważne źródło białka dla ponad 3 mld ludzi na świecie. W Polsce dużym zainteresowaniem cieszą się białe ryby jak mintaj czy dorsz. Choć trzy czwarte poławianych białych ryb pochodzi z certyfikowanych rybołówstw, to produkty MSC stanowią obecnie zaledwie 5–10 proc. wszystkich produktów z białych ryb dostępnych na polskim rynku.
Transport
Zakup używanego samochodu może być stresujący. Mimo profesjonalizacji rynku wciąż zdarzają się oszustwa

Zakup używanego samochodu zwykle wiąże się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, a coraz częściej transakcje na rynku wtórnym przekraczają sto tysięcy. Wielu nabywców przyznaje, że zakup auta z drugiej ręki często oznacza stres. Martwi ich przede wszystkim stan pojazdu oraz jego ukryte wady, które mogą się wiązać z wysokimi kosztami napraw. Mimo profesjonalizacji tego rynku i dostępnych narzędzi weryfikacji wciąż można dać się oszukać.
Konsument
Co roku ubywa na świecie około 10 mln hektarów lasów. Walka z wylesianiem i degradacją lasów jest koniecznością

Degradacja lasów i wylesianie stanowi jeden z ważniejszych czynników przyspieszających negatywne skutki zmian klimatycznych. Powstrzymanie tego procesu i regeneracja ekosystemów leśnych to jedne z najskuteczniejszych sposobów ograniczenia emisji CO2. Niezbędne są więc rozwiązania systemowe, które powstrzymają wylesienie, jak rozporządzenie EUDR czy certyfikacja gospodarki leśnej, która potwierdza najwyższe standardy w tym zakresie.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.