Newsy

W Warszawie powstanie szkoła najnowszych technologii dla kobiet. Pomoże zapełnić lukę pracowników w branży IT

2018-12-17  |  06:00

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że do 2020 roku w całej Unii będzie aż 600 tys. nieobsadzonych stanowisk w IT. Lukę mogłyby zapełnić kobiety, tych jednak w branży jest jeszcze stosunkowo niewiele. W dużej mierze to wina stereotypów i lęku o pogodzenie pracy z życiem prywatnym. Dlatego coraz więcej firm współpracuje z kobiecymi organizacjami technologicznymi. Inne idą krok dalej i tak jak Femtech uczą panie technologii przyszłości i pomagają w znalezieniu pracy. Projekt ruszy w Warszawie w styczniu.

– W branży IT jest bardzo mało kobiet, a mają one niezbędne możliwości i zdolności. Problem w tym, że się boją. W trakcie rozmów o pracę wielokrotnie słyszałam, że kobiety prawdopodobnie nie będą mogły pracować po osiem godzin dziennie. Stawiały tego typu warunki. Nie ma w tym nic złego. Można pracować przez powiedzmy sześć godzin w biurze, a pozostałe dwie z domu. I to właśnie kobiety muszą sobie uświadomić – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Sheela Subramanian, założycielka Femtech.

Programistów i pracowników IT brakuje niemal na całym świecie. Komisja Europejska wylicza, że do 2020 roku w UE blisko 600 tys. stanowisk IT nie będzie obsadzonych. W Wielkiej Brytanii co roku pojawia się średnio ponad milion ogłoszeń dla specjalistów w branży. Deloitte szacuje, że do 2023 roku w Australii będzie ok. 100 tys. wakatów dla pracowników IT, z kolei według raportu The Knowledge Academy w Stanach Zjednoczonych do 2026 roku powstanie dla nich 253 tys. miejsc pracy.

Biorąc jednak pod uwagę to, że co roku uczelnie kończy ok. 30 tys. osób, rynek uda się zapełnić dopiero w ciągu 8–10 lat. To wszystko sprawia, że branża IT wydaje się najbardziej przyszłościową, choć jest też jedną z bardziej wymagających.

– W branży IT trzeba się liczyć z pracą zarówno w dzień, jak i w nocy, w godzinach nadliczbowych, na co zamężne kobiety nie mogą sobie pozwolić. Dlatego też nie decydują się one na pracę w tej branży. Pomyślałam sobie wtedy – dlaczego nie zacząć uczyć ich nowszych technologii, jak sztuczna inteligencja, blockchain czy uczenie maszynowe. To są technologie przyszłości. Zebrałam więc grupę znajomych, zamierzając rozpocząć działalność w jednym z krajów Unii Europejskiej – tłumaczy Sheela Subramanian.

Komisja Europejska podaje, że tylko dzięki kobietom PKB ma szansę rosnąć o 16 mld euro rocznie. Do tego jednak konieczna jest ich szersza reprezentacja w branży IT. Sytuacja powoli się zmienia, co widać na przykładzie Polski. Raport „Kobiety na politechnikach” wskazuje, że liczba studentek informatyki rośnie w tej chwili dwa razy szybciej niż studentów płci męskiej. Mimo to kobiety nie wierzą we własne siły. Raport „Kobiety w IT” SW Research podaje, że ponad połowa pań pracujących w IT uważa, że kobiecie trudniej jest zaistnieć w branży nowych technologii, przy czym 76 proc. wskazuje, że kobiety same wykluczają dla siebie taką możliwość ze względu na panujące stereotypy i role społeczne.

– Chcę kształcić kobiety, ale gwarantuję także znalezienie zatrudnienia. Współpracuję w tym zakresie z szeregiem partnerów. Nasz kurs obejmuje trzy etapy. Po ukończeniu ich wszystkich oferujemy kursantkom pracę. Ma to na celu dać im pewność zatrudnienia. Przygotowujemy je do wejścia w świat IT, a następnie pomagamy w znalezieniu pracy – zaznacza Sheela Subramanian.

Obecnie w Femtech budowana jest baza danych. Ekspertka zapowiada, że grupy powstaną w oparciu o testy, a projekt ruszy w styczniu w Warszawie.

Czytaj także

CES 2019

Energetyka

Inteligentnym oświetleniem można już sterować za pomocą głosu. Na rynek trafia też pierwszy, inteligentny zamiennik 100-watowej żarówki

Na rynek trafia coraz więcej rodzajów urządzeń wchodzących w skład inteligentnego domu. Smart Home to już nie tylko telewizor, system nagłośnienia czy nawet pralka i lodówka sterowane za pomocą aplikacji mobilnej. Teraz to już także inteligentne oświetlenie, które kontrolować można za pomocą głosu. Na rynek trafi niebawem pierwsza inteligentna żarówka LED o mocy równoważnej 100 watom. Zaprezentowano także inteligentny reflektor, który poprawi bezpieczeństwo domu, chroniąc przed włamywaczami.

Medycyna

Domowe badanie czynności serca dziecka w łonie matki dzięki specjalnej opasce. Na rynku pojawia się coraz więcej inteligentnych urządzeń baby tech

Rynek baby tech, czyli technologii służących głównie dzieciom i ich rodzicom, rozwija się w coraz szybszym tempie. Pojawia się coraz więcej innowacyjnych urządzeń, które wspierają rozwój dziecka już od momentu poczęcia. Inteligentna skarpetka potrafi monitorować tętno i oddech dziecka, a specjalne głośniki sprawiają, że muzyka dotrze jeszcze do płodu. Zaprezentowana na targach CES 2019 inteligentna opaska do monitorowania tętna płodu sprawi, że badanie kardiotokografii będzie można wykonywać w domu.

 

Gadgety

Uczące się słuchawki dostosują poziom dźwięku do użytkownika. Budują jego profil w sposób podobny do badania audiologicznego

Słuchawki pozwalają już nie tylko słuchać muzykę, lecz także ją poczuć. Inteligentne, uczące się słuchawki potrafią przetestować słuch i dostosować wszystkie ustawienia do unikalnego słuchu użytkownika. W ten sposób uzyskiwany jest wysoki poziom immersyjności, a użytkownik ma wrażenie zanurzenia się w dźwięku. W przyszłości do słuchawek trafią także asystenci głosowi.