Mówi: | Agnieszka Struś |
Funkcja: | Scan to BIM Project Manager |
Firma: | 3D Scanners |
Trójwymiarowe modelowanie zabytków może tchnąć w nie nowe życie. Technologia pozwala m.in. odrestaurować budynki grożące nawet zawaleniem
Skanowanie laserowe budynków pozwala nie tylko wiernie zarejestrować ich kształt i wygląd, lecz także stanowi bazę do stworzenia modelu 3D, który można uzbroić w informacje architektoniczne i historyczne. Dzięki temu wszystkiemu można ograniczyć koszty i uprościć proces inwestycyjny. Szczególnie ważnym zastosowaniem tej technologii jest zarządzanie obiektami zabytkowymi. Dzięki niej będzie możliwe m.in. odtworzenie układu średniowiecznego miasta, nad czym pracują polscy naukowcy.
– Jeśli modernizujemy wybrany obiekt historyczny, to najczęściej informacje o takim budynku są rozproszone w archiwach i przechowywane w różnych formach: papierowych i elektronicznych. Ich status i jakość często są nieznane. Dokumentacja tworzona jest przez uprawnionych specjalistów, a każdy z nich pracuje własnymi narzędziami, we własnych standardach branżowych. W przypadku rozpoczęcia inwestycji,] zebranie wszystkich materiałów jest trudne – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Agnieszka Struś z 3D Scanners.
Rozwiązaniem, które pozwala na zintegrowanie danych o obiekcie i zapewnienie kontroli nad jego procesem konserwacyjnym, jest zdigitalizowanie kluczowych informacji o nim i naniesienie na trójwymiarowy model. Pozwala na to technologia HBIM, dzięki której możliwa jest wielowymiarowa integracja danych geometrycznych z niegeometrycznymi.
– Pracujemy najczęściej z prywatnymi inwestorami, którzy realizują plany adaptacji cennej historycznie architektury do nowych celów użytkowych, najczęściej hotelowych i handlowych, chcąc zachować o nim pełną informację. I wówczas wykorzystywany jest HBIM – przeniesienie obiektu rzeczywistego do formy cyfrowej, podpięcie informacji jakościowych o charakterze czysto budowlanym, jak również historycznym, pod tworzony model 3D – mówi Agnieszka Struś.
W cyfrowym modelu znajdują się więc informacje o rzeczywistej konstrukcji czy warstwach, z jakich się ona składa. To również informacja o zapisach archiwalnych, naniesienie dokumentacji technicznej czy wyników badań archeologicznych.
Technologia ta jest właśnie wykorzystywana przez polskich naukowców w pracach związanych z rekonstrukcją układu starożytnego cypryjskiego miasta Nea Pafos. Jednak nie jest jeszcze wdrażana na szerszą skalę w procesie konserwacji rodzimych zabytków.
– Na polskim rynku jest jeszcze niska świadomość tego, że istnieją narzędzia i są dostępni wykwalifikowani specjaliści, którzy wspierają takie działania. Pomimo tego, że w cały proces przygotowania modelu należy włożyć dużo pracy, to późniejsze wykorzystanie go w procesie inwestycyjnym ogranicza koszty związane z błędami, kolizjami i kłopotami w komunikacji – przekonuje ekspertka z 3D Scanners.
Zebranie wszystkich kluczowych danych o obiekcie w jednym miejscu likwiduje problem związany z niejednolitymi nośnikami, na jakich tradycyjnie są one przechowywane, dostępem do źródeł archiwalnych czy formatami plików, które są niekompatybilne ze wszystkimi systemami informatycznymi.
– Tworzone przez nas modele BIM czy HBIM są koordynowane międzybranżowo i przygotowywane tak, aby zapewnić odpowiednią operacyjność modelu 3D. BIM to również ramy do współpracy. Nie tylko wiernie przedstawiamy wygląd istniejącej tkanki historycznej, infrastrukturalnej, ale również umożliwiamy inwestorowi prowadzenie złożonych analiz działań w różnych scenariuszach. Dla nas i naszych partnerów jest to idealne rozwiązanie do działań ochrony dziedzictwa, zarządzania modernizacjami i badań – podkreśla Agnieszka Struś.
Przykładem kompleksowego wykorzystania HBIM w procesie rewitalizacji i zintegrowanego zarządzania obiektem jest przebudowa kompleksu Palazzo Remondini we Włoszech. Budynek groził zawaleniem. Stworzenie cyfrowego modelu pozwoliło natomiast nie tylko na odrestaurowanie go, lecz także uwzględnienie w tym procesie danych sejsmicznych, poprawę efektywności energetycznej i zapewnienie dostępu do pełnej dokumentacji związanej z konserwacją.
Czytaj także
- 2025-06-24: Tegoroczne zmiany w podatku od nieruchomości budzą dużo pytań. Przedsiębiorcy apelują o doprecyzowanie przepisów
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-03-26: Brak różnorodności szkodzi firmom. Nowa dyrektywa może je skłonić do zmiany podejścia
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-03-10: Na rynku nieruchomości rośnie popularność rewitalizacji. Odnowa dotyczy nie tylko zabytkowych budynków, ale też dawnych terenów poprzemysłowych
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2024-12-02: Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
- 2024-12-12: Sebastian Karpiel-Bułecka: Z zawodu jestem architektem, a muzyka to jest moja pasja. Nie byłem spięty, żeby za wszelką cenę zrobić wielką karierę
- 2024-12-03: Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.