Mówi: | Jan Miedzik |
Firma: | GMV |
Zdjęcia satelitarne coraz chętniej wykorzystywane przez urzędy państwowe i biznes. Pozwalają przewidzieć powódź, pomagają też rolnikom
Wraz z prężnym rozwojem branży kosmicznej rośnie zapotrzebowanie na zdjęcia satelitarne, które wykorzystywane są zarówno przez jednostki rządowe, jak i prywatnych przedsiębiorców. Firmy coraz częściej sięgają po możliwości, jakie daje im przemysł kosmiczny, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. We wrześniu 2018 r. ma wystartować Krajowy Program Kosmiczny, którego jednym z priorytetowych założeń będzie rozwój technologii oraz infrastruktury satelitarnej. Tymczasem liczba zastosowań zdjęć satelitarnych dynamicznie rośnie. Wykorzystywane są m.in. w rolnictwie, do monitorowania budynków, a nawet zapobiegania powodziom.
– Satelita na orbicie okołoziemskiej okrąża Ziemię w około 90 minut, dostarczając zdjęcia widzialne, zdjęcia w podczerwieni bądź radarowe obszaru, na który aktualnie jest skierowany. Z danych radarowych jesteśmy w stanie ocenić np. zmianę wysokości gruntu. Podczas budowy metra w Warszawie możemy z milimetrową dokładnością zmierzyć przesunięcie dachów w stosunku do czasu sprzed budowy metra. Jesteśmy w stanie monitorować w ten sposób budynki w czasie rzeczywistym, zaobserwować zmiany, które trudno jest dostrzec z Ziemi, gdy np. któryś budynek znacznie bardziej osiada lub nawet się przechyla – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Jan Miedzik z firmy GMV.
Polski rząd i Polska Agencja Kosmiczna przygotowują obecnie ostateczną treść Krajowego Programu Kosmicznego. Program ma oficjalnie wystartować we wrześniu 2018 roku. Jednym z jego priorytetowych założeń będzie rozwój technologii oraz infrastruktury satelitarnej w celu zwiększenia konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego na arenie międzynarodowej.
Polskie firmy z sektora kosmicznego już teraz notują coraz większe sukcesy. Pod koniec maja wrocławska firma SatRevolution wystrzeliła w stratosferę prototyp pierwszego polskiego nanosatelity. Testy wykonano w ramach projektu Światowid, który zakłada stworzenie roju sześćdziesięciu sześciu satelitów, zdolnego do obrazowania powierzchni Ziemi w czasie rzeczywistym. Tego typu system komercyjnych satelitów będzie można wykorzystywać nie tylko w biznesie, lecz także do ratowania ludzkiego życia.
– Takie rozwiązanie może być wykorzystywane do monitorowania wałów przeciwpowodziowych. Wały mogą ulegać erozji z różnych powodów, a monitorując ich stan satelitami jesteśmy w stanie zapobiec ewentualnej powodzi. Czy trzeba to robić z satelitów, czy można to zrobić z samolotu lub z Ziemi? Lot samolotem jest zdecydowanie bardziej kosztowny w porównaniu do zdjęć z satelity, które można pozyskać. Dane satelitarne są dostarczane w sposób praktycznie ciągły, czas rewizyty to przeważnie kilka dni, ewentualnie tydzień, więc co tydzień mamy nowe dane. Poza tym zdjęcia obejmują bardzo duży teren, na którym możemy wykonać analizę – przekonuje Jan Miedzik.
W latach 2021–2027 Komisja Europejska chce przeznaczyć 16 mld euro na nowy program kosmiczny. W jego założeniach jest poprawa dostępu do finansowania ryzyka dla start-upów działających w sektorze kosmicznym oraz ułatwienie im dostępu do obiektów badawczych i obiektów przetwarzania. W ramach nowego budżetu KE chce przeznaczyć 9,7 mld euro na programy Galileo i EGNOS w celu m.in. uzupełnienia i utrzymania konstelacji satelitów.
Komisja Europejska 22 maja wprowadziła nowe przepisy zezwalające na wykorzystanie danych z satelitów podczas kontroli osób korzystających z dopłat w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Zastosowanie zdjęć satelitarnych zautomatyzuje przeprowadzanie inspekcji terenowych i zmniejszy ich koszty. Sami rolnicy również mogą wykorzystać technologię kosmiczną w swojej codziennej pracy. Wykorzystując obrazowanie multispektralne, mogą na bieżąco oceniać jakość plonów.
– Ze zobrazowań multispektralnych, czyli zdjęć Ziemi wykonywanych w różnych kolorach – zielonym, czerwonym, niebieskim i w podczerwieni – jesteśmy w stanie oceniać również jakość plonów. Są to narzędzia bardzo przydatne dla rolników. Dzięki tym danym rolnicy wiedzą, że w jakimś miejscu ich uprawy występuje choroba bądź brakuje nawozu, wiedzą, jakie dawki, jakiego nawozu i kiedy trzeba zastosować. To duża oszczędność dla rolnika. Z punktu widzenia państwa dane, które możemy dostarczyć na temat jakości plonów, są też istotną informacją, bo wiemy, czy jest nadprodukcja, będzie nadpodaż czy zbyt mało plonów – mówi ekspert.
Polska przeznacza na rozwój sektora kosmicznego zaledwie 0,01 proc. PKB. Zgodnie z założeniami przyjętymi w ramach Polskiej Strategii Kosmicznej do 2030 roku polski przemysł kosmiczny ma mieć 3 proc. udział w rynku europejskim.
Czytaj także
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2024-12-18: Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
- 2024-12-02: Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-25: Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-11-14: Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
- 2024-11-19: Dane satelitarne wykorzystywane w ochronie granic zewnętrznych UE. Służą do wykrywania przestępczości transgranicznej i nielegalnej migracji
- 2024-11-21: Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.