Mówi: | Gunhee Jun |
Firma: | Dadam Micro |
Urządzenia do oczyszczania powietrza coraz bardziej zaawansowane. Trwają prace nad nową technologią zasłon filtrujących
Wraz z rosnącym problemem globalnego zanieczyszczenia powietrza na rynku pojawia się coraz więcej inteligentnych odświeżaczy. Urządzenia, które jeszcze do niedawna miały postać dużych, nieporęcznych skrzynek, ulegają miniaturyzacji. Prowadzone są już prace nad innowacyjnymi zasłonami filtrującymi powietrze wewnątrz pomieszczenia. Producenci prześcigają się także w stosowaniu coraz nowocześniejszych technologii oczyszczania powietrza.
– Puripot to osobisty oczyszczacz powietrza, który nie wymaga filtra. Zamiast tego korzystamy z technologii fotokatalizy, dzięki której używając niebieskiego światła, usuwamy zanieczyszczenia chemiczne, wirusy, bakterie, nieprzyjemne zapachy i lotne związki. Konwencjonalne technologie fotokatalityczne wykorzystują światło ultrafioletowe, które powoduje uwalnianie ozonu i jest bardzo szkodliwe dla oczu. My skorzystaliśmy ze światła widzialnego, które nie ma szkodliwego wpływu na nasze zmysły – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Gunhee Jun z firmy Dadam Micro.
Oczyszczacze powietrza są już niemal koniecznością przy obecnym zanieczyszczeniu powietrza, zwłaszcza w większych miastach. Co ważne, oczyszczanie powietrza staje się również modne i największe firmy technologiczne próbują swoich sił na tym rynku. Wynd Plus Smart Personal Air Purifier od Apple przeznaczony jest do pracy na biurku. Sprzęt ten jest niewiele większy od kubka i zaprojektowano go tak, aby tworzył wokół siebie bańkę czystego powietrza. Oczyszczacz wyposażono w filtr zatrzymujący m.in. pył, bakterie, sierść zwierząt oraz zanieczyszczenia przemysłowe, a po sparowaniu z iPhonem, można kontrolować go za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Projektanci LG poszli nieco inną drogą i postanowili stworzyć przenośny oczyszczacz przypominający klasyczne głośniki Bluetooth. LG PuriCare Mini Air Purifier uzyskał certyfikat Korea Air Cleaning Association, waży zaledwie 530 gramów i na w pełni naładowanej baterii przepracuje do ośmiu godzin bez przerwy. Urządzenie powstało z myślą o osobach często podróżujących, które chciałby mieć pod ręką kompaktowy oczyszczacz do wykorzystania np. w samochodzie czy w kawiarni podczas prowadzenia spotkania biznesowego.
Oczyszczacz od Dadam Micro również zaprojektowano do działania w ograniczonej przestrzeni. Nietypowa konstrukcja, w której klasyczny filtr cząsteczek zastąpiono zbiornikiem na wodę, umożliwiła ekstremalne uproszczenie i zminiaturyzowanie systemu oczyszczania. Puripot jest równie kompaktowy co Wynd Plus, a dzięki niskiemu poborowi prądu można ładować go za pomocą gniazda w laptopie. Urządzenie wyposażono w pojemną baterię 10 000 mAh, dzięki czemu przepracuje bez ładowania przeszło 20 godzin.
– W typowym domu jesteśmy narażeni na działanie wielu substancji chemicznych i występuje wiele potencjalnych źródeł szkodliwych substancji lotnych, powstających choćby wtedy, gdy przygotowujemy posiłki. Do tego dochodzą zwierzęta domowe i różnego rodzaju nieprzyjemne zapachy. Wszystkie te substancje mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, co sprawia, że potrzebujemy oczyszczacza – tłumaczy Gunhee Jun.
Z kolei dla osób, które potrzebują kompleksowego, wielkopowierzchniowego systemu odświeżania powietrza, firma Xiaomi stworzyła smukły, podwieszany oczyszczacz Mi Air Purifier ze zintegrowanym układem wentylowania pomieszczenia. Po zainstalowaniu specjalnej kratki wentylacyjnej, rury oraz filtrów czyszczących, urządzenie od Xiaomi pozwoli przewietrzyć mieszkanie bez otwierania okien.
Prawdziwym przełomem w tej branży mogą się jednak okazać zasłony GUNRID, nad którymi pracują projektanci z firmy Ikea. Korporacja opracowała we współpracy z naukowcami oraz inżynierami prototypowy materiał zdolny pochłaniać nieprzyjemne zapachy oraz formaldehydy. Nałożenie mineralnej powłoki fotokatalizacyjnej na tkaninę sprawia, że zasłony oczyszczają powietrze pod wpływem światła na zasadzie fotosyntezy. Powłoka aktywuje się również pod wpływem sztucznego światła, dzięki czemu powietrze jest filtrowane także po zmroku.
– Fotokataliza to inaczej światło i kataliza. W naszym przypadku tym pierwszym jest światło niebieskie, natomiast funkcję katalizatora pełni dwutlenek tytanu. Dzięki temu połączeniu powstają substancje chemiczne zwane wolnymi rodnikami, które zabijają bakterie i rozkładają je do wody i dwutlenku węgla – wyjaśnia ekspertka.
W dobie postępującego zanieczyszczenia powietrza systemy oczyszczające będą się cieszyć coraz większą popularnością, także w Polsce. Według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. W latach 2013–2016 w wyniku podwyższonego stężenia NO2 przedwcześnie zmarło w Polsce 1 700 osób, a z powodu smogu – aż 44 500. Jesteśmy także europejskim liderem pod względem zanieczyszczenia powietrza benzo(a)pirenem.
Analitycy z firmy Allied Market Research oszacowali, że wartość globalnego rynku inteligentnych oczyszczaczy powietrza wzrośnie z 4,5 mld dol. w 2017 roku do 11,5 mld dol. w 2025 r. W tym czasie branża wykaże wzrost na poziomie ponad 12 proc. w skali roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.