Mówi: | Gunhee Jun |
Firma: | Dadam Micro |
Urządzenia do oczyszczania powietrza coraz bardziej zaawansowane. Trwają prace nad nową technologią zasłon filtrujących
Wraz z rosnącym problemem globalnego zanieczyszczenia powietrza na rynku pojawia się coraz więcej inteligentnych odświeżaczy. Urządzenia, które jeszcze do niedawna miały postać dużych, nieporęcznych skrzynek, ulegają miniaturyzacji. Prowadzone są już prace nad innowacyjnymi zasłonami filtrującymi powietrze wewnątrz pomieszczenia. Producenci prześcigają się także w stosowaniu coraz nowocześniejszych technologii oczyszczania powietrza.
– Puripot to osobisty oczyszczacz powietrza, który nie wymaga filtra. Zamiast tego korzystamy z technologii fotokatalizy, dzięki której używając niebieskiego światła, usuwamy zanieczyszczenia chemiczne, wirusy, bakterie, nieprzyjemne zapachy i lotne związki. Konwencjonalne technologie fotokatalityczne wykorzystują światło ultrafioletowe, które powoduje uwalnianie ozonu i jest bardzo szkodliwe dla oczu. My skorzystaliśmy ze światła widzialnego, które nie ma szkodliwego wpływu na nasze zmysły – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Gunhee Jun z firmy Dadam Micro.
Oczyszczacze powietrza są już niemal koniecznością przy obecnym zanieczyszczeniu powietrza, zwłaszcza w większych miastach. Co ważne, oczyszczanie powietrza staje się również modne i największe firmy technologiczne próbują swoich sił na tym rynku. Wynd Plus Smart Personal Air Purifier od Apple przeznaczony jest do pracy na biurku. Sprzęt ten jest niewiele większy od kubka i zaprojektowano go tak, aby tworzył wokół siebie bańkę czystego powietrza. Oczyszczacz wyposażono w filtr zatrzymujący m.in. pył, bakterie, sierść zwierząt oraz zanieczyszczenia przemysłowe, a po sparowaniu z iPhonem, można kontrolować go za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Projektanci LG poszli nieco inną drogą i postanowili stworzyć przenośny oczyszczacz przypominający klasyczne głośniki Bluetooth. LG PuriCare Mini Air Purifier uzyskał certyfikat Korea Air Cleaning Association, waży zaledwie 530 gramów i na w pełni naładowanej baterii przepracuje do ośmiu godzin bez przerwy. Urządzenie powstało z myślą o osobach często podróżujących, które chciałby mieć pod ręką kompaktowy oczyszczacz do wykorzystania np. w samochodzie czy w kawiarni podczas prowadzenia spotkania biznesowego.
Oczyszczacz od Dadam Micro również zaprojektowano do działania w ograniczonej przestrzeni. Nietypowa konstrukcja, w której klasyczny filtr cząsteczek zastąpiono zbiornikiem na wodę, umożliwiła ekstremalne uproszczenie i zminiaturyzowanie systemu oczyszczania. Puripot jest równie kompaktowy co Wynd Plus, a dzięki niskiemu poborowi prądu można ładować go za pomocą gniazda w laptopie. Urządzenie wyposażono w pojemną baterię 10 000 mAh, dzięki czemu przepracuje bez ładowania przeszło 20 godzin.
– W typowym domu jesteśmy narażeni na działanie wielu substancji chemicznych i występuje wiele potencjalnych źródeł szkodliwych substancji lotnych, powstających choćby wtedy, gdy przygotowujemy posiłki. Do tego dochodzą zwierzęta domowe i różnego rodzaju nieprzyjemne zapachy. Wszystkie te substancje mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, co sprawia, że potrzebujemy oczyszczacza – tłumaczy Gunhee Jun.
Z kolei dla osób, które potrzebują kompleksowego, wielkopowierzchniowego systemu odświeżania powietrza, firma Xiaomi stworzyła smukły, podwieszany oczyszczacz Mi Air Purifier ze zintegrowanym układem wentylowania pomieszczenia. Po zainstalowaniu specjalnej kratki wentylacyjnej, rury oraz filtrów czyszczących, urządzenie od Xiaomi pozwoli przewietrzyć mieszkanie bez otwierania okien.
Prawdziwym przełomem w tej branży mogą się jednak okazać zasłony GUNRID, nad którymi pracują projektanci z firmy Ikea. Korporacja opracowała we współpracy z naukowcami oraz inżynierami prototypowy materiał zdolny pochłaniać nieprzyjemne zapachy oraz formaldehydy. Nałożenie mineralnej powłoki fotokatalizacyjnej na tkaninę sprawia, że zasłony oczyszczają powietrze pod wpływem światła na zasadzie fotosyntezy. Powłoka aktywuje się również pod wpływem sztucznego światła, dzięki czemu powietrze jest filtrowane także po zmroku.
– Fotokataliza to inaczej światło i kataliza. W naszym przypadku tym pierwszym jest światło niebieskie, natomiast funkcję katalizatora pełni dwutlenek tytanu. Dzięki temu połączeniu powstają substancje chemiczne zwane wolnymi rodnikami, które zabijają bakterie i rozkładają je do wody i dwutlenku węgla – wyjaśnia ekspertka.
W dobie postępującego zanieczyszczenia powietrza systemy oczyszczające będą się cieszyć coraz większą popularnością, także w Polsce. Według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. W latach 2013–2016 w wyniku podwyższonego stężenia NO2 przedwcześnie zmarło w Polsce 1 700 osób, a z powodu smogu – aż 44 500. Jesteśmy także europejskim liderem pod względem zanieczyszczenia powietrza benzo(a)pirenem.
Analitycy z firmy Allied Market Research oszacowali, że wartość globalnego rynku inteligentnych oczyszczaczy powietrza wzrośnie z 4,5 mld dol. w 2017 roku do 11,5 mld dol. w 2025 r. W tym czasie branża wykaże wzrost na poziomie ponad 12 proc. w skali roku
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.