Newsy

Sieci komórkowe 5G przyspieszą postęp technologiczny. Wpłyną na upowszechnienie się internetu rzeczy, autonomicznych samochodów czy urządzeń hybrydowych

2017-05-15  |  06:25

Naturalnym przejawem rozwoju nowych technologii są innowacje. Wpływają one na naszą rzeczywistość, poprawiając komfort życia, zwiększając bezpieczeństwo i pozwalając oszczędzić czas. Już wkrótce takie innowacje jak sieci 5G, autonomiczne samochody i urządzenia hybrydowe staną się codziennością, która na nowo przebuduje sposób funkcjonowania zarówno społeczeństw, jak i jednostek.

– Nawet nie zdajemy sobie sprawy z innowacji, które otaczają nas w codziennym życiu. W Huawei te innowacje wdrażamy na polski rynek. Współpracujemy z gigantycznymi operatorami i z firmami, które potrzebują innowacji do codziennego funkcjonowania. Weźmy taki zwykły telefon, który na przestrzeni 20 lat zmienił się ze zwykłej słuchawki na minikomputer, którym obecnie jest smartfon. Właściwie dziś nie wyobrażamy sobie bez niego życia – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Krzysztof Sągolewski, solution director w Huawei.

Najszybsze i najbardziej widoczne zmiany czekają nas w świecie technologii mobilnych i łączności bezprzewodowej. Niebawem do życia zostaną powołane rozwiązania takie jak sieci komórkowe piątej generacji (5G). Pojawienie się sieci komórkowej nowej generacji zwiastuje postęp technologiczny, który wyniesie standardy telekomunikacyjne na zupełnie nowy poziom: zwiększy się szybkość transferu danych, zaś zmniejszone zostaną opóźnienia połączeń i problemy związane z łącznością w najbardziej zatłoczonych obszarach miejskich. Co ważne, 5G pozwoli także zredukować zużycie energii przeznaczanej przez urządzenia mobilne na łączność w sieci komórkowej. 

– My, jako użytkownicy, nie widzimy wielu zmian, natomiast widzi je operator i cały czas je wdraża. Są to wszelkiego rodzaju rozwiązania, jak np. sieć 5G, które dla nas, jako dostawców, oznaczają wyjście poza strefę komfortu, ponieważ musimy cały czas konstruować rozwiązania innowacyjne tak, żeby przyjęły się na rynku. Innymi słowy, nie mogą być ani zbyt drogie, ani skomplikowane, ani nie mogą wymuszać od osób wprowadzających to rozwiązanie zmniejszenie ich strefy komfortu ­– komentuje Krzysztof Sągolewski i dodaje – Sieć 5G będzie głównym trendem w świecie mobilnym. UE kładzie duży nacisk na to, żeby wprowadzić ją w Europie tak szybko jak to możliwe.

Ponadto na naszych oczach powstają urządzenia, które do niedawna wydawały się jedynie futurystycznymi konceptami. Wystarczy wymienić autonomiczne samochody czy sprzęty hybrydowe łączące kilka narzędzi w jednym. Postęp technologiczny w tych dziedzinach nie zwalnia, lecz wręcz wydaje się jeszcze przyśpieszać.

– W najbliższym czasie na pewno możemy się spodziewać łączenia ze sobą wielu urządzeń. To jest coś, co kompletnie zmieni nasze życie, rozszerzy możliwości. Ponadto już wkrótce możemy się spodziewać autonomicznych samochodów, które będą tak jak na filmach si-fi podróżowały od punktu A do punktu B bez naszej ingerencji – wylicza Krzysztof Sągolewski.

Specjalista zwraca uwagę na tempo, z jakim postępują kolejne innowacje, stawiając tezę, że ludzie nie zwracają na nie uwagi. Co więcej, samo społeczeństwo traktuje je jako coś zupełnie naturalnego.

– Z innowacjami mamy do czynienia tak naprawdę całe życie i spotykamy je niemal na każdym kroku. Na przykład kasownik w autobusie – pamiętam zwykłe bilety, kartonikowe, których używało się dawno temu. Natomiast w chwili obecnej możemy kupić bilet przez aplikację mobilną. To jest jedna z innowacji, która jest z nami już od dłuższego czasu, a której praktycznie nie dostrzegamy. Obecne pokolenie nawet nie myśli, że może być inaczej – twierdzi Krzysztof Sągolewski.

Czytaj także

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł

Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.

Transport

Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.