Mówi: | Tomasz Stachlewski |
Funkcja: | architekt rozwiązań chmurowych |
Firma: | Amazon Web Services |
Rynek usług syntezy mowy do 2022 roku osiągnie wartość ponad 3 mld dolarów. Pionierami w tej dziedzinie są Polacy
Wartość rynku usług syntezy mowy wzrośnie do 3,03 mld dolarów w 2022 roku. Średnioroczny wzrost na poziomie ponad 15 proc. wskazuje na bardzo dynamiczny rozwój tego rynku. Pomaga w tym równie dynamiczny rozwój segmentu sztucznej inteligencji, na której usługi syntezy mowy opierają swoje działanie. Pionierami w tej dziedzinie są Polacy.
Według raportu „Text-to-Speech Market by Vertical and Geography – Global Forecast to 2022” skumulowany roczny wskaźnik wzrostu na rynku syntezy mowy w latach 2017–2022 ma wynieść 15,21 proc., by do roku 2022 przekroczyć wartość 3 mld dolarów. Systemy text2speech są powszechnie używane w smartfonach do nawigacji i wspomagania pracy wirtualnych asystentów. Znajdziemy je w komputerach i telewizorach, gdzie pomagają osobom niewidomym i słabo widzącym podczas nawigacji po menu czy przeglądania stron internetowych. Pionierami w tej dziedzinie są Polacy.
– Możemy wrzucić do chmury tekst w prawie 30 językach z całego świata, powiedzieć, w jakim głosie powinno być to powiedziane, a to, co zrobi nam chmura, to wygeneruje plik audio mp3 z danym tekstem. Co ciekawe, jest to usługa, która została utworzona w Polsce, w Gdańsku. Mamy usługę zrobioną przez Polaków, z której korzysta cały świat – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej Newseria Innowacje Tomasz Stachlewski z Amazon Web Services.
Zdaniem 63 proc. menadżerów ankietowanych przez PWC w raporcie „Bot.Me: A revolutionary partnership. How AI is pushing man and machine closer together”, dzięki sztucznej inteligencji możemy liczyć na poprawę interakcji z urządzeniami. Ponadto konsumenci coraz mniej zwracają uwagę na to, czy komunikują się z człowiekiem czy z systemem sztucznej inteligencji. Usługi text2speech opierają się na algorytmach sztucznej inteligencji.
– Wykorzystujemy usługi sztucznej inteligencji po to, aby w najbardziej realistyczny sposób konwertować tekst na audio, zatem nie chodzi o przeczytanie sylab, słów, ale musimy wykrywać kontekst, aby wiedzieć, kiedy zaintonować, kiedy się zatrzymać, kiedy dać znak zapytania – wyjaśnia Tomasz Stachlewski.
Analitycy z firmy Tractica szacują, że wartość całego rynku SI dla przedsiębiorstw wzrośnie z 1,6 mld dolarów w roku ubiegłym do niemal 60 mld dolarów w 2025 roku. W swoim raporcie wymieniają ponadto sektory reklamy, finansów, opieki zdrowotnej, a także przemysł lotniczy i kosmiczny jako te, które będą liderami w stosowaniu rozwiązań SI. Jak jednak podkreślają, należy się liczyć z silnym wzrostem zainteresowania rozwiązaniami SI w niemal każdym sektorze gospodarki.
– Rośnie zapotrzebowanie na usługi wykorzystujące sztuczną inteligencję, coraz więcej systemów, aplikacji, ma mieć właśnie tę cząstkę sztucznej inteligencji, text2speech jest właśnie takim przykładem, coraz więcej firm pragnie to wykorzystywać. W grach komputerowych nie potrzebujemy lektorów, którzy będą nagrywać tekst, nagle technologia zamiany dowolnego tekstu na audio jest dostępna na wyciągnięcie ręki więc gry, strony internetowe, możemy robić w ten sposób, aby komunikowały się z użytkownikami – wyjaśnia ekspert.
Systemy sztucznej inteligencji dopiero zaczynają się rozwijać, choć jak wynika z przytaczanych raportów, ich rozwój będzie niezwykle dynamiczny, a SI w takiej czy innej formie pojawi się w zasadzie w każdym aspekcie naszego życia.
– Trudno mówić o prognozach, to klienci pokazują, czego oczekują i jak będzie się kształtował rynek. Naszym zadaniem jest dostarczać te rzeczy, których potrzebują i z których będą budować nowe funkcjonalności – podsumowuje przedstawiciel Amazon Web Services.
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Transport
W drugiej połowie roku do sprzedaży trafi najinteligentniejszy Mercedes. W pełni elektryczny CLA jest krokiem do całkowitej dekarbonizacji produkcji

Mercedes-Benz wprowadza na rynek nowy model CLA. Określany jest jako najbardziej inteligentny samochód wyprodukowany kiedykolwiek w fabrykach koncernu dzięki nowemu systemowi operacyjnemu. To też pierwszy model z całkiem nowej rodziny samochodów dostępnych zarówno z napędem elektrycznym, jak i zaawansowanym technicznie napędem hybrydowym. Jako pierwszy na rynku zadebiutował całkowicie elektryczny CLA. To krok w kierunku dalszej dekarbonizacji produkcji. Do 2039 roku firma chce osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.