Mówi: | John Ross |
Firma: | IrisGuard |
Rośnie popularność skanerów tęczówki znajdujących zastosowanie w bankomatach, podczas lotniskowych odpraw i więziennictwie
Technologia biometryczna znajduje coraz szersze zastosowanie na rynku. Po upowszechnieniu czytników linii papilarnych w urządzeniach mobilnych przyszedł czas na popularyzację skanerów tęczówki. Opracowano już smartfon, który może służyć jako centrum finansowe – wszystko dzięki wysokiemu poziomowi zabezpieczeń, jaki gwarantuje wbudowany skaner tęczówki. Nowoczesne systemy biometryczne znajdziemy jednak już nie tylko w smartfonach klasy premium, lecz także w bankomatach, systemach kontroli granicznej czy więzieniach.
– EyePay Phone to telefon wyposażony we wbudowaną technologię rozpoznawania tęczówki oka i kamerę biometryczną. Jest to ultra-bezpieczny sposób identyfikacji w celu weryfikacji płatności wykonywanych za pośrednictwem internetu lub technologii blockchain. Jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie zabezpieczające. Niepotrzebne są żadne hasła czy numery PIN. Wszystko znajduje się w oku. Tożsamość znajduje się w oku – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje John Ross z firmy IrisGuard.
Brytyjska firma IrisGuard opracowała smartfona oferującego najwyższy poziom weryfikacji tożsamości użytkownika. Urządzenie nie oferuje co prawda parametrów z najwyższej półki – ma czterordzeniowy procesor 1,3 GHz, 2 GB pamięci RAM, 8-megapikselowy aparat i 5,5-calowy ekran – jest za to w pełni bezpiecznym terminalem płatniczym z systemem Android.
Skaner tęczówki oraz kamera biometryczna, które zastosowano w tym urządzeniu, pozwalają autoryzować użytkownika bez wprowadzania haseł czy numerów PIN. W przypadku tego telefonu najlepszym zabezpieczeniem są indywidualne cechy biometryczne każdego klienta banku czy firmy.
– Po zeskanowaniu tęczówki, telefon generuje obraz cyfrowy o rozmiarze około 200 kilobajtów, który jest przesyłany do bazy danych, która wyszukuje przesłany obraz w znajdujących się w niej plikach. Obraz jest z powrotem przesyłany na telefon z danymi identyfikującymi tę osobę. Dane do weryfikacji są przechowywane przez naszych klientów, którzy korzystają z systemu – banki, organy administracji rządowej czy zakłady opieki zdrowotnej – tłumaczy ekspert.
Potencjał skanerów tęczówki dostrzegli m.in. inżynierowie ze start-upu iKey, którzy wykorzystali tę technologię do stworzenia innowacyjnego systemu weryfikacji wieku użytkownika. Firma wykorzystuje system optycznej identyfikacji nerwów m.in. w procesie oceny jakości wzroku badanej osoby. Dane pozyskane przez skaner iKey mogą posłużyć nie tylko do weryfikacji samej tożsamości, lecz także do oceny, czy dany użytkownik ma co najmniej 16 lat. Firma uruchomiła pilotażowy program weryfikacji wielu w szkole St. Andrew’s College w irlandzkim mieście Booterstown.
Skanery tęczówek pojawiły się także w międzynarodowym porcie lotniczym w Dubaju, gdzie stanowią element nowoczesnego systemu odpraw pasażerów korzystających z biznesowej klasy linii Emirates. Skanery mają być częścią tzw. ścieżki biometrycznej, czyli rozwiązań automatyzujących i przyspieszających obsługę pasażerów. Osoby podróżujące klasą biznesową nie będą musiały przechodzić przez standardową odprawę. Podczas wchodzenia na pokład specjalne kamery samoczynnie zweryfikują ich tożsamość, bazując na danych biometrycznych twarzy oraz wzorcu tęczówki.
– Każda osoba na świecie ma niepowtarzalną tęczówkę. Zatem tęczówka jest kluczem, numerem PIN i zabezpieczeniem. Możemy wykorzystać tę technologię do identyfikacji osób, które zostały ujęte w systemie czy też w celu zweryfikowania tożsamości podczas realizacji transakcji finansowej. Sprawdza się to w zakresie polityki poznaj swojego klienta. Ma również zastosowanie w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Wiemy, kim jest osoba wpłacająca środki i kim jest osoba, która te środki wypłaca – mówi John Ross.
Prawdziwym przełomem mogą się okazać skanery wykorzystywane w sektorze finansowym. Audyt przeprowadzony przez Bank of Thailand wykazał, że aż 10 firm technologicznych pracuje nad zabezpieczeniem tajlandzkich banków systemami biometrycznymi, zaś jedna z instytucji rozważa wdrożenie skanerów tęczówek na użytek wewnętrzny. A do dopiero początek zmian, jakie czekają rynek finansowy – rozwiązania wypracowane przez IrisGuard pozwolą zaprojektować bankomaty korzystające ze skanerów tęczówek.
– Mamy specjalne urządzenia, które są montowane na bankomatach. Podchodzimy do bankomatu, nie potrzebujemy kart z chipem i numerem PIN. Wystarczy patrzeć w kierunku bankomatu przez 3 sekundy. Twoja tożsamość zostanie zweryfikowana i zyskujesz dostęp do tych samych usług co za pośrednictwem karty z chipem i numerem PIN. To samo rozwiązanie można zastosować w obsłudze bezpośredniej w banku – twierdzi John Ross.
Po system skanowania tęczówek sięgnęło także brytyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości, które planuje wdrożyć go do powszechnego użytku w więziennictwie. Technologia zostanie wykorzystana do weryfikacji tożsamości osób odwiedzających osadzonych i ma m.in. zapobiec szmuglowaniu nielegalnych towarów do osadzonych. System ten będzie znacznie cięższy do oszukania niż systemy bezpieczeństwa stosowane obecnie, dzięki czemu strażnicy więzienni będą mieli stuprocentową pewność, że nikt nie podszywa się pod osobę upoważnioną do widzeń.
EyePay Phone jest dystrybuowany za darmo. Producent pobiera jednak opłaty od każdej dokonanej za pomocą skanera tęczówki oka transakcji.
– Udostępniamy sprzęt za darmo, następnie uzgadniamy wynagrodzenie na podstawie pojedynczej transakcji, żeby odzyskać środki za udostępniony sprzęt – wskazuje przedstawiciel IrisGuard.
Według analityków z firmy Data Bridge Market Research wartość globalnego rynku zabezpieczeń biometrycznych wzrośnie do 2025 roku do 33,5 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 18 proc.
Czytaj także
- 2024-12-10: Polska spółka stworzyła innowacyjny system poprawiający bezpieczeństwo pożarowe w kopalniach. Właśnie wchodzi z nim na globalny rynek
- 2024-12-12: Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
- 2024-12-09: Zaangażowanie północnokoreańskich żołnierzy eskaluje konflikt w Ukrainie. Europosłowie wzywają do większej współpracy obronnej w UE
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-19: Dane satelitarne wykorzystywane w ochronie granic zewnętrznych UE. Służą do wykrywania przestępczości transgranicznej i nielegalnej migracji
- 2024-11-05: Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
- 2024-10-31: Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
- 2024-11-07: Ostatni moment na przygotowanie samochodu do zimy. Wśród zaleceń nie tylko wymiana opon, ale i sprawdzenie oświetlenia
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.