Mówi: | Kamil Kipiel |
Firma: | Medical Simulation Technologies |
Polski start-up stworzył unikalny na skalę światową symulator do szkolenia kardiologów. Wynalazek zwiększa wydajność lekarzy o kilkadziesiąt procent
Polscy naukowcy i start-upy przodują w tworzeniu medycznych innowacji. Jeden z nich stworzył unikalny w skali światowej symulator, który pozwala lekarzom nauczyć się inwazyjnego badania w bezstresowych warunkach. Metoda ta jest już chroniona europejskim patentem. Spółka chce trafić ze swoim produktem przede wszystkim do kardiologów i kardiochirurgów. Kilka godzin pracy na symulatorze może spowodować wzrost wydajności lekarza nawet o kilkadziesiąt procent.
– Fundamentalną sprawą w zakresie wysokiej jakości profilaktyki, ochrony zdrowia i dobra pacjenta jest dobrze wykształcona kadra medyczna. Jest mnóstwo metod nauczania lekarzy, które coraz częściej wykorzystują nowe technologie ,jak na przykład platformy software’owe, bazy danych, fantomy medyczne, symulatory czy trenażery. Bardzo często połączenie komponentu software’owego i hardware’owego może zrobić naprawdę dużą różnicę w zakresie umiejętności lekarza i pracy z pacjentem – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Kamil Kipiel ze start-upu medycznego Medical Simulation Technologies.
Start-up Medical Simulation Technologies powstał w ubiegłym roku jako efekt 5-letnich prac badawczych prowadzonych przez specjalistów ze środowiska akademickiego. W tej chwili może się już pochwalić pierwszymi dużymi sukcesami.
– Symulator echokardiografii przezprzełykowej to nasz pierwszy produkt. Postawiliśmy sobie za cel nauczanie lekarzy, przede wszystkim lekarzy specjalistów w obszarze serca, czyli kardiologów inwazyjnych i kardiochirurgów, z wykorzystaniem naszego sprzętu do symulacji medycznej – mówi Kamil Kipiel.
Echokardiografia przezprzełykowa (TEE) to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, wykonywane z pomocą sondy wprowadzanej do przełyku pacjenta. Nauka operowania sondą umieszczoną w przełyku pacjenta jest bardzo trudna dla lekarza i niekomfortowa dla pacjenta.
– Badanie jest nieprzyjemne, ponieważ trzeba włożyć sondę przez przełyk i egzaminować serce od środka, więc skrócenie tego czasu do minimum jest sprawą nadrzędną. To badanie jest bardzo trudne dla lekarza pod kątem interpretacji wyników, pod kątem poruszania sondy, odnalezienia odpowiedniej projekcji czy wreszcie odnalezienia odpowiedniej patologii. Praca nie na pacjencie, ale na symulatorze, który jest bardziej cierpliwy, wzmaga pewność i efektywność lekarza – przekonuje Kamil Kipiel.
Symulator pozwala opanować badanie TEE w mniej stresujących warunkach. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej sondy połączonej z fantomem oraz oprogramowaniem zapewniającym wierne odtworzenie ruchomych przekrojów dwuwymiarowych serca lekarz ma wrażenie, że wykonuje badanie u prawdziwego pacjenta. Modele 3D służące do symulacji są wierną kopią prawdziwego serca, uzyskaną metodą tomografii komputerowej. Skany zdjęć z tomografii komputerowej start-up pozyskuje dzięki współpracy ze szpitalami specjalistycznymi i prywatnymi firmami.
– To unikat na skalę światową, ponieważ żadna firma na świecie nie symuluje w tym momencie serca z wykorzystaniem zdjęć z tomografii komputerowej. Połączyliśmy w nowatorski sposób platformę software’ową, bazującą na zdjęciach z tomografii komputerowej. Dołożyliśmy też część sprzętową, symulator medyczny i sondę do echokardiografii przezprzełykowej. Cały sprzęt produkujemy we własnym zakresie, jest tam nasza elektronika, wszystko jest połączone kablem USB z komputerem. Dzięki połączeniu software’u i hardware’u, lekarze mogą się uczyć tego badania w warunkach jak najbardziej realistycznych – mówi przedstawiciel Medical Simulation Technologies.
Spółka chce trafić ze swoim produktem przede wszystkim do kardiologów inwazyjnych i kardiochirurgów. Dwa lata temu uzyskała patent europejski na opracowaną przez siebie metodę symulacji badania echokardiografii przezprzełykowej. Jak informuje prezes spółki, w tej chwili jest ona na etapie szykowania kolejnych zgłoszeń patentowych.
– Badania i testy, które prowadzimy na szkoleniach organizowanych głównie w Polsce, pokazują, że kilka godzin pracy na symulatorze powoduje kilkudziesięcioprocentowy wzrost efektywności. Kwestią, która wyszła niedawno przez przypadek, jest połączenie echokardiografii przezprzełykowej razem z symulatorami mikroinwazyjnych operacji na sercu. To jest przyszłość kardiochirurgii i kardiologii inwazyjnej – prognozuje Kamil Kipiel z Medical Simulation Technologies.
Służba zdrowia nowej generacji będzie wykorzystywać coraz więcej nowinek technologicznych, takich jak urządzenia mobilne, aplikacje, telediagnostyka, narzędzia data mining czy sztuczna inteligencja – to główny wniosek z raportu „Pacjent w świecie cyfrowym” globalnej firmy doradczej PwC. Eksperci są przekonani, że rynek ochrony zdrowia będzie się rozwijał w kierunku nowych technologii. To stworzy szansę na większą efektywność przy jednoczesnej redukcji kosztów.
Polska znajduje się w ogonie Europy pod względem cyfryzacji służby zdrowia, jakości usług medycznych i nakładów finansowych na ten sektor. Wydatki na służbę zdrowia mieszczą się w przedziale 4,6–4,8 proc. krajowego PKB, podczas gdy średnia dla państw OECD sięga 6,7 proc. Z drugiej strony polscy naukowcy i start-upy przodują w tworzeniu medycznych innowacji.
W ubiegłym roku do Urzędu Patentowego wpłynęło 116 wniosków patentowych dotyczących wynalazków z zakresu medycyny. Z kolei najnowszy raport „Polskie start-upy 2017”, przygotowany przez Fundację Startup Poland, pokazuje, że nauki przyrodnicze, sektora zdrowia i biotechnologii wymagają sporych nakładów finansowych, zasobów kadrowych i czasu, zanim zaczną przynosić dochody. Mimo to te dziedziny są w pierwszej piątce najpopularniejszych wśród start-upów.
Czytaj także
- 2025-06-30: Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
- 2025-06-27: Komisja Europejska chce wprowadzić ujednolicone przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Europosłowie mówią o kolejnej nadregulacji
- 2025-06-16: Testowanie pojazdów zautomatyzowanych wkrótce będzie możliwe. To odpowiedź na postulaty przedsiębiorców
- 2025-06-23: Przedsiębiorcy chcą uproszczenia kontroli celno-skarbowych i podatkowych. Wskazują na potrzebę dialogu z kontrolerami
- 2025-06-05: Polacy leczą samodzielnie ponad połowę lekkich dolegliwości zdrowotnych. Jesteśmy liderem UE
- 2025-06-12: Nowe technologie mogą wspierać samoleczenie. Szczególnie pomocne są dane zbierane przez aplikacje i urządzenia mobilne
- 2025-05-27: Po debacie prezydenckiej wzrosło zainteresowanie woreczkami nikotynowymi. Niesłusznie mylone są z nielegalnymi w Polsce snusami
- 2025-05-27: Globalny sektor finansowy mocniej otwiera się na blockchain. Nowe regulacje likwidują kolejne bariery na rynku
- 2025-05-23: Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie
- 2025-06-04: Bryska: Kończę prace nad nowym albumem. To jest bardzo osobisty krążek opowiadający o nowym okresie w moim życiu
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego
Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.