Mówi: | Marek Michajłowicz |
Funkcja: | zastępca dyrektora |
Firma: | Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy |
Polska z olbrzymim potencjałem w zakresie specjalistów od sztucznej inteligencji. Jednocześnie tylko 12 proc. firm wdraża takie rozwiązania
Raport ,,Sztuczna inteligencja w Polsce – kompetencje ekspertów AI’’ wskazuje, że Polska zajmuje dopiero 24. miejsce w całym zestawieniu nasycenia praktykami SI w Unii Europejskiej. Jednocześnie jednak jesteśmy liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem potencjału pracowników specjalizujących się w sztucznej inteligencji. Problemem jest słaby poziom jej wykorzystania w przedsiębiorstwach – na poziomie 12 proc. Program „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji” ma pomóc Polsce dogonić kraje UE. – Sztuczna inteligencja przekłada się na wymierne korzyści dla państwa, nauki i gospodarki już teraz – przekonuje Marek Michajłowicz, zastępca dyrektora w OPI-PIB.
– Sztuczna inteligencja rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie, dobrą podstawą do tego jest nasza informatyka, tzn. polscy informatycy mają uznanie na świecie. Międzynarodowe, znane, rozpoznawalne firmy bardzo często korzystają z ich usług. Według naszych badań tworzy się coraz więcej kierunków związanych właśnie z dyscypliną informatyki – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Marek Michajłowicz, zastępca dyrektora w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym.
Z prognoz KPRM wynika, że odpowiednie wykorzystanie sztucznej inteligencji zwiększy dynamikę PKB w Polsce o 2,65 pkt proc. co roku. Obecnie na wydatki związane z działalnością badawczo-rozwojową, w tym także na sztuczną inteligencję, przeznaczamy 1,03 proc. krajowego PKB. Przyjęta przez rząd „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce” ma pomóc to zmienić. Polska ma duże szanse, by stać się liderem regionu w zakresie wdrażania rozwiązań SI.
– Polska, jeżeli chodzi o obszar nauki i szkolnictwa wyższego, wygląda całkiem dobrze na tle europejskim. Według badań Komisji Europejskiej zajęliśmy wysokie, szóste miejsce, jeżeli chodzi o liczbę publikacji w zakresie sztucznej inteligencji, co przekłada się na liczbę w granicach 11 tys. publikacji w badanym okresie do roku 2019 przy średniej unijnej na poziomie ok. 8 tys. Jest to dobry wynik – ocenia zastępca dyrektora w OPI–PIB.
Z raportu „State of Polish AI 2021” Fundacji Digital Poland wynika, że pod względem kadr przygotowanych do zajmowania się zagadnieniami sztucznej inteligencji Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej i siódme w Unii Europejskiej. W zakresie dostępności otwartych danych, czyli kompletnych zbiorów informacji, z których każdy może swobodnie korzystać, także zajmujemy w UE wysoką, szóstą pozycję.
– Polscy naukowcy są uznanymi ekspertami sztucznej inteligencji, czego potwierdzeniem jest badanie przeprowadzone przez Komisję Europejską. Mamy ku temu też odpowiedni potencjał, czyli obszar informatyki jest rozpoznawalny w skali międzynarodowej. Według naszych badań pewne trendy związane z konkretnymi zagadnieniami sztucznej inteligencji kształtują się trochę inaczej w stosunku do trendów europejskich – wskazuje ekspert Marek Michajłowicz.
Z raportu Fundacji Digital Poland wynika, że w Polsce mamy średnio ośmiu ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją na 10 tys. zatrudnionych. W przypadku lidera zestawienia, Luksemburga, są to 53 osoby. Zaledwie 2 proc. polskich firm korzysta z technologii rozpoznawania mowy i programowania neurolingwistycznego. Zajmujemy też dalekie, 24. miejsce wśród krajów UE pod względem nasycenia praktykami SI.
– Według badań przedstawionych chociażby przez Europejski Bank Rozwoju stosunkowo mało dynamicznie wygląda proces wdrażania sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwach, tzn. jest on mniej więcej na poziomie około 12 proc., co plasuje nas raczej w dolnej części stawki w Europie. Natomiast nie różnimy się tutaj znacząco od krajów regionu – zaznacza zastępca dyrektora w OPI–PIB.
Przyjęta przez rząd „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce” ma pomóc to zmienić. Dokument zakłada m.in. wzrost znaczenia gospodarki opartej na danych, wsparcie dla firm zajmujących się SI, m.in. poprzez zmianę ich finansowania oraz całego środowiska naukowego. Wszystko to ma sprawić, że Polska znajdzie się w grupie 20–25 krajów na świecie kreujących sztuczną inteligencję.
– Sztuczna inteligencja przekłada się na wymierne korzyści dla państwa, nauki i gospodarki już teraz. To nie jest futurologia, spekulacja, to jest już realny element naszego życia codziennego. Nasze doświadczenia w obszarze sztucznej inteligencji dotyczą chociażby wdrożeń w przemyśle, czyli przetwarzania obrazów, w diagnostyce medycznej mamy bardzo ciekawe doświadczenia, jeżeli chodzi o diagnozowanie raka prostaty. Tego typu zdobycze naukowe będą odgrywały ogromną rolę, jeżeli chodzi o postęp naukowy, technologiczny i społeczny – przekonuje Marek Michajłowicz.
Czytaj także
- 2025-04-07: Księża zgłaszają duże poczucie zagrożenia. Połowa badanych doświadczyła agresji w ostatnim roku
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-04-08: Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-03-24: Ministerstwo Zdrowia wraca do pomysłu zakazu sprzedaży aromatyzowanych saszetek nikotynowych. Według ekspertów oznacza to likwidację całego rynku
- 2025-03-25: Brakuje kompleksowej strategii dotyczącej uzależnień dzieci i młodzieży. Problemem nie tylko alkohol i nikotyna
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.