Mówi: | Piotr Cybulski |
Funkcja: | właściciel |
Firma: | Robot Manufacture |
Polacy opracowali aparat fotograficzny, pozwalający „zobaczyć” zdjęcie za pomocą palców. Innowacje coraz bardziej ułatwiają życie niewidomym
Innowacyjne technologie coraz skuteczniej wspierają niewidomych. Polscy naukowcy opracowali pierwszy na świecie aparat fotograficzny dla osób pozbawionych zmysłu wzroku. Urządzenie w sprzedaży może się pojawić za rok. Tymczasem na świecie opracowywane są kolejne technologie dla ludzi z dysfunkcjami wzroku. To m.in. dotykowy tablet czy w pełni autonomiczne auta. W samej Europie liczba niewidomych wzrośnie do 2050 r. do 115 mln osób.
– Przygotowaliśmy pierwszy na świecie aparat fotograficzny dla osób niewidomych, dzięki któremu osoby niewidome będą mogły lepiej poznawać świat dookoła siebie, a także nie tylko bawić się zdjęciami, co dla wielu osób może być dosyć dziwne, lecz także wykorzystywać nasze urządzenie do edukacji –tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Piotr Cybulski, właściciel firmy Robot Manufacture.
Aparat dla niewidomych Blindtouch działa w oparciu o tworzenie tzw. tyflografik. Zdjęcia wyświetlane są na trójwymiarowej matrycy pinów. Osoba niewidoma może więc zobaczyć zarys sfotografowanego ujęcia poprzez dotyk. Rozdzielczość matrycy obecnie wynosi 35x25 pinów, ale docelowo ma zostać zwiększona do co najmniej 70x50 pinów. Sam aparat jest wyposażony w informacje głosowe, które ułatwiają posługiwanie się nim. Urządzenie cechuje się ponadto wysoką mobilnością. Mieści się w kieszeni, a bateria wytrzymuje kilka godzin użytkowania.
Robienie i przeglądanie zdjęć nie jest jednak jedyną możliwością, jaką stwarza opracowana przez Polaków technologia.
– Niewidome dzieci będą mogły wykorzystywać nasze urządzenie jako tablet dla osób niewidomych, czyli wyświetlać tam wykresy, wzory, funkcje matematyczne czy mapy. Jest to wciąż prototyp, więc jeszcze może nie jest doskonały, ale jesteśmy na dobrej drodze, żeby stworzyć coś, co będzie naprawdę użyteczne, naprawdę dobre i przyda się wielu osobom niewidomym – przekonuje Piotr Cybulski.
Opracowywane są także inne urządzenia ułatwiające osobom z dysfunkcjami wzroku codzienne funkcjonowanie. Tablet dotykowy Blitab powala wysłuchać lub przeczytać wyświetlany tekst, korzystając z alfabetu Braille'a. Twórcy opracowali inteligentny materiał, na którym wyświetlany jest cały tekst w formie przystępnej dla niewidomych. Do obsługi urządzenia służy zestaw ikonek, po naciśnięciu których następuje np. uruchomienie aplikacji służącej do czytania. Urządzenie kosztuje około 500 euro.
Szansą na ułatwienie codziennego funkcjonowania osobom niewidomym mogą być też samochody autonomiczne. Produkcją aut o piątej klasie autonomizacji, czyli takich, które praktycznie całkowicie eliminują zaangażowanie kierowcy w obsługę, jest zainteresowany m.in. koncern Renault. Tego typu pojazdy nie byłyby wyposażone w kierownicę, a jedynie przyjmowałyby polecenia głosowe. Zdaniem ekspertów tego typu auta mogą się pojawić w sprzedaży już w ciągu najbliższych kilku lat.
Technologii wspomagających niewidomych najprawdopodobniej będzie przybywać, ponieważ zapotrzebowanie płynące z rynku jest coraz większe.
– Rynek jest bardzo obszerny i według nas jest bardzo niewykorzystany, ponieważ liczba osób niewidomych na świecie cały czas wzrasta. Do 2050 roku będzie to już 115 mln osób niewidomych w samej UE. Dlatego istnieje rynek i zapotrzebowanie na urządzenie takie, jak nasze. Tymczasem są tylko dwie firmy, które tworzą także prototypy, jednak na żadnym z ich urządzeń nie można wyświetlać grafiki w taki sposób, jak my wyświetlamy w naszym Blindtouch – przekonuje właściciel firmy.
Światowy rynek urządzeń dla osób niepełnosprawnych według analityków Coherent Market Insights ma przekroczyć do 2024 r. wartość 26 mld dol. Pierwszy aparat dla niewidzących może być dostępny na rynku za rok.
Czytaj także
- 2024-12-13: W Europie segment elektrycznych małych aut miejskich zapóźniony o trzy–cztery lata. Hyundai chce to zmienić
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-14: Wyniki sprzedaży elektryków w Polsce jedne z najniższych w Europie. Eksperci widzą jednak duży potencjał
- 2024-10-17: Mała liczba punktów ładowania spowalnia rozwój elektromobilności. Powodem długi czas oczekiwania na przyłącza prądowe
- 2024-11-06: Rośnie zapotrzebowanie na szkolenia z gaszenia elektryków. Wiedza na ten temat jest coraz szersza
- 2024-10-21: Przyszłość motoryzacji to niekoniecznie auta bateryjne. Zainteresowanie kierowców mniejsze niż oczekiwane
- 2024-04-12: Budowa sieci ładowania elektryków znacząco przyspieszy. W życie wchodzą nowe unijne przepisy
- 2024-04-23: Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do sprzedaży w Polsce. Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut
- 2024-03-06: Dopłaty do używanych aut elektrycznych mogłyby pobudzić rynek elektromobilności. Więcej takich pojazdów przyjeżdżałoby z zagranicy
- 2024-03-08: Auta elektryczne nie są już wykorzystywane tylko jako typowe pojazdy miejskie. Kierowcy przemierzają nimi coraz więcej długich dystansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.