Mówi: | Martyna Zielińska |
Firma: | AssisTech |
Nowoczesna technologia pozwoli osobom po udarze czy z chorobą Alzheimera porozumieć się z otoczeniem. Innowacyjny system komunikacji pomoże także dzieciom
Rehabilitacja osób po udarach, wybudzonych ze śpiączki i w innych ciężkich stanach neurologicznych jest zazwyczaj długa i trudna. Dzięki nowym technologiom komunikacja z nimi jest jednak znacznie łatwiejsza. Nowe urządzenia potrafią śledzić ruch gałek ocznych, dzięki czemu chorzy mają realną szansę sygnalizować swoje potrzeby. Dodatkowo wykonywanie ćwiczeń przy użyciu wzroku jest też rehabilitacją ważnych powiązań w mózgu, co pozytywnie wpływa na koncentrację, pamięć i emocje osób chorych.
– Neurorehabilitacja to ciągłe stymulowanie konkretnych ośrodków w naszym mózgu. W przypadku eye trackingu polega to przede wszystkim na tym, że na ekranie monitora pokazywane są różnego rodzaju obrazy, grafiki i tym właśnie stymuluje się uszkodzone części mózgu. Mózg jako zaawansowana maszyneria naszego organizmu ma bardzo ciekawą zdolność, tzw. neuroplastyczność – uszkodzone części jest w stanie przenieść do innych części, które działają prawidłowo – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Martyna Zielińska z AssisTech.
Nowoczesne urządzenia mogą się okazać przełomem w rehabilitacji osób w ciężkich stanach neurologicznych, ale też w ich komunikacji z otoczeniem. W sytuacji, kiedy pacjent pozostaje unieruchomiony i nie jest w stanie skomunikować się z otoczeniem za pomocą mowy czy gestów, ruchy gałek ocznych są jedyną formą kontaktu. Śledzenie aktywności wzrokowej pacjenta pozwala sprawdzić, co konkretnie przyciąga uwagę chorego na wyświetlanym ekranie, a wszystkie jego reakcje są analizowane. Chory może też sterować komputerem poprzez wybieranie za pomocą wzroku konkretnych elementów.
– Narzędzie C-Eye wykorzystuje neurorehabilitację w kilku aspektach – w badaniu i rozwoju funkcji poznawczych, funkcji mowy, wzroku, słuchu, koordynacji słuchu i wzroku, pamięci i rozumowania. C-Eye jest kompletnym, całościowym systemem neurorehabilitacji dla chorych z bardzo poważnymi wadami bądź uszkodzeniami neurologicznymi – podkreśla Martyna Zielińska.
Choć uszkodzone komórki nerwowe nie ulegają naprawie, to istnieją inne mechanizmy, które umożliwiają poprawę stanu pacjenta – jeśli normalne sygnalizowanie potrzeb jest niemożliwe, rozwijają się inne aspekty, jak pamięć czy percepcja. C-Eye to umożliwia, np. poprzez wykonywanie przez pacjenta specjalnych zadań przy użyciu wzroku. Stymulowane są wówczas wzrok, słuch i funkcje poznawcze.
Choć narzędzie sprawdza się przede wszystkim u osób z chorobą Alzheimera czy po udarach, sprawdzi się także przy terapii dzieci.
– Obecnie C-Eye wykorzystywany jest w wielu placówkach leczniczo-opiekuńczych, w szpitalach, w szkołach specjalnych. Opracowujemy nowe wersje językowe dla zagranicznych partnerów, dla Stanów Zjednoczonych i Chin. Prowadzimy bardzo szeroki projekt badawczy, którego celem jest stworzenie kompleksowego systemu edukacyjno-rehabilitacyjnego dla dzieci w szkołach – zapowiada Martyna Zielińska.
Transparency Market Research ocenia, że do 2024 roku rynek urządzeń do neurorehabilitacji osiągnie wartość 3,2 mld dol., a średnie roczne tempo wzrostu przekroczy 15 proc.
Czytaj także
- 2025-04-14: Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-04-02: Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się
- 2025-02-12: Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
- 2025-02-04: Rząd planuje podwójnie opodatkować e-papierosy. To zmusi palaczy do powrotu do tradycyjnych papierosów
- 2025-02-05: Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
- 2025-02-11: Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
- 2025-02-20: Przyszłość centrów zdrowia psychicznego nadal nie jest znana. Pilotaż kończy się w lipcu
- 2025-01-21: Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
- 2025-01-16: Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć
Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.