Mówi: | Ewa Wysłocka |
Firma: | Vector Synergy |
Na świecie dochodzi do coraz większej liczby cyberataków. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa będą szkolić się na innowacyjnej, polskiej platformie szkoleniowej
Eksperci alarmują, że już całe wojny przenoszą się do cyberprzestrzeni, a na rynku brakuje pracowników wyspecjalizowanych w walce z przestępczością internetową. W odpowiedzi na zagrożenie ze strony cyberprzestępców powstają programy, które mają przyspieszyć szkolenie nowych pracowników z branży cyber defence, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa teleinformatycznego firm. Jedną z platform szkoleniowych stworzył polski startup.
– Cyber Defence eXercise Platform to platforma szkoleniowa, której celem jest wyszkolenie jak największej liczby osób, czy to już istniejących i funkcjonujących jako tzw. cyber security experts, czy też tych, którzy dopiero wejdą na rynek pracy, by skutecznie bronić infrastruktury IT. To tam w tej chwili dochodzi do największych problemów, największej ilości kradzieży – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Ewa Wysłocka z firmy Vector Synergy.
Platforma treningowa CDeX ma pomóc w walce z cyberprzestępczością. Ten system szkoleniowy oparto na symulowanych atakach w środowisku wirtualnym oraz metodach wykorzystujących teorię gier i gamifikację. Kursanci dzieleni są na dwie drużyny: ofensywną Red Team, która ma włamać się do systemu oraz zespół defensywny Blue Team, który ma im w tym przeszkodzić. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w elastyczny sposób dopasować szkolenia zarówno do doświadczenia pracowników, jak i potrzeb samej firmy.
– My nie proponujemy rozwiązania na papierze czy w power point. To jest rozwiązanie, które imituje w bezpieczny sposób świat w cyberprzestrzeni. Są symulowane ataki ze strony tych niebezpiecznych i są osoby po drugiej stronie, które bronią na co dzień infrastruktury, więc to jest rozwiązanie które odwzorowuje w najlepszy, najbardziej dynamiczny sposób to, co czeka na każdego eksperta w życiu codziennym – mówi Ewa Wysłocka.
Wraz z informatyzacją oraz automatyzacją rynku rośnie zagrożenie ze strony cyberprzestępców. Według raportu opracowanego przez Cisco, aż 53 proc. firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw zgłosiło w ostatnim roku naruszenie bezpieczeństwa systemów informatycznych. Polskie firmy nie są gotowe na walkę z cyberprzestępcami, a na rynku brakuje specjalistów, którzy pomogliby zadbać ich bezpieczeństwo teleinformatyczne.
Problemy polskiego rynku bezpieczeństwa internetowego dostrzegła również firma Samsung, która uruchomi w tym roku drugi inkubator technologiczny w Polsce. Głównym zadaniem lublińskiej placówki będzie popularyzacja rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, w tym rozwiązania skierowane na rynek systemów inteligentnych. Samsung będzie wspierał start-upy m.in. wsparciem menadżerskim oraz inżynierskim zespołów pracujących w warszawskim oddziale firmy zajmującym się badaniami i rozwojem nowych technologii. Firma poprowadzi także warsztaty i szkolenia, a najlepsze start-upy mogą liczyć na wsparcie finansowe.
– Widzimy czego dzisiaj potrzebuje i oczekuje rynek. Zwiększa się ilość ataków w cyberprzestrzeni, wojny przenoszą się do cyberprzestrzeni, a na rynku brakuje ekspertów, którzy będą bronić infrastruktury IT firm, zarówno w sektorze publicznym, jak i sektorze prywatnym – twierdzi ekspertka.
Firma analityczna Orbis Research szacuje, że w najbliższych latach rynek cyberbezpieczeństwa będzie rozwijał się w tempie niemal 11 proc. w skali roku. Do 2024 roku ma osiągnąć wartość 220 mld dol.
Czytaj także
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
- 2024-11-06: Rośnie zapotrzebowanie na szkolenia z gaszenia elektryków. Wiedza na ten temat jest coraz szersza
- 2024-09-12: Bezpieczeństwo priorytetem dla branży chemicznej. Firmy na własną rękę wprowadzają systemy reagowania kryzysowego
- 2024-07-29: Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ćwiczą techniki zabiegowe ratujące życie pacjentów. W centrum szkoleniowym odwzorowywane są najcięższe przypadki
- 2024-07-15: Cyfrowi nauczyciele będą wsparciem w nauce. To przyszłość sektora edukacji i szkoleń
- 2024-03-29: Zorganizowane grupy cyberprzestępcze sięgają po coraz bardziej zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji. Często celem ataków jest infrastruktura krytyczna
- 2024-03-13: Niski poziom wiedzy finansowej powstrzymuje Polaków przed inwestowaniem na giełdzie. Ruszają zapisy na bezpłatne szkolenia dla tysiąca chętnych
- 2024-01-09: Tomasz Kammel: Wkrótce będę realizował pewien projekt związany z edukacją dzieci. Chodzi o to, by już dziś mogły się one rozwijać pod kątem kompetencji przydatnych w przyszłości
- 2023-11-09: Grupa LUX MED otwiera nowe centrum szkoleniowe dla kadr medycznych. Lekarze i studenci będą ćwiczyć w salach odzwierciedlających warunki bloku operacyjnego
- 2023-10-31: Technologia śledzenia gestów może zrewolucjonizować symulatory lotów. Szkolenia będzie można odbywać nawet w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.