Newsy

Już niebawem WiFi przyspieszy do 1 terabita na sekundę. Przyszłością komunikacji radiowej jest wielodostepowość

2018-04-24  |  06:00
Mówi:Łukasz Bromirski
Funkcja:dyrektor techniczny
Firma:Cisco Systems Polska
  • MP4
  • Coraz bardziej rozwija się komunikacja poprzez światło. Technologia LiFi wciąż wymaga dopracowania, ale tempo wzrostu tego rynku sugeruje, że to będzie przyszłość komunikacji. Wi-Fi pozostanie jednak kluczową technologią transferu danych w najbliższych latach. Na standardyzację czekają już sieci, których przepustowość sięga nawet 1 Tb/s. Obecny standard 802.11ac pozwala transmitować dane z prędkością 1 Gb/s. Przyszłością Wi-Fi jest wielodostępowość sieci, która pozwoli na powszechny dostęp do internetu. Dostępność sieci jest kluczowa w dobie technologii 5G, Internetu rzeczy i Przemysłu 4.0.

    – Wielodostępowość WiFi oznacza możliwość używania rozwiązań bezprzewodowych wszędzie, gdzie jesteśmy w stanie od danego operatora uzyskać usługę, niezależnie od tego czy jesteśmy u sąsiada, który korzysta również z tego samego operatora, czy poruszamy się po terenie nieobjętym zasięgiem danej sieci bezprzewodowej 802.11, ale jesteśmy w zasięgu sieci komórkowej – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Łukasz Bromirski, dyrektor techniczny w Cisco Systems Polska.

    Trend korzystania z usług wielodostepowości sieci rozszerzy się wraz z nadejściem technologii 5G (następca LTE) i potrzebą skomunikowania szeregu urządzeń Internetu Rzeczy, z jakich korzystamy i jakie wspierają nas w codziennym funkcjonowaniu. Rozwiązania polegające na wielodostępowości internetu są już dostępne na rynku. Można je znaleźć w pakietach operatorów, jednak w Polsce nie są jeszcze spopularyzowane.

    – To już jest do pewnego stopnia rewolucja. Ludzie mają dosyć duży problem, w szczególności w Polsce przynajmniej na dzień dzisiejszy, z dzieleniem się swoim pasmem dostępu do internetu. W dużej części państw zachodnich jest to już normalny trend. Idąc do innego miejsca, w którym już się znajdują różni operatorzy świadczący usługi WiFi zakładamy, że tak samo jak w domu będziemy mieli na tych samych zasadach dostęp do internetu – tłumaczy Łukasz Bromirski.

    Wielodostepowość nie jest jedynym trendem na rynku sieci bezprzewodowych. W technologiach radiowych uzyskiwane są coraz większe przepustowości łącz. Opracowany obecnie nowy standard WiFi – 802.11ax, pozwoli na przesyłanie danych z wielokrotnie wyższą prędkością niż obecnie. Projektowana łączność bezprzewodowa będzie działać w pasmach 2.4 oraz 5 GHz i pozwoli na uzyskiwanie prędkości przesyłu danych na poziomie 11 Gbps. Pierwsze urządzenia pracujące w technologii 802.11ax zostały zaprezentowane w tym roku, ale na rynek trafią na początku 2019 roku. Planowane są już kolejne standardy.

    – Zastosowanie nowych materiałów i nowych algorytmów spowodowało, że przyspieszyliśmy sieci WiFi prawie dziesięciokrotnie. Dzisiaj w standaryzacji jest już 802.11, które pozwoli nam transmitować prawie 1 Tbit ruchu na sekundę, dzisiaj dla przypomnienia poruszamy się w okolicach gigabita na sekundę. Transmisja radiowa, biorąc pod uwagę dzisiaj przepustowości jakie są osiągane, jest chyba przyszłością – prognozuje Łukasz Bromirski.

    Nie tylko transmisja radiowa służy jednak do przesyłania danych. Coraz częściej i chętniej wykorzystuje się w tym celu także światło białe. Technologia Li-Fi, polegająca na przesyłaniu informacji w obu kierunkach za pomocą zwykłej żarówki LED. Dane można przesyłać z prędkościami nawet 100 razy wyższymi, niż pozwala na to obecne WiFi, jednak technologia ma też swoje ograniczenia.

    – Z LiFi problem polega na tym, że musimy mieć tor optyczny, który jest w stanie realizować transmisję i przenosić jakieś użyteczne informacje. Robi się to coraz lepiej, sprawniej, natomiast cały czas jest to problem – zauważa specjalista Cisco.

    Sieci bezprzewodowe to bardzo dynamiczny rynek. Do 2022 roku, rynek WiFi (w tym punkty dostępowe i kontrolery oraz usługi) będzie wart 15,6 mld dolarów. W najbliższy latach tempo wzrostu analitycy marketsandMarkets przewidują na poziomie 21 proc.

    Jeszcze szybciej rozwijać się będzie technologia LiFi. Według prognoz Global Market Insight, rynek komunikacji przez światło osiągnie wartość 75 mld dol. w 2023 roku, a tempo średniorocznego wzrostu przekroczy 77 proc.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Prawo

    Bankowość

    Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

    Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.

    Medycyna

    Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

    W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.