Dzięki drukowi 3D już niedługo mogą powstać pierwsze budynki na Księżycu. W przyszłości technologia może pomóc w stworzeniu infrastruktury na Marsie [DEPESZA]
Misja załogowa ma wylądować na Księżycu w 2024 roku, a po 2030 roku będzie już możliwa eksploracja Marsa. Aby było to możliwe, niezbędna jest odpowiednia infrastruktura, która pozwoli kosmonautom na konieczne badania, a w przyszłości pozwoli nawet zamieszkać na naszym satelicie. Niedawno firma ICON otrzymała finansowanie z NASA na rozpoczęcie badań i rozwoju kosmicznego systemu konstrukcyjnego, który mógłby wesprzeć przyszłą eksplorację Księżyca.
Przyszłość podróży kosmicznych wymaga nowych technologii, zwłaszcza w kontekście przyspieszającej eksploracji kosmosu. NASA zapowiedziała, że na Księżycu do 2024 roku wyląduje misja kosmiczna. W 2030 roku z kolei amerykańska agencja planuje wysłać człowieka na Marsa. Plany Elona Muska są znacznie bardziej ambitne – do 2050 roku chce on umieścić na Marsie nawet milion ludzi. Aby eksploracja kosmosu i planet była jednak możliwa, konieczne jest zbudowanie odpowiedniej infrastruktury, która pozwoli na zamieszkanie na odległych ciałach niebieskich.
Amerykańska firma ICON właśnie rozpoczęła Project Olympus. Przedsięwzięcie ma na celu opracowanie kosmicznego systemu konstrukcyjnego, który docelowo ma pomóc zdobyć przyczółek na Księżycu i Marsie. Firma otrzymała finansowanie z NASA na rozpoczęcie badań i rozwoju kosmicznego systemu konstrukcyjnego, który mógłby wesprzeć przyszłą eksplorację Księżyca.
– Budowa pierwszego domu dla ludzkości na innej planecie będzie najbardziej ambitnym projektem konstrukcyjnym w historii i wyniesie naukę, inżynierię, technologię i architekturę na dosłownie nowe wyżyny – twierdzi Jason Ballard, współzałożyciel i dyrektor generalny ICON. – Inwestycje NASA w technologie ery kosmicznej, takie jak ta, mogą nie tylko pomóc w rozwoju przyszłości ludzkości w kosmosie, ale także w rozwiązaniu bardzo realnych, irytujących problemów, z którymi borykamy się na Ziemi.
Trwała obecność ludzi na Księżycu wymaga nie tylko rakiet, ale też wytrzymałej infrastruktury, która zapewni lepszą ochronę termiczną, radiacyjną i mikrometeorytową niż ta, którą znamy z Ziemi. Do tworzenia takich struktur mieszkalnych można zaś wykorzystać druk 3D. Dlatego też firma ICON, znana z zaawansowanej technologii druku 3D w budownictwie mieszkaniowym na Ziemi, otrzymała kontrakt SBIR Strategic Fund Increase (STRATFI), aby przyspieszyć rozwój technologii druku 3D zaawansowanych materiałów oraz oprogramowania, która znajdzie zastosowanie w kosmosie. ICON będzie przy tym współpracować z firmami architektonicznymi BIG – Bjarke Ingels Group oraz SEArch + (Space Exploration Architecture).
– Nowa architektura nadaje formę temu, co nie zostało jeszcze nadane – mówi Bjarke Ingels, założyciel i dyrektor kreatywny BIG – Bjarke Ingels Group. – Dzięki ICON wyznaczamy nowe granice – zarówno pod względem materialnym, technologicznym, jak i środowiskowym. Odpowiedzi na nasze wyzwania na Ziemi mogą być równie dobrze na Księżycu.
ICON będzie współpracować z Centrum Lotów Kosmicznych imienia George’a C. Marshalla NASA w Alabamie, aby przetestować różne technologie druku przy użyciu symulowanej gleby księżycowej. Badania będą opierać się na technologii, którą ICON zademonstrował w 2018 roku podczas konkursu 3D Printed Habitat Challenge NASA.
Infrastruktura zbudowana na Księżycu będzie zdeterminowana przede wszystkim przez materiały. To konieczne m.in. ze względu na dni i noce księżycowe, które trwają równowartość dwóch ziemskich tygodni, ekstremalne ciepło i zimno, promieniowanie i regularne ataki meteorytów. Pomóc w tym może właśnie gleba księżycowa.
W przyszłości, jeśli testy się powiodą, infrastruktura może znaleźć zastosowanie również na Marsie. Zwłaszcza że zarówno NASA, jak i prywatni przedsiębiorcy mają ambitne plany dotyczące eksploracji Czerwonej Planety.
– Od samego początku istnienia ICON myśleliśmy o budowaniu poza światem. To zaskakująco naturalny postęp, jeśli chodzi o sposoby, w jakie konstrukcja addytywna i drukowanie 3D mogą stworzyć lepszą przyszłość dla ludzkości. Nauka budowania na innych planetach zapewni również niezbędne innowacje, aby rozwiązać problemy mieszkaniowe, przed którymi stoimy na tym świecie – mówi Jason Ballard.
Czytaj także
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-10-09: Zakaz silników spalinowych od 2035 roku nierealny. Rewizja przepisów ma być ratunkiem dla sektora motoryzacyjnego w UE
- 2024-10-14: Wyniki sprzedaży elektryków w Polsce jedne z najniższych w Europie. Eksperci widzą jednak duży potencjał
- 2024-09-25: Budowa CPK ma ruszyć w 2026 roku. Wyzwaniem będzie skumulowanie dużych inwestycji w jednym czasie
- 2024-10-29: Ruch na lotniskach regionalnych niezagrożony. Centralne lotnisko ma być nie konkurencją, ale uzupełnieniem oferty lotniczej
- 2024-10-01: Pozytywne doświadczenia w podróży mogą poprawić kondycję fizyczną i psychiczną. Naukowcy zbadali to za pomocą teorii fizyki
- 2024-09-12: Sektor kosmiczny potrzebuje nowych pracowników. To szansa dla młodych inżynierów
- 2024-09-19: Miliard euro ze środków unijnych na rozwój technologii kosmicznych. Z programu Cassini skorzystało już ponad 600 europejskich firm
- 2024-10-07: Ambitne plany eksploracji kosmosu oznaczają większe zapotrzebowanie na kadry. Rola edukacji kosmicznej rośnie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.