Mówi: | Agnieszka Jaśkiewicz |
Funkcja: | dyrektor ds. marketingu w Sony Mobile Polska |
Ostre zdjęcia w ciemności i w ruchu możliwe dzięki nowym technologiom. Producenci smartfonów stawiają na zaawansowane obiektywy
Zarejestrowanie ostrych zdjęć w ciemności i w przypadku obiektów w ruchu stanowiło zawsze największy problem dla użytkowników smartfonów. Sony opracowało jednak rozwiązania, które mają umożliwić wykonywanie udanych fotografii nawet w takich warunkach.
– Szereg badań wskazuje na to, że są dwa obszary, które zazwyczaj są problematyczne dla klientów. To zdjęcia robione w ciemności i zdjęcia robione w ruchu – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Agnieszka Jaśkiewicz, dyrektor ds. marketingu w Sony Mobile Polska. – W związku z tym już od modelu Sony Xperia X proponujemy klientom w naszym aparacie technologie, dzięki którym aparat automatycznie radzi sobie z obiektami w ruchu. Już wtedy zastosowaliśmy hybrydowy autofocus, natomiast teraz, w najnowszych modelach, proponujemy technologię Predictive Capture.
W ostatnim czasie japoński koncern zmienił globalną strategię w segmencie smartfonów. Sony wstrzymało na razie premiery urządzeń z tzw. średniej półki i postawiło na dwa nowe modele, które można nazwać sztandarowymi. W ocenie analityków rynku szczególnie Xperia XZ Premium ma zadatki, aby stać się jednym z najlepiej sprzedających się urządzeń w palecie firmy. Jego zalety to wysokiej jakości podzespoły połączone z rozsądną ceną i unikalnymi funkcjami, takimi jak Predictive Capture.
Dzięki tej technologii aparat śledzi obiekt poruszający się w kadrze, wykorzystując do tego hybrydowy system ustawiania ostrości. Automatycznie wykrywa ruch i pozwala na zarejestrowanie do czterech zdjęć zanim użytkownik w ogóle naciśnie spust migawki.
– Predictive Capture dokłada do tego dodatkową funkcję i rejestruje to, co się dzieje jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki i automatycznie wykrywa ruch – wyjaśnia Agnieszka Jaśkiewicz. – To oznacza, że jeżeli mamy snowboardzistę, który skacze, i już go chcemy uchwycić na zdjęciu, to smartfon wykrywa ruch i zaczyna rejestrować obraz, a później proponuje nam najlepsze z możliwych ujęć.
Hybrydowy autofocus znajduje się już w większości modeli Sony. Dodatkowo w przypadku Xperii XZ Premium dochodzi właśnie technologia Predictive Capture, kluczowa ze względu na ustawianie ostrości na obiektach w ruchu.
– Funkcje te są funkcjami automatycznym smartfona. Dlaczego tak jest? Dlatego, że my wiemy, że większość osób robi zdjęcia w trybie automatycznym, nie manualnym – mówi Agnieszka Jaśkiewicz. – Chcemy, by dla klienta było to jak najprostsze, jak najłatwiejsze w użytkowaniu i dało mu możliwość cieszenia się super jakością zdjęć bez szukania dodatkowych opcji w smartfonie. Te funkcje automatycznie działają w tle.
Firma badawcza IDC szacuje, że w ubiegłym roku sprzedano w Polsce niemal 8 mln smartfonów, co oznacza ponad 5-proc. wzrost w porównaniu z 2015 rokiem. Prognozy mówią, że w 2017 roku sprzedaż smartfonów dalej będzie rosła i osiągnie liczbę ponad 8,4 mln urządzeń, z czego 90 proc. będą stanowiły smartfony wyposażone w technologię LTE. Przestaje to być zatem wyróżnik decydujący o zakupie nowego smartfona, natomiast w dalszym ciągu kupujący zwracają uwagę właśnie na możliwości urządzeń związane z fotografowaniem i filmowaniem.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny
Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Ochrona środowiska
Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo

Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.