Mówi: | JongHyun Lee |
Firma: | Western Digital Group |
Karty microSD coraz szybsze i bardziej pojemne. Zapewnią płynną obsługę najnowszych funkcji smartfonów jak super slow motion
400 GB pamięci na powierzchni nieco ponad 1,5 centymetra kwadratowego – taką pojemność zapewnią najnowsze karty microSD, które w sprzedaży pojawią się za kilka miesięcy. Obecny standard to maksymalnie 256 GB i obsługuje go większość dostępnych na rynku urządzeń. Z nową pojemnością poradzą sobie wyłącznie najnowsze flagowce i to właśnie dla nich projektowane są takie karty. Coraz większa pojemność i szybkość kart są niezbędne do obsługi najnowszych możliwości smartfonów, takich jak między innymi nagrywanie w super slow motion czy w jakości 4K.
Największa pojemność kart microSD dostępnych obecnie w sprzedaży to 256 GB. Ceny kart z taką pojemnością wahają się od 450 do około 1000 zł. Te najtańsze gwarantują jednak bardzo niską, bo wynoszącą odpowiednio 10 i 45 MB/s, prędkość zapisu i odczytu. Najwyższe dostępne parametry to natomiast 90 i 100 MB/s. Na targach Mobile World Congress 2018 w Barcelonie zostały zaprezentowane nowe karty o pojemności 400 GB i najwyższej dotąd prędkości odczytu.
– SanDisk Extreme to obecnie karta z największą pojemnością na rynku. Przekracza ona również obecne limity prędkości, oferując 160 MB/s odczytu danych i 90 MB/s przy ich zapisie. Do sprzedaży trafi za kilka miesięcy i będzie wtedy nie tylko najbardziej pojemną, lecz także najszybszą kartą na świecie – zapewnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje JongHyun Lee z Western Digital Group.
Coraz większa pojemność kart microSD jest konieczna do tego, by użytkownicy smartfonów mogli płynnie korzystać z najnowszych funkcji aparatów wbudowanych w ich urządzenia. Coraz więcej z nich potrafi rejestrować obraz w jakości 4K, a najnowsze oferują także funkcję super slow motion, która pozwala na wielokrotne spowolnienie obrazu.
– Nowe modele oferują obraz w technologii super slow motion video, która zapisuje nawet 960 klatek na sekundę. Miejsce na karcie zapełnia się więc bardzo szybko. Potrzeba odpowiednich parametrów także do tego, by nagrać i odtworzyć wideo nagrane w jakości 4K – zaznacza ekspert.
Zgodnie z danymi zawartymi w specyfikacji producenta, z kartą o pojemności 400 GB będzie mógł współpracować na przykład Samsung Galaxy S9 i S9+. Problemy z kompatybilnością będą mieli natomiast użytkownicy debiutujących na MWC 2018 Nokii 8 Sirocco i Nokii 7 Plus, a także dostępnego już od pewnego czasu w sprzedaży telefonu Huawei P10 Plus. Wszystkie te smartfony według specyfikacji obsłużą karty do 256 GB.
Według prognoz Persistence Market Research światowy rynek kart pamięci w 2022 roku będzie wyceniany na niemal 21 mld dol. Największy, bo aż około 90 proc., udział w sprzedaży kart stanowią i będą stanowić karty microSD. Ponad 68 proc. sprzedaży stanowią karty do stosowania w telefonach komórkowych. Do 2022 roku udział ten wzrośnie do 71 proc.
Największymi graczami na rynku kart pamięci są: SanDisk, Transcend Information, Panasonic i Kingston.
Czytaj także
- 2024-10-29: Technologia wirtualnych bliźniaków rewolucjonizuje produkcję w firmach. Pomaga im też ograniczać ślad węglowy produktów
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-09-26: Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych pasażera. Linie lotnicze liczą na uniknięcie miliardowych kar
- 2024-09-19: Nowe trendy w digital marketingu. Innowacje rewolucjonizują działania agencji i klientów
- 2024-09-04: Centra danych odpowiadają za 2 proc. globalnego zużycia energii, a wkrótce ten udział może się podwoić. Operatorzy szukają sposobów na oszczędności
- 2024-08-21: Ustawa o ochronie sygnalistów będzie dla firm dużym wyzwaniem. Szczególnie konieczność ochrony danych osobowych i zachowania poufności
- 2024-07-26: Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań
- 2024-07-01: Wypełnianie dokumentacji to nawet dwie trzecie czasu pracy lekarza. Inteligentne cyfrowe narzędzia zaczynają to zmieniać
- 2024-07-15: Cyfrowi nauczyciele będą wsparciem w nauce. To przyszłość sektora edukacji i szkoleń
- 2024-07-04: Cyfrowe bliźniaki rewolucjonizują szereg obszarów gospodarki. Skorzysta na tym nie tylko przemysł, ale również medycyna
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Edukacja
Polska z planem zmian w edukacji na następne 10 lat. Szkoły będą uczyć lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych
Wdrożenie Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji to jeden z kamieni milowych KPO. Jej osią ma być Dekalog Cyfrowej Transformacji Edukacji – zebrany w 10 punktów zestaw kluczowych wyzwań, z jakimi system edukacji będzie się musiał zmierzyć, by wyposażyć uczniów w kompetencje, które już dziś stają się niezbędne, nie tylko na rynku pracy. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji. Wszystkie założenia wynikające z dokumentu mają być spełnione do 2035 roku.
Problemy społeczne
Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
Roczny cykl regularnej aktywności fizycznej w połączeniu z edukacją zdrowotną znacząco redukuje ryzyko zdrowotne i poprawia kondycję – wynika z programu badawczego Zdrowa OdWaga przeprowadzonego przez Medicover. U uczestników badania poprawiły się wskaźniki zdrowotne, spadła też absencja chorobowa w pracy. – Wyliczyliśmy metodą naukową, że dzięki 12-miesięcznemu programowi zdobyli oni dodatkowy rok życia w lepszym zdrowiu – ocenia dr n. med. Piotr Soszyński, koordynator medyczny programu badawczego Zdrowa OdWaga.
Infrastruktura
Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
Na niskiej orbicie okołoziemskiej jest 10 tysięcy sztucznych satelitów i ciągle ich przybywa. W każdej sekundzie przesyłają na ziemię wiele cennych danych, które są wykorzystywane w różnych dziedzinach – meteorologii, telekomunikacji, transporcie, zarządzeniu kryzysowym czy badaniach naukowych. Są one także cennym narzędziem w rękach leśników. Dane pochodzące z orbity są wykorzystywane m.in. w ochronie przeciwpożarowej lasów, ale też pomagają w identyfikowaniu obszarów narażonych na działanie złodziei drewna.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.