Mówi: | Kari Vuorinen |
Funkcja: | dyrektor ds. technologii |
Firma: | Plantui |
Technologia zaczerpnięta od NASA pozwala na uprawę roślin i warzyw w domu. Wyhodować można m.in. zioła, przyprawy, truskawki czy pomidorki
Najnowsze rozwiązania pomagają zautomatyzować uprawę roślin. Na rynku są urządzenia, które automatyzują pracę nad wzrostem roślin – automatycznie podlewają rośliny, tworzą specjalny mikroklimat do ich upraw dzięki lampom LED, i umożliwiają sterowanie całością za pomocą aplikacji. Urządzenia wykorzystują technologię wymyśloną i użytkowaną przez naukowców z NASA.
– Plantui opiera się na fotosyntezie roślin. Wykorzystujemy najnowszą technologię opartą na specjalistycznych lampach LED, a system sterowany jest przez komputer zintegrowany z urządzeniem. Urządzenia, które produkujemy, ułatwiają uprawę roślin i ich pielęgnację w okresie wzrostu – mówi agencji Newseria Innowacje Kari Vuorinen, dyrektor ds. technologii, Plantui.
Inteligentny ogródek pozwala na uprawę świeżych warzyw w mieszkaniu nawet przez okrągły rok. Zadba o ich prawidłowy wzrost poprzez automatyczne nawadnianie oraz naświetlanie roślin. Od użytkownika wymaga jedynie, by raz na kilka dni uzupełnił pojemnik na wodę. Taką metodą można w domowych warunkach wyhodować rośliny o giętkich korzeniach, takie jak zioła, przyprawy (oregano, tymianek, bazylię), jarmuż, szpinak, miętę, ale także truskawki czy pomidorki cherry. Urządzenie pobiera rocznie energię równą 32-calowemu telewizorowi LED, czyli roczny koszt jego użytkowania to ok. 35 zł. Kapsułki z nasionami to natomiast koszt ok. 30 zł.
Niezależne laboratorium Eurofins Scientific Finland wykazało, że rośliny Plantui zawierają trzykrotnie więcej witaminy C oraz dwukrotnie więcej betakarotenu niż warzywa kupione w sklepie.
– W fazach wzrostu rośliny na początku jest kiełkowanie, podczas którego roślina wymaga innego oświetlenia i nieco innej intensywności oświetlenia. Następnie pojawia się siewka, która znowu wymaga innego rodzaju oświetlenia i jego natężenia, jak również innego rodzaju nawodnienia. Funkcje urządzenia dopasowane są więc do faz wzrostu rośliny, co pozwala na uzyskanie możliwie najlepszych efektów, jakie możemy sobie wymarzyć – przekonuje Kari Vuorinen.
Według wyników badania Uniwersytetu Łódzkiego blisko połowa Polaków sięga po produkty oznaczone jako ekologiczne. Polacy cenią w żywności organicznej przede wszystkim jej wysoką jakość (76,5 proc.), lepszy smak i ekologiczne metody produkcji. Możliwości uprawy własnych roślin jest około 45 procent osób, taka liczba Polaków – według danych Eurostatu – mieszka w blokach i nie ma własnego ogródka.
– Można mieć własny ogródek przez cały rok, w dowolnym miejscu, także w dużym mieście, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, a wnętrze budynku jest bezpieczniejszym miejscem do uprawy wszelkiego rodzaju roślin. Co ważne, uprawa nie wymaga żadnego rodzaju pestycydów – twierdzi ekspert.
Na uprawianie roślin w domu pozwala także LEAF. Urządzenie wielkości małej lodówki jest w stanie stworzyć odpowiednie środowisko do wzrostu prawie każdej roślinie. Podłącza się je do domowej sieci Wi-Fi i można nim sterować za pomocą aplikacji przygotowanej na Androida i iOS. Autorzy przygotowali nawet odpowiednie ustawianie wybranego gatunku hodowanej rośliny. LEAF tworzy odpowiedni mikroklimat, karmi i podlewa roślinę, wodę pobierając wprost z sieci wodociągowej.
Z kolei własny ogród na ścianie proponują twórcy Herberta. To 15 niewielkich pojemników zamontowanych w jednej skrzyni. Do konstrukcji raz na tydzień wlewamy wodę i nawóz. Dzięki dużej lampie LED domowy ogród będzie też odpowiednio naświetlony, a całością można sterować za pośrednictwem aplikacji na telefon. Rozwiązań do domowej uprawy roślin pojawia się na rynku coraz więcej.
– Jest to w pewnym sensie rozwiązanie przyszłościowe, które wpisuje się w nowoczesne zastosowania mieszkań, ponieważ ludzie osiedlają się w miastach, gdzie nie ma możliwości uprawy roślin – podsumowuje dyrektor ds. technologii, Plantui.
Pomysł na uprawianie roślin w domowych warunkach zaczerpnięto od NASA. Agencja opracowała podobny system do produkcji warzyw na stacjach kosmicznych. Veggie jest urządzeniem wspomagającym produkcję roślin sałatkowych. System zapewnia oświetlenie, dostarcza składniki odżywcze oraz wykorzystuje środowisko kabiny do kontroli temperatury i jako źródło dwutlenku węgla. NASA stosuje ów system w laboratorium kosmicznym.
Jak pokazał raport „Żywność ekologiczna w Polsce” firmy IMAS International, ceny produktów ekologicznych w sklepach są o wiele wyższe od produktów konwencjonalnych, przeważnie o 50 proc.
Według Research and Markets do 2022 roku globalny rynek technologii do domowej uprawy roślin osiągnie wartość co najmniej 40 mld dol.
Czytaj także
- 2023-10-30: Humanoidalne roboty mogą usprawnić opiekę nad pacjentami w szpitalach i domach opieki. Francuska firma zamierza je wprowadzić do sprzedaży za dwa lata
- 2023-10-25: Czworonożne roboty będą uczestniczyć w akcjach ratowniczych. Dotrą w trudno dostępne miejsca czy na tereny skażone
- 2023-09-20: Drony znajdują coraz więcej zastosowań. Wykorzystują do tego nierzadko sztuczną inteligencję
- 2023-10-31: Technologia śledzenia gestów może zrewolucjonizować symulatory lotów. Szkolenia będzie można odbywać nawet w domu
- 2023-09-05: W Europie zapotrzebowanie na duże telewizory wciąż mniejsze niż w USA i Chinach. Polacy przy wyborze kierują się przede wszystkim ceną
- 2023-09-04: Spada liczba włamań do domów i rośnie wykrywalność takich przestępstw. Może na to wpływać popularyzacja systemów zabezpieczających
- 2022-09-13: Inteligentna doniczka zapewni świeże zioła i warzywa przez cały rok. Parametrami można sterować z poziomu aplikacji
- 2021-06-10: Milena Sadowska (Miss Polonia 2018): Buduję własną markę biżuteryjną. Biżuteria sprawia, że jesteś osobowością
- 2020-01-08: Fundacja Republikańska: Prawie połowa dochodów budżetowych to podatki od pracujących. Rząd powinien skupić się na zwiększaniu wpływów z podatków od konsumpcji i majątku
- 2019-11-22: Olga Buława: W przygotowaniach do konkursu Miss Universe najtrudniejsze jest chodzenia po wybiegu. Na co dzień nie noszę szpilek i czuję się w nich jak na szczudłach
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

1 października ruszy w Polsce system kaucyjny. Część sieci handlowych może nie zdążyć z przygotowaniami przed tym terminem
Producenci, sklepy i operatorzy systemu kaucyjnego mają niespełna dwa miesiące na finalizację przygotowań do jego startu. Wówczas na rynku pojawią się napoje w specjalnie oznakowanych opakowaniach, a jednostki handlu powinny być gotowe na ich odbieranie. Część z nich jest już do tego przygotowana, część ostrzega przed ewentualnymi opóźnieniami. Jednym z ważniejszych aspektów przygotowań na te dwa miesiące jest uregulowanie współpracy między operatorami, których będzie siedmiu, co oznacza de facto siedem różnych systemów kaucyjnych.
Ochrona środowiska
KE proponuje nowy cel klimatyczny. Według europosłów wydaje się niemożliwy do realizacji

Komisja Europejska zaproponowała zmianę unijnego prawa o klimacie, wskazując nowy cel klimatyczny na 2040 roku, czyli redukcję emisji gazów cieplarnianych o 90 proc. w porównaniu do 1990 rok. Jesienią odniosą się do tego kraje członkowskie i Parlament Europejski, ale już dziś słychać wiele negatywnych głosów. Zdaniem polskich europarlamentarzystów już dotychczas ustanowione cele nie zostaną osiągnięte, a europejska gospodarka i jej konkurencyjność ucierpi na dążeniu do ich realizacji względem m.in. Stanów Zjednoczonych czy Chin.
Konsument
Tylko 35 proc. Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ możliwe do osiągnięcia przed 2030 r. Potrzebna ściślejsza współpraca międzynarodowa

Jak wynika z raportu ONZ, choć w ciągu ostatniej dekady dzięki dążeniu do realizacji przyjętych celów udało się poprawić życie milionów ludzi na całym świecie, to jednak tempo zmian pozostaje zbyt wolne, by dało się je osiągnąć do 2030 roku. Postęp hamują przede wszystkim eskalacja konfliktów, zmiana klimatu, rosnące nierówności i niewystarczające finansowanie. Jak wynika ze sprawozdania Parlamentu Europejskiego, problemem jest także brak ścisłej współpracy międzynarodowej i sceptyczne podejście niektórych państw ONZ.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.