Mówi: | Martin Mellor |
Funkcja: | country manager |
Firma: | Ericsson Polska |
Technologia 5G wkracza do Polski, pierwsze testy jeszcze w tym roku. Nowy standard komunikacji wydłuży czas działania baterii w smartfonach
Zakończyły się prace nad stworzeniem standardów nowej technologii 5G. Oznacza to, że wkrótce będzie dostępna na rynku. Rozwiązanie przyniesie wiele zmian – pojawi się więcej punktów dostępowych i nowy zakres częstotliwości. Jego wdrożenie przełoży się na dłuższy czas działania baterii w urządzeniach mobilnych. Technologia posłuży nie tylko do połączenia urządzeń mobilnych z internetem, lecz także do komunikacji między maszynami. Pierwsze polskie miasta zostaną objęte nową siecią za dwa lata.
– Standardy są już gotowe, więc technologia może zacząć szukać swojej drogi na rynek. Polska przyjęła plan wdrożenia 5G w ubiegłym roku. Zakłada on, że próby i testy będą prowadzone w 2018 roku, a pierwsze miasta zostaną objęte tą siecią w 2020 roku. Jest to zgodne z wymogami UE. Później częstotliwość stanie się dostępna, co oznacza upowszechnienie tej technologii w Polsce na początku lat 20. – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Martin Mellor, country manager Ericsson Polska.
Technologia 5G przyniesie wiele zmian. Dzięki wdrożeniu nowego standardu komunikacji komórkowej dłużej będziemy mogli korzystać z naszych urządzeń mobilnych bez ładowania. W założeniach nowego standardu znacząco zredukowano zapotrzebowanie na energię przeznaczoną na łączność komórkową, ale wprowadzono również elastyczny tryb usypiania. W stosunku do technologii LTE możemy się spodziewać oszczędności energetycznej w wysokości 20 proc. Potrzebny będzie za to nowy zakres częstotliwości w paśmie 26–28 GHz. Pojawi się także więcej punktów dostępowych, a sieć będzie gęstsza.
– Ta technologia nie będzie miała tak dużego zasięgu jak dzisiejsze stacje bazowe. Na gęsto zaludnionych obszarach miejskich potrzebnych będzie więcej mobilnych stacji bazowych, tak byśmy wszyscy mogli korzystać z większej przepustowości i lepszego zasięgu – twierdzi Martin Mellor.
Wśród zmian podyktowanych wprowadzeniem nowego standardu będą także zmiany sprzętowe, przede wszystkim po stronie zwykłych użytkowników. Z punktu widzenia operatorów infrastruktura 5G jest gotowa i nie wymaga wymiany zbyt wielu komponentów, aby świadczyć usługi w tej technologii.
– Jeżeli chodzi o urządzenia, których my będziemy używać, to potrzebna będzie nowa generacja aparatów mobilnych, które będą spełniały nowe standardy 5G. W najbliższych latach będą się one stawały coraz bardziej dostępne – zauważa Martin Mellor.
5G dostarczy wiele korzyści codziennym użytkownikom smartfonów czy innych urządzeń mobilnych, ale jak oceniają specjaliści, świetnie sprawdzi się także w przypadku internetu przemysłowego, znajdując zastosowanie np. w maszynach komunikujących się ze sobą wzajemnie.
Wprowadzenie na rynek technologii 5G nie oznacza, że pożegnamy się z siecią LTE. Eksperci przewidują, że pozostanie ona na rynku przez wiele lat. Co więcej, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania pozwalające na transmisję danych z prędkością do 2 GB/s. Według opublikowanego przez firmę Ericsson corocznego raportu o mobilności, prognozuje się, że w 2023 roku zostanie wykonanych miliard połączeń 5G i pięć miliardów połączeń LTE. Dzieje się tak dlatego, że z jednej strony konsumujemy coraz więcej danych, a z drugiej strony internet jest dostępny niemal wszędzie.
– Wielką zaletą 5G, podobnie jak innych technologii mobilnych, jest to, że stanie się globalnym standardem. Bez względu na to, gdzie będziesz podróżować po świecie ze swoim urządzeniem, będzie ono współpracowało bezproblemowo ze wszystkimi usługami, które masz dzisiaj – głos, video, media społecznościowe, dostęp do internetu. To naprawdę ważne dla każdego użytkownika na świecie, bo wszyscy stajemy się coraz bardziej mobilni – podsumowuje ekspert.
Wdrożenie nowych rozwiązań wymusza sam rynek. Jak czytamy w raporcie Ericssona, na rynku usług telekomunikacyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej w latach 2017–2023 ruch danych mobilnych ma wzrosnąć́ ośmiokrotnie. Na koniec 2023 roku ilość́ przesyłanych danych osiągnie poziom niemal 10 EB (10 trylionów bajtów) miesięcznie.
Pod koniec ubiegłego roku liczba użytkowników smartfonów w tym regionie wyniosła około 270 mln, co stanowiło ok. 45 proc. wszystkich abonentów na świecie. Za 5 lat ten udział wzrośnie do ok. 75 proc., a liczba użytkowników usług mobilnych korzystających ze smartfonów ma osiągnąć poziom około 500 mln osób.
Czytaj także
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2024-12-18: Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
- 2024-12-02: Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
- 2024-11-14: Odwożenie dzieci do szkoły samochodem nie bez wpływu na jakość powietrza. Wielu rodziców tylko po to uruchamia auto
- 2024-10-29: Technologia wirtualnych bliźniaków rewolucjonizuje produkcję w firmach. Pomaga im też ograniczać ślad węglowy produktów
- 2024-10-09: Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała lata pracy nad sztuczną inteligencją. Nagroda Nobla trafiła do twórców sztucznych sieci neuronowych
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2025-01-24: Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie
- 2024-11-12: Świadoma sztuczna inteligencja może powstać jeszcze w tej dekadzie. Tego dotyczy dzisiejszy wyścig zbrojeń
- 2024-10-23: Tylko połowa poszkodowanych pasażerów walczy o odszkodowanie za opóźniony lot. To nieodebrane kilka miliardów euro
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1617144973/n-biznes_1.png)
Bankowość
![](/files/1617144973/euro-tabrez-syed-pdnv0eg5yoa-unsplash_1,w_274,_small.jpg)
Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
Parlament Europejski przyjął na plenarnym posiedzeniu zalecenia dla Europejskiego Banku Centralnego po przeprowadzonej debacie na temat jego priorytetów i działań z przewodniczącą Christine Lagarde. Zdaniem europosła PiS Bogdana Rzońcy, który uczestniczył w debacie, zduszenie inflacji przez EBC jest sukcesem, ale wciąż poważnym wyzwaniem. Jak podkreśla, w kwestii obniżek stóp procentowych bank powinien uwzględniać interesy wszystkich przedsiębiorców działających w strefie euro, także tych rozliczających się w innych walutach. Istotne jest również zachowanie neutralności ideologicznej, np. w aspektach ekologicznych, oraz kontrola nad wydatkami na ten cel.
Farmacja
Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
![](/files/1617144973/smidova-oecd-zdrowie-foto,w_133,_small.jpg)
Eksperci OECD pozytywnie oceniają postępy w postaci rosnących wydatków ze środków publicznych na zdrowie, wskazują jednak na szereg wyzwań związanych z efektywnym wykorzystywaniem tych funduszy. Wśród nich jest zbyt duży nacisk na medycynę naprawczą przy znikomych nakładach na profilaktykę oraz nadpodaż łóżek szpitalnych, które można by zagospodarować w budowaniu nowej strategii w opiece długoterminowej. W tym obszarze OECD wskazuje na potrzebę zbudowania długofalowej strategii, które pomoże odpowiedzieć na dynamicznie rosnące potrzeby starzejącej się ludności. Dotyczy to także budowania kadr dla sektora.
Edukacja
Młodzi naukowcy przez niskie płace odchodzą z uczelni. To duże zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki i technologii
![](/files/1617144973/mendrok-kadry-foto,w_133,_small.jpg)
Ośrodki naukowo-badawcze w Polsce cierpią na niedobór kadry. Wynika to przede wszystkim z niedofinansowania branży, która w obliczu kryzysu demograficznego musi rywalizować z sektorem przemysłowym o najzdolniejsze umysły. Choć sektor nauki oferuje możliwość samorealizacji i rozwijania pasji, dla młodych ludzi istotne znaczenie ma również aspekt ekonomiczny, a w tym względzie świat nauki nie może się mierzyć z konkurencją ze strony firm i korporacji. Rozgoryczenie młodych naukowców pogłębia fakt szybkiego wzrostu płacy minimalnej, która goni ich zarobki.
Szkolenia
![](/files/1617144973/ramka-prawa-akademia-newser_2,w_274,_small.jpg)
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.