Mówi: | Andrzej Cacko |
Funkcja: | dyrektor medyczny |
Firma: | Telemedical Innovations |
Rozwój telemedycyny przyspiesza. Polacy opracowują domowy aparat EKG, dużo precyzyjniejszy od popularnych gadżetów
Inteligentne urządzenia medyczne do domowego użytku pozwalają na coraz lepszą diagnostykę. Opracowywany przez Polaków przenośny aparat do wykonywania EKG wykryje ewentualne nieprawidłowości i poinformuje o nich lekarza. W domowych warunkach można też już przeprowadzić między innymi EEG. Dzięki algorytmom uczenia maszynowego urządzenie służące do tego badania zaproponuje ćwiczenia pomagające poradzić sobie ze stresem.
– Chcemy zaoferować możliwość wykonania badania EKG i oceny swojego serca dosłownie w domu. Mam urządzenie, zakładam je, aktywuję przez smartfon i w tej samej chwili są zbierane informacje na temat tego, jaka jest funkcja i czynność mojego serca. Uzyskuję od razu odpowiedź, czy jest prawidłowa, czy mam arytmię, czy potrzebuję jakiegoś leczenia, czy muszę w jakiś sposób zmienić leki, które już mam, a może powinienem się właśnie zgłosić do lekarza, bo potrzebuję jakichś leków – mówi w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Andrzej Cacko, dyrektor medyczny Telemedical Innovations.
Standardowo elektrokardiogram wykonywany jest w gabinecie zabiegowym przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Nie wszyscy pacjenci są jednak wystarczająco mobilni, by udać się na takie badanie. Problemem są także kolejki do lekarza pierwszego kontaktu, który może skierować na takie badanie.
Urządzenie działa zgodnie z zaawansowanym oprogramowaniem ICT składającym się z aplikacji EKG pobranej na smartfon, tablet lub komputer (system zarządzania pacjentami EKG), chmury (sieć komputerowa do przechowywania zestawów danych) oraz drugiej aplikacji używanej przez samych lekarzy do analizy i oceny. Sztuczna inteligencja, wraz z zestawem instrukcji algorytmicznych, umożliwia wygenerowanie na podstawie wykresu EKG szeregu sygnałów ostrzegawczych. Takie alarmy posłużą jako markery nieprawidłowości w EKG i ułatwią lekarzom ocenę potencjalnego ryzyka.
– Nasz aparat EKG będzie wyposażony w dodatkowe funkcje diagnostyczne, a przy tym jest bardzo łatwy w obsłudze. Dzięki temu skierujemy go do szerokiej grupy odbiorców. To jest pierwsze rozwiązanie, które pozwala rozpowszechnić możliwość wykonywania badania EKG w domu – przekonuje ekspert.
Na rynku dostępne są już podobne produkty. Certyfikat FDA otrzymał już na przykład Kardia Mobile od AliveCor, czyli mobilny monitor EKG oparty na algorytmach uczenia maszynowego. Urządzenie współpracuje z pierwszą na świecie platformą z obsługą sztucznej inteligencji, która pomaga pacjentom i klinicystom we wczesnym wykrywaniu migotania przedsionków i najczęstszych arytmii oraz stwierdzaniu podwyższonego ryzyka udaru mózgu. Wykonanie w domowych warunkach elektroencefalografii umożliwia z kolei Muse. To urządzenie jest wyposażone w siedem czujników EEG. Monitoruje aktywność mózgu podczas medytacji i przesyła informacje do komputera, smartfona lub tabletu przez Bluetooth.
– Nasze urządzenie ma być na tyle proste, żeby pacjent mógł z niego skorzystać sam, ale i na tyle funkcjonalne, żeby mógł zostać zaproponowany przez lekarza i wykorzystywany w małej placówce medycznej. To musi być wyrób medyczny, nie gadżet – podkreśla Andrzej Cacko.
Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom co roku na choroby serca w USA umiera około 610 tys. osób. Najczęstsza jest choroba wieńcowa. W USA umiera na nią ponad 370 tys. osób rocznie. Według Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie rocznie na choroby serca umiera ponad 17 mln osób.
Według Straits Research światowy rynek inteligentnych urządzeń medycznych został w 2018 roku wyceniony na 3,9 mld dol. Do 2026 roku ma wykazać średnioroczny wzrost na poziomie 24 proc.
Czytaj także
- 2024-10-17: Sztuczna inteligencja coraz mocniej wchodzi w medycynę. Potrzebna wielka baza danych pacjentów
- 2024-10-23: Polska w końcówce krajów wdrażających w firmach sztuczną inteligencję. Bolączką jest brak kompetencji cyfrowych u menedżerów
- 2024-09-26: Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania
- 2024-10-25: Ruch robotów coraz bardziej podobny do człowieka i zwierząt. Sztuczne mięśnie mogą zmienić sposób ich projektowania
- 2024-10-09: Cyfrowi kontrolerzy lotów nie zastąpią na razie całkowicie ludzi. Zaawansowane technologie będą jednak wspierać zarządzanie ruchem lotniczym
- 2024-10-10: Pracujący personel medyczny coraz mocniej odczuwa skutki braków kadrowych w ochronie zdrowia. Zmagają się z wypaleniem zawodowym i chcą odejść z zawodu
- 2024-09-09: Coraz więcej młodych ludzi chce zostać rzecznikiem patentowym. Trwa nabór na aplikację rzecznikowską
- 2024-09-30: Giganci farmaceutyczni inwestują w sztuczną inteligencję. Chcą szybciej i taniej opracowywać kandydatów na leki
- 2024-09-23: Sztuczna inteligencja znacząco przyspiesza opracowywanie przeciwciał. To rewolucja w farmacji na skalę odkrycia prądu
- 2024-08-27: Ogromny postęp w leczeniu dotychczas nieuleczalnego rdzeniowego zaniku mięśni. Poprawę stanu zdrowia i kondycji psychicznej odnotowało aż 80 proc. pacjentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.