Mówi: | Roger Belso |
Firma: | Newtonlab Space |
To pierwszy krok do teleportacji. Urządzenie holograficzne oparte na 5G umożliwia pełną projekcję drugiej osoby i komunikację w czasie rzeczywistym
Już wkrótce portale do komunikacji mogą stracić rację bytu. Nową rzeczywistością staje się technologia holograficzna, która umożliwia ludziom z różnych miejsc zaaranżowanie prawdziwej rozmowy, tak jakby stali tuż obok siebie. Firma Newtonlab Space opracowała pierwsze na świecie urządzenia holograficzne wykorzystujące technologię 5G. Portl może zrewolucjonizować rozrywkę i komunikację, a także pomóc w nauce. Hologramy mogą też być wykorzystywane do zabiegów chirurgicznych.
– Technologia holograficzna zmienia sposób nawiązywania kontaktu między ludźmi. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w czasie COVID-19, ponieważ wiele osób nie może podróżować i nie może osobiście przybyć na przykład na targi. Dzięki holografii Portl i technologii 5G możemy przenieść każdą osobę w dowolną część świata – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Roger Belso, dyrektor kreatywny w Newtonlab Space.
Technologia holograficzna, czyli reprodukcja pola świetlnego powstałego z promieni światła odbitych przez uwieczniony obiekt, jest coraz częściej wykorzystywana, nie tylko w sztuce. Dzięki właściwościom oryginału, głębi i wymiarowości może zrewolucjonizować niemal każdą dziedzinę.
Niedawno firma Newtonlab Space zaprezentowała pierwsze urządzenie hologramowe wykorzystujące technologię 5G. Wysoka jakość obrazu i możliwość bezpośredniej komunikacji sprawiają, że Portl przypomina urządzenie do teleportacji.
– Technologia działa w taki sposób, że rejestrujemy osobę w studiu i za pośrednictwem 5G przesyłamy dane do urządzenia Portl. Oprócz tego chcemy, aby osoba przedstawiona na hologramie widziała, co się dzieje poza Portl – tłumaczy Roger Belso.
Urządzenie może zrewolucjonizować rozrywkę i komunikację oraz być dużą pomocą w dziedzinie edukacji i turystyki. Portl może być używany np. do zdalnego łączenia się z nauczycielem, wiadomo także, że sprawdzi się w świecie medycyny. Hologramy mogą być wykorzystywane m.in. do zabiegów chirurgicznych.
Szpital w Barcelonie jako pierwszy w Hiszpanii użył hologramu odtwarzającego anatomię pacjenta, aby pomóc chirurgom w przeprowadzeniu bardzo złożonej operacji. Hologram wyświetlany był wewnątrz dwumetrowej szklanej piramidy na sali operacyjnej, co pozwalało całemu zespołowi chirurgicznemu na śledzenie operacji. Do tej pory chirurdzy używali gogli 3D w celu łatwiejszego przeprowadzania operacji, ale nowa technika ma tę zaletę, że każdy w sali operacyjnej może zobaczyć, co się dzieje. Technologia została zaprojektowana z myślą o bardzo skomplikowanych operacjach, takich jak operacje na trzustce czy wątrobie, w których chirurdzy muszą być niezwykle precyzyjni, aby nie uszkodzić innych tkanek.
– Portl ma wiele zastosowań w rozmaitych sektorach. Jednym z nich jest oczywiście teleobecność, obecność holograficzna, jednak możemy go wykorzystać także na pokazach, wydarzeniach kulturalnych, w edukacji i medycynie. Portl może znaleźć zastosowanie na przykład jako platforma holograficzna w celu wyświetlania obrazów lub osób w 3D, na przykład w formie hologramu witryny sklepowej lub w celu prezentowania kategorii towarów w obiektach handlowych – wymienia przedstawiciel Newtonlab Space.
Technologia jest już dostępna na rynku, wkrótce może się pojawić również w Europie. Jak przekonuje Roger Belso, holografia z biegiem czasu stanie się coraz bardziej powszechna.
– Jednym z naszych celów jest poszerzenie zasięgu technologii Portl o przedsiębiorstwa, domy i sklepy, aby widok hologramu w sklepie, firmie czy w domu był czymś normalnym – zapowiada.
Czytaj także
- 2024-12-18: Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
- 2024-11-05: Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
- 2024-10-29: Technologia wirtualnych bliźniaków rewolucjonizuje produkcję w firmach. Pomaga im też ograniczać ślad węglowy produktów
- 2024-10-09: Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała lata pracy nad sztuczną inteligencją. Nagroda Nobla trafiła do twórców sztucznych sieci neuronowych
- 2024-11-12: Świadoma sztuczna inteligencja może powstać jeszcze w tej dekadzie. Tego dotyczy dzisiejszy wyścig zbrojeń
- 2024-10-21: Przyszłość motoryzacji to niekoniecznie auta bateryjne. Zainteresowanie kierowców mniejsze niż oczekiwane
- 2024-08-23: Kosmiczne śmieci są coraz większym problemem. Ich obecność na orbicie generuje znaczne koszty
- 2024-08-14: Polskie konsorcjum rozwija innowacyjny system serwisowania i tankowania satelitów na orbicie. To może wydłużyć czas ich eksploatacji o 20 lat
- 2024-07-18: W Polsce rośnie tempo robotyzacji. Pod względem zaangażowania robotów w przemyśle przegrywa wyścig z innymi krajami regionu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Tauron podpisały umowę pożyczki, dzięki której spółka dostanie 11 mld zł na modernizację i unowocześnienie swojej sieci elektroenergetycznej oraz dostosowanie jej do rosnącej liczby źródeł OZE. To rekordowa kwota i największe jak dotąd finansowanie inwestycji wspierającej transformację energetyczną w Polsce. Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Infrastruktura
Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
Zrównoważona produkcja i zabezpieczenie żywności dla rosnącej populacji będą filarami zbliżającej się rewolucji rolniczej. Wysiłki rolników będą nakierowane na ograniczanie zasobów wodnych, śladu węglowego przy jednoczesnym zwiększaniu plonów i ochrony roślin przed szkodnikami. Trudno będzie to osiągnąć bez innowacji – zarówno cyfrowych, jak i biologicznych. Rolnicy w Polsce są otwarci na nowe rozwiązania, ale potrzebują do tego wsparcia eksperckiego i finansowego.
Telekomunikacja
Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
– Patrzymy na innowacje globalnie. To oznacza, że Grupa Orange inwestuje tutaj, w Polsce, w 300-osobowy zespół, który tworzy usługi skalowalne wykorzystywane przez całą grupę – mówi Marcin Ratkiewicz, dyrektor Orange Innovation Poland. Poza Francją to największy zespół badawczo-rozwojowy operatora. Polscy inżynierowie specjalizują się m.in. w AI, cyfrowej transformacji biznesu i sieci czy automatyzacji procesów. CERT Orange Polska – czyli jedno z czterech głównych centrów cyberbezpieczeństwa Grupy Orange – wyznacza trendy w tym obszarze dla innych europejskich rynków. Jak wskazuje ekspert, globalne podejście zwiększa efektywność kosztową i buduje kulturę eksperymentowania.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.