Newsy

Sztuczna inteligencja ułatwi zasypianie i łagodne wybudzenie. Polski zespół pracuje nad specjalną matą dbającą o jakość snu

2020-02-24  |  06:00

Najnowsze technologie zadbają nie tylko o poprawny sen, lecz także o łagodne wybudzenie. Specjalna lampa zastąpi działanie wschodzącego słońca, a inteligentna pościel nie tylko sama się rozłoży, ale także zapewni idealną temperaturę. Tymczasem zaprojektowana przez zespół Polek mata zapewni optymalne warunki dla procesu budzenia i pozwoli użytkownikom uwolnić się od stresu związanego z gwałtownym wyrwaniem z głębokiego snu.

– 45 proc. ludzi na świecie ma problemy ze snem. Na co dzień budzimy się w zupełnie nienaturalny sposób. Stwierdziłyśmy, że weźmiemy wszystkie dostępne badania naukowe, całą wiedzę obecną na rynku, i stworzymy nowy produkt, który będzie budził zgodnie z indywidualnym, naturalnym biorytmem każdej osoby – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Inez Wenta z zespołu pracującego nad projektem Wake Up Guru.

Wake Up Guru to projekt maty, którą wkłada się pomiędzy poduszkę a poszewkę. Za pracę urządzenia odpowiedzialny jest unikalny algorytm, który odpowiada za stworzenie optymalnych warunków dla dobrego wybudzania. Mata łączy więc w sobie symulację otoczenia śpiącej osoby, na które składają się elementy takie jak światło, wibracja i dźwięk.

– Nawet symulacja światła słonecznego powoduje spadek melatoniny w naszym mózgu, co prowadzi do rozpoczęcia pewnej aktywności i procesów wybudzania. Drugi bodziec to wibracja, która zmniejsza szok wybudzeniowy. Przy dźwięku korzystamy z potwierdzonych naukowo właściwości, dzięki czemu budzi się wyłącznie osoba leżąca na naszej macie, nie budzimy partnera obok. Osoba, która się budzi, robi to zgodnie z indywidualnym, naturalnym biorytmem – tłumaczy Inez Wenta.

Na rynku dostępnych jest już kilka urządzeń mających optymalizować proces snu lub wybudzania. Lampa Philips Somneo Sleep & Wake-Up wykorzystuje naturalną reakcję organizmu na światło słoneczne. Symulacja promieni słonecznych pozwala łagodnie przejść przez proces wybudzania, przeciwnie niż ma to miejsce w przypadku budzenia z głębokiego snu przez nieprzyjemny dla ucha dźwięk budzika. Lampka nocna LED SomniLight Red wykorzystuje działanie czerwonego światła, które okazuje się być idealne do stworzenia warunków dobrych dla zasypiania. SmartDuvet Breeze to z kolei inteligentna pościel, która nie tylko sama się ścieli, ale dba także o poziomowanie temperatury. Dzięki niej można dostosować temperaturę osobno dla każdej ze stron łóżka.

– Rynek rozwiązań dla snu jest już znany. Możemy zacząć od zwykłego budzika, poprzez szereg różnych rozwiązań, które się skupiają na budzeniu światłem czy wibracją. Jest na nie bardzo duże zapotrzebowanie. Nadal jednak szukamy czegoś, co pozwoli nam połączyć tę wiedzę w całość – mówi reprezentantka Wake Up Guru.

Pierwszy prototyp produktu oferowanego przez zespół tworzony przez Polki powstał we wrześniu 2019 roku podczas Szkoły Pionierów PFR. Po czterech miesiącach gotowy już jest drugi prototyp. Będzie on przeznaczony do wykorzystania w testach.

– Następnym bardzo istotnym dla nas krokiem będzie pozyskanie finansowania dla tego projektu, tak abyśmy mogły rozpocząć odpowiednie badania na kolejnym poziomie, jak również rozpocząć prace nad wprowadzaniem tego produktu na rynek. Bez finansowania nie ma takiej możliwości – mówi Inez Wenta.

Według raportu Allied Market Research światowy rynek rozwiązań dla snu do 2023 roku ma osiągnąć wartość blisko 80 mld dol.

Więcej na temat
IT i technologie Pacjent przyszłości będzie kontaktował się z lekarzem tylko w wyjątkowych sytuacjach. Na co dzień personel medyczny będą wspierać sztuczna inteligencja i aplikacje mobilne Wszystkie newsy
2020-01-16 | 06:10

Pacjent przyszłości będzie kontaktował się z lekarzem tylko w wyjątkowych sytuacjach. Na co dzień personel medyczny będą wspierać sztuczna inteligencja i aplikacje mobilne

– Pacjent przyszłości dzięki spersonalizowanym informacjom będzie lepiej zarządzać swoim własnym zdrowiem, a z lekarzami będzie komunikować się tylko w razie potrzeby
Medycyna CES 2020: Jedna na trzy osoby chrapie. Inteligentne łóżka i poduszki rozwiążą ten problem
2020-01-10 | 06:00

CES 2020: Jedna na trzy osoby chrapie. Inteligentne łóżka i poduszki rozwiążą ten problem

Z badań The Global Pursuit of Better Sleep Health 2019 wynika, że w ciągu ostatnich lat jakość snu pogorszyła się aż u 44 proc. dorosłych, z kolei 29 proc. ankietowanych
Problemy społeczne Na bezdech senny cierpi 2,5 mln Polaków. Tylko niewielki odsetek ma zdiagnozowaną chorobę
2019-10-01 | 06:10

Na bezdech senny cierpi 2,5 mln Polaków. Tylko niewielki odsetek ma zdiagnozowaną chorobę

Bezdech senny to najczęstsze zaburzenie snu. W Polsce dotyka on ok. 2–2,5 mln osób, ale większość może nie być tego świadoma. Brak odpowiedniego snu może działać na

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.

Konsument

Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.