Mówi: | Wataru Saegusa |
Firma: | JVCKenwood |
Skalowana przez sztuczną inteligencję technologia 8K przyszłością branży. Zaprezentowano pierwszy na świecie domowy projektor w tej rozdzielczości
Coraz bardziej zaawansowana technologia wyświetlania obrazu pozwala na oglądanie filmów i telewizji w coraz lepszej jakości. Zaprezentowano już pierwsze telewizory w rozdzielczości 8K, a na targach IFA 2018 pokazano pierwszy na świecie projektor w tej rozdzielczości. Choć na razie jest to technologia uzyskana poprzez skalowanie, to dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji wkrótce może stać się rynkowym standardem. Barierą jak na razie jest brak źródeł materiałów zarejestrowanych w tak wysokiej rozdzielczości, choć producenci przekonują, że nowa technologia skalowania pozwala wyświetlać w 8K materiały o niższej jakości.
– W tym roku prezentujemy natywny projektor DLP o rozdzielczości 4K, ale również pierwszy na świecie projektor 8K w technologii eShift do zastosowania jako kino domowe. Wykorzystujemy w nich 100-milimetrowy obiektyw o wysokiej rozdzielczości, który jest podstawą naszego topowego projektora za 35 tys. euro. Ten sam obiektyw trafia teraz do projektorów domowych – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Wataru Saegusa z JVCKenwood.
Na początku roku podczas targów CES w Las Vegas Samsung zaprezentował pierwszy telewizor z systemem skalowania obrazu do rozdzielczości 8K, a kilka miesięcy później na targach IFA w Berlinie znacznie większa liczba producentów zaprezentowała konsumenckie wersje telewizorów 8K, jak i projektorów pracujących w tej rozdzielczości. Tak wysoka rozdzielczość uzyskiwana jest poprzez skalowanie obrazu.
– Technologia eShift polega na stworzeniu dwóch klatek, z których każda ma rozdzielczość 4K. Skalujemy je o pół piksela po przekątnej, wirtualnie podwajając w ten sposób rozdzielczość do 8K – tłumaczy przedstawiciel JVCKenwood.
Najnowsze technologie skalowania wspierane sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym pozwalają na uzyskanie coraz lepszych efektów. Chociaż nie ma na rynku materiałów źródłowych w jakości 8K, to jak zapewniają producenci, zaawansowana technologia skalowania pozwala na uzyskanie jeszcze lepszej jakości wyświetlanego obrazu nawet ze źródeł o niższej jakości.
– W chwili obecnej wciąż nie ma kontentu w natywnej rozdzielczości 8K, nie mamy żadnych źródeł, ale materiały Ultra HD z Blu-ray są w jakości 4K. To jest wystarczające, ponieważ dzięki funkcji kontrolowania wielu pikseli jesteśmy w stanie polepszyć ich jakość. Zatem filmy na Blu-ray można oglądać w jakości 8K – twierdzi Wataru Saegusa.
Na rynku standardem staje się powoli rozdzielczość 4K. Także w Polsce nadawany jest już sygnał telewizyjny w tej rozdzielczości, a w sklepach można już kupić telewizory Ultra HD. Poprawienie jakości wyświetlanego obrazu nie jest jednak kwestią jedynie rozdzielczości. Za jego poziom odpowiadają również technologie budowy wyświetlaczy stosowanych w telewizorach.
Producenci prześcigają się w opracowywaniu coraz to nowszych technologii. Firmy Samsung i LG zaprezentowały już telewizory w technologii microLED, w której każdy piksel rozświetlany jest niezależnie (jak w przypadku technologii OLED), ale diody są nieorganiczne, zatem mogą świecić jaśniej i są mniej podatne na wypalenie od tych organicznych.
Kolejną technologią, mogącą poprawić jakość obrazu jest format HDR 10+, który niezależnie dopasowuje parametry wyświetlania obrazu do każdej klatki filmu. Są nią zainteresowane takie firmy, jak Samsung czy Philips. Coraz lepszą jakość zapewniają także projektory, mogące stanowić centrum domowej rozrywki i zapewnić prawdziwie kinowe doświadczenia przy oglądaniu filmów.
Coraz częściej pozwalają odtwarzać materiały w natywnej rozdzielczości 4K i współpracują z technologią HDR. Na rynku można także znaleźć inteligentne projektory pracujące pod kontrolą Androida, które pozwolą korzystać z najpopularniejszych aplikacji mobilnych czy gier.
– Największą różnicą pomiędzy telewizorami a projektorami do kina domowego jest taka, że telewizory wyświetlają światło prosto w oczy użytkownika. Dzięki temu mają wyższą jasność, ale za to przy projektorze patrzy się na odbite światło, jest to bardziej kinowe doświadczenie i nie męczy oczu. Telewizory zostały zaprojektowane do przekazywania transmisji, projektory zaś wyłącznie do wyświetlania filmów – przekonuje ekspert.
Analitycy z firmy Index Markets Research szacują, że wartość rynku projektorów do kina domowego w 2017 roku wyniosła 190 mln dol. Według ich prognoz do 2022 roku wzrośnie do 242 mln dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 4,39 proc.
Czytaj także
- 2024-09-23: Edukację czekają znacznie głębsze zmiany niż te dotyczące prac domowych. W debacie potrzebny jest głos zarówno nauczycieli i rodziców, jak i ekspertów
- 2024-06-06: Prawie milion domowych zwierząt w Polsce jest bezdomnych. W wakacje więcej czworonogów trafia na ulice
- 2024-07-31: Rafał Zawierucha: Trzeba być do zawodu aktora w jakimś stopniu powołanym. Nie można jednak mówić ludziom, jak mają żyć, na kogo głosować i co jeść
- 2024-05-28: Rafał Zawierucha: Marzy mi się rola jak Mel Gibson w „Braveheart”. Chciałbym też zostać kaskaderem samochodowym jak Tom Cruise
- 2024-04-05: Marcin Bosak: Przygotowujemy się z moim przyjacielem do ciekawego projektu. Będzie to polsko-grecka koprodukcja, kino drogi
- 2024-02-09: Ewa Minge: Są już pewne ruchy filmowców wokół trylogii „Gra w ludzi”. Mam więc nadzieję, że doczekam się ekranizacji moich książek, bo jest to chyba marzeniem każdego pisarza
- 2023-12-15: Od wiosny możliwe braki w kinowej ofercie filmów zagranicznych. To szansa dla polskich produkcji
- 2023-12-07: Leszek Lichota: Zagrałem w filmie „Czerwone maki” opowiadającej o bitwie o Monte Cassino. Produkcja ta ma szansę być dużym wydarzeniem
- 2023-10-13: Polacy mają dużą świadomość mechanizmów chroniących przed wzrostem cen energii. Większość uważa je za wystarczające [DEPESZA]
- 2024-01-12: Magdalena Lamparska: Widzowie polubili system oglądania filmów w domu. Niektóre produkcje nadają się tylko na duży ekran, a inne doskonale się sprawdzają na ekranie laptopa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Edukacja
Polska z planem zmian w edukacji na następne 10 lat. Szkoły będą uczyć lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych
Wdrożenie Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji to jeden z kamieni milowych KPO. Jej osią ma być Dekalog Cyfrowej Transformacji Edukacji – zebrany w 10 punktów zestaw kluczowych wyzwań, z jakimi system edukacji będzie się musiał zmierzyć, by wyposażyć uczniów w kompetencje, które już dziś stają się niezbędne, nie tylko na rynku pracy. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji. Wszystkie założenia wynikające z dokumentu mają być spełnione do 2035 roku.
Problemy społeczne
Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
Roczny cykl regularnej aktywności fizycznej w połączeniu z edukacją zdrowotną znacząco redukuje ryzyko zdrowotne i poprawia kondycję – wynika z programu badawczego Zdrowa OdWaga przeprowadzonego przez Medicover. U uczestników badania poprawiły się wskaźniki zdrowotne, spadła też absencja chorobowa w pracy. – Wyliczyliśmy metodą naukową, że dzięki 12-miesięcznemu programowi zdobyli oni dodatkowy rok życia w lepszym zdrowiu – ocenia dr n. med. Piotr Soszyński, koordynator medyczny programu badawczego Zdrowa OdWaga.
Infrastruktura
Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
Na niskiej orbicie okołoziemskiej jest 10 tysięcy sztucznych satelitów i ciągle ich przybywa. W każdej sekundzie przesyłają na ziemię wiele cennych danych, które są wykorzystywane w różnych dziedzinach – meteorologii, telekomunikacji, transporcie, zarządzeniu kryzysowym czy badaniach naukowych. Są one także cennym narzędziem w rękach leśników. Dane pochodzące z orbity są wykorzystywane m.in. w ochronie przeciwpożarowej lasów, ale też pomagają w identyfikowaniu obszarów narażonych na działanie złodziei drewna.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.