Mówi: | Dominik Wójcik |
Funkcja: | menadżer ds. sprzedaży |
Firma: | Parrot |
Drony wykorzystujące termowizję ratują życie ludziom i zwierzętom. Zastosowanie znajdują m.in. w straży pożarnej i rolnictwie
Do 2021 roku na rynek ma trafić 30 milionów dronów. Bezzałogowe, niewielkie statki powietrzne sterowane za pomocą joysticka zyskują zupełnie nowe znaczenie, dzięki umieszczonych w nich kamerom termowizyjnym. Wychwytywanie źródła ciepła pozwala operatorowi maszyny zlokalizować np. człowieka pod gruzami lub gromadę zwierząt na polu, na które za moment może wjechać kombajn. Drony z termowizją mogą być wykorzystywane przez strażaków, rolników i inspektorów budowlanych. Zakres ich zastosowań jest bardzo szeroki.
Termowizja, czyli możliwość zobaczenia w obrazie kamery źródła ciepła, jest coraz częściej wykorzystywana w tandemie z najnowszymi technologiami. Zamontowana w dronie kamera termowizyjna pozwala w zupełnie nowy sposób wykorzystywać latające statki powietrzne, które do tej pory głównie były wykorzystywane w celach rozrywkowych.
– Drony z termowizją to tak naprawdę zwykłe drony, które są wyposażone dodatkowo w kamerę termowizyjną. Kamera zamontowana jest z tyłu drona i w momencie, kiedy podlatujemy do obiektu i wciskamy jeden przycisk, dron obraca się o 180 stopni i przełączamy się na obraz z kamery termowizyjnej. Jesteśmy wówczas w stanie obserwować obraz połączony, zarówno z kamery zwykłej, jak i termowizyjnej, więc widzimy nie tylko krawędzie obiektów, lecz także to, co najważniejsze – temperatury i hotspoty – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Dominik Wójcik, menadżer ds. sprzedaży w firmie Parrot.
Połączenie możliwości dronów i termowizji pozwala łatwo, szybko i tanio zajrzeć w miejsca, do których dotychczas dostęp był utrudniony i kosztowny. Można przeprowadzić dokładną inspekcję budynków i przekonać się, gdzie ucieka ciepło. Można przeprowadzić przegląd farm słonecznych i bardzo szybko sprawdzić, które z ogniw nie działają. Zastosowań dronów z termowizją jest znacznie więcej.
– Termowizja ma szerokie spektrum możliwości, pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, to zastosowanie przez straż pożarną. Urządzenia pomagają im w momencie, kiedy przyjeżdżają na akcję sprawdzić, czy np. do danego obiektu można się już zbliżyć, czy nie ma przypadkiem tak wysokiej temperatury, że jest to niebezpieczne dla pracowników. Wykorzystywane są przy poszukiwaniu ludzi bądź zwierząt – mówi Dominik Wójcik.
Znaczenie dronów dla gospodarki będzie rosło. Zdaniem analityków z Business Insider Intelligence wartość usług i prac wykonanych przez drony w dziale infrastruktury wyniesie w najbliższych latach 45 mld dol., w rolnictwie będzie to 32,4 mld dol., w transporcie – 13 mld dol., a na rynku bezpieczeństwa wartość tę szacuje się na 10 mld dol. W rolnictwie zastosowanie znajdują także drony z termowizją.
– Mieliśmy niedawno ciekawy przykład rolników w Niemczech, którzy kupowali drony z kamerą termowizyjną, aby przed rozpoczęciem prac dużymi maszynami, kombajnami, móc sprawdzić, czy przypadkiem gdzieś nie przebywają zwierzęta na polu. Oni po prostu sprawdzają, czy nie ma zbiorowiska zwierząt, które należałoby najpierw przegonić, bo duże maszyny potrafią rozgonić i rozdzielić np. rodzinę – opowiada ekspert.
Analitycy z BI Intelligence przewidują, że cywilny rynek dronów będzie rósł w średniorocznym tempie 7,6 proc., a jego wartość zwiększy się z 8,5 mld dol. w ubiegłym roku do 12 mld dol. w 2021 roku.
Eksperci przewidują, że do 2021 roku na rynek konsumencki trafi 29 mln dronów, a na rynek przedsiębiorstw zostanie zakupionych 805 tys. takich urządzeń.
Czytaj także
- 2025-07-01: Koniec polskiej prezydencji w Radzie UE. Doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków na obronność
- 2025-06-13: Trwają dyskusje nad kształtem unijnego budżetu na lata 2028–2034. Mogą być rozbieżności w kwestii Funduszu Spójności czy dopłat dla rolników
- 2025-05-28: UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
- 2025-05-26: W lipcu ma być gotowy projekt wspólnej polityki rolnej po 2027 roku. Rolnicy obawiają się niekorzystnych zmian w finansowaniu
- 2025-06-25: Wspólna polityka rolna do deregulacji. Trwają prace nad uproszczeniami dla rolników
- 2025-06-06: Rośnie presja konkurencyjna na unijne rolnictwo. Bez rekompensat sytuacja rolników może się pogarszać
- 2025-06-04: Trwa budowa nowoczesnego systemu ostrzegania i alarmowania. Ma być gotowy do końca tego roku
- 2025-04-30: Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań
- 2025-03-19: Rekordowy eksport polskiej żywności. Koszty produkcji będą jednak rosły z powodu zmieniających się norm wraz z wprowadzaniem Zielonego Ładu
- 2025-03-20: Drony mogą odgrywać większą rolę w sektorze bezpieczeństwa. Trwają prace nad włączeniem ich w system ochrony ludności
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego
Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.