Mówi: | Vanessa Banks |
Firma: | TenMinds |
CES 2020: Jedna na trzy osoby chrapie. Inteligentne łóżka i poduszki rozwiążą ten problem
Z badań The Global Pursuit of Better Sleep Health 2019 wynika, że w ciągu ostatnich lat jakość snu pogorszyła się aż u 44 proc. dorosłych, z kolei 29 proc. ankietowanych zmaga się z problemem chrapania. Branża technologiczna próbuje rozwiązać ten problem. Powstają inteligentne łóżka oraz słuchawki wygłuszające odgłosy chrapania. Podczas targów CES 2020 w Las Vegas zaprezentowano także poduszkę MotionPillow, która wykrywa chrapanie i wymusza zmianę pozycji snu.
– Motion Pillow jest poduszką zaprojektowaną w celu rozwiązania problemu chrapania. Cztery poduszki umieszczone w środku napełniają się powietrzem i delikatnie zmieniają pozycję głowy osoby, która chrapie, odblokowując tym samym drogi oddechowe. Swobodne oddychanie powoduje, że przestaje ona chrapać, i wszyscy cieszą się lepszym snem – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Innowacje podczas targów CES 2020 w Las Vegas Vanessa Banks z TenMinds.
Inteligentna poduszka Motion Pillow ma rozwiązać problem chrapania. Dostarczane wraz z nią urządzenie rejestruje pozycję, w której śpiąca osoba ma tendencję do chrapania, i w taki sposób napełnia cztery wewnętrzne komory powietrzne, aby odblokować drogi oddechowe.
– Umieściliśmy tutaj małą skrzyneczkę, która rejestruje chrapanie i pozwala na analizę jego częstotliwości i nasilenia. Na podstawie tych informacji poduszki wypełniają się powietrzem, dopasowując się do umiarkowanego, nasilonego lub lekkiego chrapania, odpowiednio zmieniając pozycję głowy i zapewniając lepszy sen wszystkim domownikom – mówi Vanessa Banks.
Inteligentne łóżko TEMPUR-Ergo Smart Base przeprowadza z kolei całościową analizę jakości snu, aby zapewnić jak najwygodniejszą pozycję podczas odpoczynku. Materace w czasie rzeczywistym monitorują ruch ciała śpiącej osoby i kiedy wykryją mikrodrgania charakterystyczne dla chrapania – korygują pozycję głowy śpiącej osoby, aby mu zapobiec. W przeciwieństwie do poduszek działają na całej szerokości łózka i mogą korygować pozycję głowy dwóch osób jednocześnie.
– Jedna osoba na trzy chrapie, co jest ogromną liczbą. Jest to poważny problem w szczególności dla osób otyłych, chorych czy cierpiących na nadciśnienie, u których prawdopodobieństwo chrapania jest wyższe – mówi ekspertka.
Firma ZQuiet postanowiła rozwiązać problem tych osób, których sen jest zaburzony z powodu uciążliwego chrapania innych domowników. W tym celu zaprojektowała słuchawki QuietOn Sleep wyposażone w aktywny system redukcji szumów wyczulony na dźwięki chrapania. W przeciwieństwie do klasycznych zatyczek dousznych nie tylko odseparowują małżowinę od dźwięków tła, emitują także falę akustyczną, która znosi m.in. dźwięki chrapania, ułatwiając tym samym zaśnięcie w niekorzystnych warunkach.
Z kolei inżynierowie z Nyxoah opracowali innowacyjny implant wszczepiany w brodę, który aktywnie zapobiega zablokowaniu dróg oddechowych przez język. W celu aktywacji implantu przed zaśnięciem pacjent przykleja do skóry niewielki plaster z układem elektronicznym. Jest to sygnał do włączenia implantu, który zapobiega rozluźnieniu mięśni języka, a co za tym idzie – wystąpieniu bezdechu sennego. Projektanci z Nyxoah liczą na to, że ich implant pozwoli zastąpić maski tlenowe stosowane przez osoby cierpiące z powodu poważnych zaburzeń snu.
– Wiele osób cierpiących na zespół bezdechu sennego musi zakładać na twarz maski lub inne rzeczy, żeby lepiej spać. My chcemy zapewnić klientom możliwość zdjęcia tych urządzeń z twarzy i położenia się na wygodnej poduszce – mówi Vanessa Banks.
Według firmy badawczej Global Market Insights wartość globalnego rynku technologii poprawiających jakość snu do 2025 roku wzrośnie do 27 mld dol. W najbliższych latach ma się rozwijać w tempie 16 proc. w skali roku.
Czytaj także
- 2024-08-08: Wysoka jakość snu w weekend pozytywnie wpływa na pracowników przez kolejny tydzień. Odsypianie „na zapas” utrudnia jednak powrót do obowiązków
- 2024-05-02: Sport może wspomagać walkę z bezsennością. Osoby aktywne fizycznie mają mniej problemów ze snem
- 2024-01-05: Zwiększone zanieczyszczenie powietrza powoduje zmiany w układzie nerwowym. Lepsza wentylacja sypialni poprawia jakość snu
- 2023-12-20: Poranne drzemki nie mają negatywnego wpływu na sen i funkcjonowanie w ciągu dnia. Dosypianie rano jest częste zwłaszcza u ludzi młodych
- 2023-11-27: Głęboki sen może być uzupełnieniem leczenia. Stymulowanie fal wolnych w czasie snu korzystnie wpływa na pracę serca
- 2023-07-07: Naukowcy stwierdzili związek między drzemką a skłonnością do otyłości i nadciśnienia. Długie sjesty mogą być niekorzystne dla zdrowia
- 2023-05-23: Australijscy naukowcy: Niewyspany kierowca jest równie niebezpieczny jak pijany. Absolutne minimum to pięć godzin snu
- 2023-02-28: Zła jakość snu może wpływać na występowanie zaburzeń psychicznych, w tym myśli samobójczych. Ryzyko rośnie zwłaszcza u mężczyzn
- 2022-10-03: Karolina Malinowska: Zamiast iść na imprezę i prowadzić rozmowy, z których niewiele wynika, wolę wrócić do domu i mieć czas dla siebie
- 2022-10-18: Prawie 60 proc. Polek jest permanentnie niewyspanych. Powodem jest nadmiar obowiązków i złe nawyki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Transport
Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.