Newsy

Sieci komórkowe 5G przyspieszą postęp technologiczny. Wpłyną na upowszechnienie się internetu rzeczy, autonomicznych samochodów czy urządzeń hybrydowych

2017-05-15  |  06:25

Naturalnym przejawem rozwoju nowych technologii są innowacje. Wpływają one na naszą rzeczywistość, poprawiając komfort życia, zwiększając bezpieczeństwo i pozwalając oszczędzić czas. Już wkrótce takie innowacje jak sieci 5G, autonomiczne samochody i urządzenia hybrydowe staną się codziennością, która na nowo przebuduje sposób funkcjonowania zarówno społeczeństw, jak i jednostek.

– Nawet nie zdajemy sobie sprawy z innowacji, które otaczają nas w codziennym życiu. W Huawei te innowacje wdrażamy na polski rynek. Współpracujemy z gigantycznymi operatorami i z firmami, które potrzebują innowacji do codziennego funkcjonowania. Weźmy taki zwykły telefon, który na przestrzeni 20 lat zmienił się ze zwykłej słuchawki na minikomputer, którym obecnie jest smartfon. Właściwie dziś nie wyobrażamy sobie bez niego życia – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Krzysztof Sągolewski, solution director w Huawei.

Najszybsze i najbardziej widoczne zmiany czekają nas w świecie technologii mobilnych i łączności bezprzewodowej. Niebawem do życia zostaną powołane rozwiązania takie jak sieci komórkowe piątej generacji (5G). Pojawienie się sieci komórkowej nowej generacji zwiastuje postęp technologiczny, który wyniesie standardy telekomunikacyjne na zupełnie nowy poziom: zwiększy się szybkość transferu danych, zaś zmniejszone zostaną opóźnienia połączeń i problemy związane z łącznością w najbardziej zatłoczonych obszarach miejskich. Co ważne, 5G pozwoli także zredukować zużycie energii przeznaczanej przez urządzenia mobilne na łączność w sieci komórkowej. 

– My, jako użytkownicy, nie widzimy wielu zmian, natomiast widzi je operator i cały czas je wdraża. Są to wszelkiego rodzaju rozwiązania, jak np. sieć 5G, które dla nas, jako dostawców, oznaczają wyjście poza strefę komfortu, ponieważ musimy cały czas konstruować rozwiązania innowacyjne tak, żeby przyjęły się na rynku. Innymi słowy, nie mogą być ani zbyt drogie, ani skomplikowane, ani nie mogą wymuszać od osób wprowadzających to rozwiązanie zmniejszenie ich strefy komfortu ­– komentuje Krzysztof Sągolewski i dodaje – Sieć 5G będzie głównym trendem w świecie mobilnym. UE kładzie duży nacisk na to, żeby wprowadzić ją w Europie tak szybko jak to możliwe.

Ponadto na naszych oczach powstają urządzenia, które do niedawna wydawały się jedynie futurystycznymi konceptami. Wystarczy wymienić autonomiczne samochody czy sprzęty hybrydowe łączące kilka narzędzi w jednym. Postęp technologiczny w tych dziedzinach nie zwalnia, lecz wręcz wydaje się jeszcze przyśpieszać.

– W najbliższym czasie na pewno możemy się spodziewać łączenia ze sobą wielu urządzeń. To jest coś, co kompletnie zmieni nasze życie, rozszerzy możliwości. Ponadto już wkrótce możemy się spodziewać autonomicznych samochodów, które będą tak jak na filmach si-fi podróżowały od punktu A do punktu B bez naszej ingerencji – wylicza Krzysztof Sągolewski.

Specjalista zwraca uwagę na tempo, z jakim postępują kolejne innowacje, stawiając tezę, że ludzie nie zwracają na nie uwagi. Co więcej, samo społeczeństwo traktuje je jako coś zupełnie naturalnego.

– Z innowacjami mamy do czynienia tak naprawdę całe życie i spotykamy je niemal na każdym kroku. Na przykład kasownik w autobusie – pamiętam zwykłe bilety, kartonikowe, których używało się dawno temu. Natomiast w chwili obecnej możemy kupić bilet przez aplikację mobilną. To jest jedna z innowacji, która jest z nami już od dłuższego czasu, a której praktycznie nie dostrzegamy. Obecne pokolenie nawet nie myśli, że może być inaczej – twierdzi Krzysztof Sągolewski.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Złote Spinacze 2021

Firma

Spersonalizowana komunikacja jest o 200 proc. skuteczniejsza. Jej przyszłością jest programowalne i interaktywne wideo

Personalizacja przyciąga nasz wzrok i wywołuje emocje. Marketerzy szukają sposobów na personalizację wielu rodzajów treści, w tym materiałów wideo. Badania pokazują, że w marketingu personalizacja konwertuje o 202 proc. lepiej niż media niespersonalizowane i oferuje 20-krotnie większy zwrot z inwestycji. Może też zwiększyć lojalność i satysfakcję klientów. Polska firma Vintom opracowała zaawansowaną i unikatową technologię personalizacji treści wideo, która wykorzystuje technologię łańcucha, syntetyczną synchronizację ust i natywną wtyczkę After Effects.

Biotechnologia

Polska firma opracowała przenośne urządzenie do szybkich testów genetycznych. Mobilne laboratorium analizuje próbki w rekordowo krótkim czasie

Pandemia COVID-19 przyspieszyła wykorzystanie diagnostyki genetycznej. Coraz więcej osób rozumie, że przeprowadzając test genetyczny, można się dowiedzieć, co dokładnie nam dolega. Diagnostyka przy pacjencie stanie się coraz bardziej opłacalna jako podejście do szybkiego testowania. Może to zaowocować nowym paradygmatem testowania. W tym kierunku zmierza polska firma Genomtec, która rozwija autorskie urządzenie do diagnostyki genetycznej w miejscu opieki nad pacjentem oparte na technologii LAMP i produkuje ultraszybkie testy genetyczne. Genomtec ID to przenośne laboratorium, które może zrewolucjonizować diagnostykę molekularną.