Mówi: | Jadwiga Emilewicz |
Funkcja: | minister Przedsiębiorczości i Technologii |
Rząd uruchamia akcelerator cyberbezpieczeństwa. W jednym miejscu skupi najważniejsze firmy i start-upy z tego segmentu
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii planuje stworzyć kampus technologiczny zrzeszający wszystkich polskich specjalistów od cyberbezpieczeństwa w jednym miejscu. Już tej jesieni ma być wyłoniony operator przedsięwzięcia. Akcelerator przedsiębiorczości wzorowany na izraelskich rozwiązaniach ma zadbać o bezpieczeństwo państwa i przyciągnąć do Polski inwestorów z branży IT.
– Chcemy, aby firm, które zajmują się cyberbezpieczeństwem, było w Polsce więcej. Po drugie, aby dostarczały usługi dla polskiej administracji, po trzecie aby były w stanie promować się i pokazywać na zewnątrz. W tym celu za chwilę będziemy ogłaszać konkurs na akcelerator poświęcony cyberbezpieczeństwu, mamy nadzieję jesienią wyłonić operatora, który za sprawą programu akceleracyjnego skupi wszystkie spółki i talenty zajmujące się cyberbezpieczeństwem w jednym miejscu – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Ministerstwo zaprosiło do współpracy i współtworzenia akceleratorów również organy administracji publicznej, które powinny być najbardziej zainteresowane projektami skupionymi wokół poprawy bezpieczeństwa przechowywania danych. Minister przyznała także, że polscy specjaliści odpowiedzialni za wdrażanie Doktryny cyberbezpieczeństwa RP bardzo mocno inspirują się rozwiązaniami wypracowanymi przez izraelskie władze na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Izrael już w 2014 roku zapowiedział zbudowanie Narodowego Parku Cybernetycznego CyberSpark, w którym naukowcy, biznesmeni oraz start-upowcy współpracują nad wdrażaniem nowych mechanizmów cyberbezpieczeństwa. Kampus w Beer Szewie stanowi dziś jedno z najważniejszych centrów technologiczno-biznesowych Izraela, zrzeszając wokół siebie największe firmy oraz specjalistów z całego świata.
– Uczymy się od najlepszych. Dzisiaj najważniejsze pytanie to, jak sprawić, by wszystkie instrumenty, które w Polsce cyberbezpieczeństwem się zajmują, współpracowały ze sobą. I tutaj Izrael służy nam dobrym przykładem – przekonuje minister.
Jeśli polskie władze powielą izraelskie rozwiązania, firmy i start-upy współpracujące w ramach akceleratora mogą liczyć np. na ulgi podatkowe, dofinansowanie pensji pracowników czy szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa. Ministerstwo liczy także na ścisłą współpracę intelektualną pomiędzy specjalistami z polskiego a izraelskiego kampusu technologicznego.
– Oczekujemy, że w wyniku wspólnych programów akceleracyjnych, nad którymi teraz pracujemy z izraelskim start-up Nation, powstaną firmy polsko-izraelskie opracowujące wspólne, ciekawe rozwiązania, atrakcyjne nie tylko dla Polski i Izraela, lecz także dla całego świat – twierdzi Jadwiga Emilewicz.
Według raportu opracowanego przez Cybersecurity Ventures od 2017 do 2021 roku wydatki na cyberbezpieczeństwo wzrosną do przeszło biliona dolarów. Autorzy raportu przewidują, że do 2021 roku rynek będzie rósł w tempie 12–15 proc. w skali roku.
Doktrynę cyberbezpieczeństwa RP opublikowano w 2015 roku jako odpowiedź na rosnące zagrożenie ze strony zorganizowanej cyberprzestępczości.
Czytaj także
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-10: Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-03-24: Eksperci ochrony zdrowia apelują o większy zakres kompetencji pielęgniarek. To mogłoby zwiększyć dostępność usług medycznych
- 2025-03-18: Europa będzie się zbroić. Musi być gotowa na atak Rosji na kraj NATO w ciągu kilku najbliższych lat
- 2025-03-18: UE chce zmniejszyć udział leków i substancji czynnych z Azji. Nowe przepisy zwiększą możliwości produkcyjne europejskich firm
- 2025-03-25: Uproszczenie przepisów zwiększy potencjał obronny Europy. Ułatwi współpracę sektora prywatnego i publicznego
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.