Mówi: | Dominik Drozdowski |
Funkcja: | wiceprezes zarządu |
Firma: | HAWE Telekom Sp. z o.o. w restrukturyzacji |
Rusza wielka modernizacja ogólnopolskiej sieci światłowodowej. Prace obejmą 4 tys. km połączeń
Trwają prace nad wdrożeniem systemu Dense Wavelength Division Multiplexing zakupionego przez HAWE Telekom w lutym tego roku od koncernu Huawei za kwotę 2,4 mln dolarów. Prace modernizacyjne obejmą 4 tys. km ogólnopolskiej sieci światłowodowej, zwiększając przepustowość sieci do 8 Tb/s. System zapewni również stabilniejsze łącze i praktycznie nieograniczone możliwości zestawienia usług, a co za tym idzie – przyciągnie wielu nowych klientów.
System Dense Wavelength Division Multiplexing polega na umieszczeniu wielu sygnałów optycznych w jednym łączu. Podobne rozwiązania zostały wcześniej wdrożone m.in. w USA, Chinach, Japonii, Wielkiej Brytanii i Norwegii.
– DWDM to system, który pozwala dokonywać transmisji w naszej sieci światłowodowej. Innymi słowy, aby za pomocą światłowodów móc przesyłać jakiekolwiek dane, potrzebny jest system transmisyjny. DWDM to narzędzie, które wykorzystywane jest przez dużych operatorów telekomunikacyjnych. To stosunkowo duże i drogie urządzenie, natomiast ma ono ogromne możliwości – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Dominik Drozdowski, wiceprezes zarządu HAWE Telekom Sp. z o.o. w restrukturyzacji.
Modernizacja obejmie 4 tys. km ogólnopolskiej sieci światłowodowej należącej do HAWE Telekom. Wdrożenie rozpoczęło się od odcinków Poznań–Wrocław oraz Warszawa–Poznań. HAWE Telekom wybuduje również system DWDM na nowych relacjach takich jak Wrocław–Poznań, Warszawa–Biała Podlaska oraz Wrocław–Warszawa.
– System Huawei OSN 8800, który będziemy instalowali na naszej sieci, pozwala na transmisję nawet ponad 8 Tb/s na jednej parze włókien światłowodowych. To są naprawdę ogromne ilości danych, które pozwalają przesyłać zasadniczą część ruchu dużego operatora telekomunikacyjnego. System DWDM daje nam możliwość świadczenia praktycznie wszystkich oferowanych przez telekomy usług dla operatorów telekomunikacyjnych – twierdzi Dominik Drozdowski.
Wartość kontraktu to blisko 2,4 mln dolarów. System DWDM oferuje dodatkowe zalety, które dla klientów są niezwykle istotne. Pozwala lepiej monitorować i nadzorować naszą sieć pasywną, czyli te światłowody, które mamy. Tym samym, kiedy następuje awaria, jesteśmy w stanie dokładnie określić, w którym miejscu naszej sieci dokładnie wystąpiła. Dzięki temu jej usunięcie jest dużo szybsze.
Ponadto HAWE Telekom inwestuje w rozwój sieci światłowodowych w całym kraju, zwiększając ich dostępność m.in. dla operatorów lokalnych. Poprzez atrakcyjną ofertę i szersze możliwości techniczne dąży do powiększenia aktualnej bazy klientów.
– DWDM to system, który daje nam bardzo duże możliwości pozyskiwania nowych klientów. W tej chwili nie mamy praktycznie żadnego ograniczenia co do zakresu świadczonych usług i przepustowości – podsumowuje Dominik Drozdowski.
Czytaj także
- 2025-06-30: Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje
- 2025-07-08: Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych
- 2025-06-12: Wakacje wyzwaniem dla operatorów komórkowych. W najpopularniejszych kurortach ruch w sieci rośnie nawet pięciokrotnie
- 2025-05-13: Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie
- 2025-04-02: Zapobieganie cyberuzależnieniom wśród dzieci wymaga dużego zaangażowania rodziców. Zakazy nie są wystarczające
- 2025-02-26: Przez brak więzi z rodzicami dziecko szuka wsparcia w smartfonie. Psychiatrzy ostrzegają przed taką pułapką
- 2025-03-11: Nowe prawo ograniczy dostęp dzieci do niebezpiecznych treści w sieci. Obecnie większość nastolatków ma dostęp do pornografii czy hazardu
- 2025-01-14: Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
- 2025-03-25: E-głosowanie jest odległą przyszłością. Wymaga wzmocnienia zaufania społecznego i wysokiego poziomu cyberzabezpieczeń
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.