Mówi: | John Ross |
Firma: | IrisGuard |
Rośnie popularność skanerów tęczówki znajdujących zastosowanie w bankomatach, podczas lotniskowych odpraw i więziennictwie
Technologia biometryczna znajduje coraz szersze zastosowanie na rynku. Po upowszechnieniu czytników linii papilarnych w urządzeniach mobilnych przyszedł czas na popularyzację skanerów tęczówki. Opracowano już smartfon, który może służyć jako centrum finansowe – wszystko dzięki wysokiemu poziomowi zabezpieczeń, jaki gwarantuje wbudowany skaner tęczówki. Nowoczesne systemy biometryczne znajdziemy jednak już nie tylko w smartfonach klasy premium, lecz także w bankomatach, systemach kontroli granicznej czy więzieniach.
– EyePay Phone to telefon wyposażony we wbudowaną technologię rozpoznawania tęczówki oka i kamerę biometryczną. Jest to ultra-bezpieczny sposób identyfikacji w celu weryfikacji płatności wykonywanych za pośrednictwem internetu lub technologii blockchain. Jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie zabezpieczające. Niepotrzebne są żadne hasła czy numery PIN. Wszystko znajduje się w oku. Tożsamość znajduje się w oku – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje John Ross z firmy IrisGuard.
Brytyjska firma IrisGuard opracowała smartfona oferującego najwyższy poziom weryfikacji tożsamości użytkownika. Urządzenie nie oferuje co prawda parametrów z najwyższej półki – ma czterordzeniowy procesor 1,3 GHz, 2 GB pamięci RAM, 8-megapikselowy aparat i 5,5-calowy ekran – jest za to w pełni bezpiecznym terminalem płatniczym z systemem Android.
Skaner tęczówki oraz kamera biometryczna, które zastosowano w tym urządzeniu, pozwalają autoryzować użytkownika bez wprowadzania haseł czy numerów PIN. W przypadku tego telefonu najlepszym zabezpieczeniem są indywidualne cechy biometryczne każdego klienta banku czy firmy.
– Po zeskanowaniu tęczówki, telefon generuje obraz cyfrowy o rozmiarze około 200 kilobajtów, który jest przesyłany do bazy danych, która wyszukuje przesłany obraz w znajdujących się w niej plikach. Obraz jest z powrotem przesyłany na telefon z danymi identyfikującymi tę osobę. Dane do weryfikacji są przechowywane przez naszych klientów, którzy korzystają z systemu – banki, organy administracji rządowej czy zakłady opieki zdrowotnej – tłumaczy ekspert.
Potencjał skanerów tęczówki dostrzegli m.in. inżynierowie ze start-upu iKey, którzy wykorzystali tę technologię do stworzenia innowacyjnego systemu weryfikacji wieku użytkownika. Firma wykorzystuje system optycznej identyfikacji nerwów m.in. w procesie oceny jakości wzroku badanej osoby. Dane pozyskane przez skaner iKey mogą posłużyć nie tylko do weryfikacji samej tożsamości, lecz także do oceny, czy dany użytkownik ma co najmniej 16 lat. Firma uruchomiła pilotażowy program weryfikacji wielu w szkole St. Andrew’s College w irlandzkim mieście Booterstown.
Skanery tęczówek pojawiły się także w międzynarodowym porcie lotniczym w Dubaju, gdzie stanowią element nowoczesnego systemu odpraw pasażerów korzystających z biznesowej klasy linii Emirates. Skanery mają być częścią tzw. ścieżki biometrycznej, czyli rozwiązań automatyzujących i przyspieszających obsługę pasażerów. Osoby podróżujące klasą biznesową nie będą musiały przechodzić przez standardową odprawę. Podczas wchodzenia na pokład specjalne kamery samoczynnie zweryfikują ich tożsamość, bazując na danych biometrycznych twarzy oraz wzorcu tęczówki.
– Każda osoba na świecie ma niepowtarzalną tęczówkę. Zatem tęczówka jest kluczem, numerem PIN i zabezpieczeniem. Możemy wykorzystać tę technologię do identyfikacji osób, które zostały ujęte w systemie czy też w celu zweryfikowania tożsamości podczas realizacji transakcji finansowej. Sprawdza się to w zakresie polityki poznaj swojego klienta. Ma również zastosowanie w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Wiemy, kim jest osoba wpłacająca środki i kim jest osoba, która te środki wypłaca – mówi John Ross.
Prawdziwym przełomem mogą się okazać skanery wykorzystywane w sektorze finansowym. Audyt przeprowadzony przez Bank of Thailand wykazał, że aż 10 firm technologicznych pracuje nad zabezpieczeniem tajlandzkich banków systemami biometrycznymi, zaś jedna z instytucji rozważa wdrożenie skanerów tęczówek na użytek wewnętrzny. A do dopiero początek zmian, jakie czekają rynek finansowy – rozwiązania wypracowane przez IrisGuard pozwolą zaprojektować bankomaty korzystające ze skanerów tęczówek.
– Mamy specjalne urządzenia, które są montowane na bankomatach. Podchodzimy do bankomatu, nie potrzebujemy kart z chipem i numerem PIN. Wystarczy patrzeć w kierunku bankomatu przez 3 sekundy. Twoja tożsamość zostanie zweryfikowana i zyskujesz dostęp do tych samych usług co za pośrednictwem karty z chipem i numerem PIN. To samo rozwiązanie można zastosować w obsłudze bezpośredniej w banku – twierdzi John Ross.
Po system skanowania tęczówek sięgnęło także brytyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości, które planuje wdrożyć go do powszechnego użytku w więziennictwie. Technologia zostanie wykorzystana do weryfikacji tożsamości osób odwiedzających osadzonych i ma m.in. zapobiec szmuglowaniu nielegalnych towarów do osadzonych. System ten będzie znacznie cięższy do oszukania niż systemy bezpieczeństwa stosowane obecnie, dzięki czemu strażnicy więzienni będą mieli stuprocentową pewność, że nikt nie podszywa się pod osobę upoważnioną do widzeń.
EyePay Phone jest dystrybuowany za darmo. Producent pobiera jednak opłaty od każdej dokonanej za pomocą skanera tęczówki oka transakcji.
– Udostępniamy sprzęt za darmo, następnie uzgadniamy wynagrodzenie na podstawie pojedynczej transakcji, żeby odzyskać środki za udostępniony sprzęt – wskazuje przedstawiciel IrisGuard.
Według analityków z firmy Data Bridge Market Research wartość globalnego rynku zabezpieczeń biometrycznych wzrośnie do 2025 roku do 33,5 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 18 proc.
Czytaj także
- 2025-05-08: J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-05-05: Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-23: Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-10: Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-03-24: Eksperci ochrony zdrowia apelują o większy zakres kompetencji pielęgniarek. To mogłoby zwiększyć dostępność usług medycznych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie
Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Media i PR
Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat

43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B, stąd na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.