Mówi: | Manoj Krishnan Nair |
Firma: | Wipro Limited |
Sztuczna inteligencja pomoże udoskonalić narzędzia zapewniające bezpieczeństwo. Narzędzie z SI jest w stanie zastąpić pracę kilkuosobowego zespołu
Praca kilkuosobowego zespołu może być wykonana szybciej i precyzyjniej w ciągu zaledwie kilku minut. Platforma wspierana sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym potrafi wykonywać żmudne, powtarzające się procesy, zastępując w ten sposób całe zespoły pracowników. Narzędzie Holmes przede wszystkim jednak wykrywa i przewiduje potencjalne zagrożenia w oprogramowaniu i usługach IT. Przyda się także w wielu innych branżach, takich jak ubezpieczenia czy bankowość.
Dzięki wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego platformy sztucznej inteligencji są się w stanie nauczyć powtarzalnych procesów i przetwarzać duże liczby danych, a w rezultacie usprawnić pracę, zoptymalizować koszty przedsiębiorstwa, a także lepiej i skuteczniej niż człowiek analizować dane i wykrywać nieprawidłowości. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w sferze bezpieczeństwa.
– Wipro Holmes jest narzędziem bazującym na sztucznej inteligencji, które ma zastosowanie głównie w segmencie usług IT w zakresie automatyzacji zabezpieczeń. Obecnie bezpieczeństwo stanowi jeden z najpoważniejszych problemów na rynku. Problemy związanie z testowaniem i usługami IT i omijaniem zabezpieczeń mogą zostać rozwiązane przy użyciu sztucznej inteligencji. Holmes jest narzędziem, które umożliwia łatwe przewidywanie i wykrywanie potencjalnych zagrożeń – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Manoj Krishnan Nair z Wipro.
Dzięki algorytmom uczenia maszynowego firma ubezpieczeniowa może w znaczący sposób zredukować liczbę niesłusznych roszczeń odszkodowawczych poprzez ich wczesne wykrycie na podstawie krytycznych punktów zdarzeń. Dzięki temu można osiągnąć nawet czterdziestokrotną poprawę wykrywalności nieuczciwych roszczeń, a tym samym przyspieszyć proces wypłaty słusznie zgłaszanych odszkodowań oraz własną rentowność.
– Opracowanie narzędzia, które pracuje jak człowiek i zarazem umożliwia automatyzację procesów, było przełomem. Pracę, którą wykonuje zespół pracowników, Holmes może wykonać w kilka minut z większą dokładnością i precyzją za to przy mniejszych nakładach pracy. Narzędzie to jest wykorzystywane przez wielu naszych klientów w Indiach, Europie, Stanach Zjednoczonych w sektorze usług bankowych, usług IT, a także w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa – wymienia Manoj Krishnan Nair.
Narzędzie było już wykorzystywane m.in. do kontrolowania tytułów własności w oparciu o kilkudziesięciostronicowe dokumenty różnych typów, takich jak akty przeniesienia własności, indeksy nieruchomości czy akty notarialne. Platforma może być wykorzystywana również do kontroli w celu wykrycia błędów w nowo opracowywanych technologiach.
– Zazwyczaj po opracowaniu jakiegoś produktu jest on testowany przez grupę specjalistów od oprogramowania w celu identyfikacji potencjalnych błędów. Holmes może także sam przeprowadzić konieczne testy i z dużą dozą dokładnością wykryć wszelkie błędy oraz określić ich przyczynę. Proste błędy mogą zostać automatycznie usunięte, natomiast bardziej skomplikowane usterki zostaną oznaczone, aby odpowiedni specjaliści mogli się nimi zająć – zapewnia przedstawiciel Wipro Limited.
Zgodnie z analizami Markets and Markets wartość rynku usług i produktów opartych na uczeniu maszynowym ma wzrosnąć z 1,41 mld dol. w 2017 roku do 8,81 mld dol. w 2022 roku. Szacowane średnioroczne tempo wzrostu to 44,1 proc.
Czytaj także
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-05-05: Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-23: Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-10: Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.
Ochrona środowiska
Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.
Przemysł
Zmiany w globalnej gospodarce będą wspierać reindustrializację. To szansa dla Śląska

– Województwo śląskie znowu może być miejscem, gdzie będzie napływał kapitał i ludzie do pracy – ocenia Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. Historycznie przemysłowy region może skorzystać na zmianach w globalnej gospodarce, które wymagają od państw ponownego dążenia do samowystarczalności w kluczowych dziedzinach produkcji, m.in. stali, energii czy amunicji. Przykładem na wzmocnienie pozycji regionu jako centrum kompetencji przemysłowych może być zapowiedziane w tym tygodniu rządowe wsparcie dla dwóch raciborskich firm: Rafako i Rafamet.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.