Mówi: | Inn Sun Roh |
Firma: | Exosystems |
Nowe technologie wspierają rehabilitację. Wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja pomogą osobom po udarze
Wspomagane algorytmami uczenia maszynowego urządzenie ułatwi rehabilitację kończyn dolnych pacjentów po udarach i zabiegach ortopedycznych. W procesie dochodzenia do zdrowia coraz chętniej wykorzystywana jest także sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość. Najnowsze rozwiązania pozwalają na spersonalizowanie terapii i śledzenie jej rezultatów w czasie rzeczywistym.
– ExoRehab to urządzenie do rehabilitacji, które nakładamy na kończyny dolne w celu wzmocnienia mięśni. Jest przeznaczone dla pacjentów po zabiegach ortopedycznych lub neurologicznych, którzy po operacji muszą leżeć bez możliwości poruszania się, co następnie powoduje potrzebę ponownego odbudowania siły mięśni. Znajdzie również zastosowanie u osób starszych, u których stwierdzono sarkopenię – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Inn Sun Roh z Exosystems.
Zaprezentowane na styczniowych targach CES 2020 urządzenie działa w połączeniu z aplikacja mobilną, co pozwala na indywidualne dostosowywanie treningów rehabilitacyjnych do kondycji fizycznej. Spersonalizowane ćwiczenia rehabilitacyjne połączone są z elektrostymulacją funkcyjną. Technologia, którą opracowano dla exoRehab, łączy w sobie możliwości, jakie stwarza robotyka, teleinformatyka i medycyna. Urządzenie zostało wyróżnione dwiema nagrodami podczas tegorocznych targów CES.
– Zastosowaliśmy w naszym urządzeniu dużo rozwiązań technologicznych – elektryczną stymulację FES, pomiar zakresu ruchów czy elektromiografię EMG, a wszystkie dane zapisywane są w chmurze. Te technologie są już dostępne, lecz po raz pierwszy znalazły się w jednym urządzeniu wraz z własnym algorytmem. Zapewniamy pacjentom realizację ich potrzeb, których nie mogą zaspokoić konwencjonalne narzędzia. Naszym celem jest nie tylko dostarczenie narzędzia, lecz również rozwinięcie nawyku rehabilitacji – mówi ekspert.
Rozwiązanie może pomóc w rehabilitacji pacjentom cierpiącym na różne choroby, w tym m.in. sarkopenię czy osobom po udarze.
– Zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się jest wiele osób po udarach – mówi Inn Sun Roh. – Dodatkowo Światowa Organizacja Zdrowia uznała ostatnio sarkopenię za chorobę, co oznacza, że liczba osób starszych, u których występuje naturalna utrata mięśni, jest coraz większa. Dlatego też jest to perspektywiczny rynek z coraz większą liczbą osób wymagających rehabilitacji wzmacniającej siłę mięśni.
Nowe technologie coraz częściej wykorzystywane są jako narzędzie w procesie dochodzenia do zdrowia dla osób po udarze. Neuro Rehab VR wykorzystuje rozwiązania z zakresu wirtualnej rzeczywistości zarówno w procesie rehabilitacji neurologicznej, jak i fizycznej. Rozwiązanie korzysta ze złożonych wirtualnych terapii połączonych z precyzyjną kontrolą bodźców i obciążenia poznawczego. Pacjent wchodzi w interakcję ze światem wirtualnym w trzech wymiarach, dzięki czemu terapia bardziej angażuje mózg i jest bardziej efektywna. Ćwiczenia są zaprojektowane z udziałem neurologów i fizjoterapeutów.
– Osoba, która przeszła udar, nie może poruszać mięśniami lub ich funkcja nie jest taka, jaka być powinna. Elektrostymulacja funkcjonalna symuluje sygnał wysyłany przez mózg. Nakładamy urządzenie bezpośrednio na mięśnie w okolicy kolana, po czym zachowują się one tak, jakby otrzymały sygnał z mózgu. W ten sposób wzmacniamy nie tylko same mięśnie, lecz również ich unerwienie – tłumaczy Inn Sun Roh.
Według analityków z Transparency Market Research światowy rynek robotów rehabilitacyjnych i technologii wspomagających osiągnie do 2025 roku wartość 2,29 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 13,1 proc.
Do pobrania
Czytaj także
- 2025-06-10: Polska może dołączyć do globalnych liderów sztucznej inteligencji. Jednym z warunków jest wsparcie od sektora publicznego
- 2025-06-12: Nowe technologie mogą wspierać samoleczenie. Szczególnie pomocne są dane zbierane przez aplikacje i urządzenia mobilne
- 2025-05-27: SUV-y dominują rynek motoryzacyjny. Hyundai wprowadzi latem do sprzedaży nowy siedmioosobowy model
- 2025-05-22: Statystyki dotyczące otyłości coraz bardziej niepokojące. Niewielki odsetek chorych podejmuje leczenie
- 2025-05-27: Doda: Udało mi się całkowicie zwalczyć przyczynę Hashimoto, a nie tylko skutki tej choroby. Nadal będę się dzielić moimi doświadczeniami i nie dam się zastraszyć
- 2025-05-28: Interakcja z firmą jest dla klientów równie ważna jak jej produkty. Biznes wykorzystuje do tego AI
- 2025-05-28: Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-04-16: Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.