Mówi: | Dominik Drozdowski |
Funkcja: | wiceprezes zarządu |
Firma: | HAWE Telekom Sp. z o.o. w restrukturyzacji |
Rusza wielka modernizacja ogólnopolskiej sieci światłowodowej. Prace obejmą 4 tys. km połączeń
Trwają prace nad wdrożeniem systemu Dense Wavelength Division Multiplexing zakupionego przez HAWE Telekom w lutym tego roku od koncernu Huawei za kwotę 2,4 mln dolarów. Prace modernizacyjne obejmą 4 tys. km ogólnopolskiej sieci światłowodowej, zwiększając przepustowość sieci do 8 Tb/s. System zapewni również stabilniejsze łącze i praktycznie nieograniczone możliwości zestawienia usług, a co za tym idzie – przyciągnie wielu nowych klientów.
System Dense Wavelength Division Multiplexing polega na umieszczeniu wielu sygnałów optycznych w jednym łączu. Podobne rozwiązania zostały wcześniej wdrożone m.in. w USA, Chinach, Japonii, Wielkiej Brytanii i Norwegii.
– DWDM to system, który pozwala dokonywać transmisji w naszej sieci światłowodowej. Innymi słowy, aby za pomocą światłowodów móc przesyłać jakiekolwiek dane, potrzebny jest system transmisyjny. DWDM to narzędzie, które wykorzystywane jest przez dużych operatorów telekomunikacyjnych. To stosunkowo duże i drogie urządzenie, natomiast ma ono ogromne możliwości – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Dominik Drozdowski, wiceprezes zarządu HAWE Telekom Sp. z o.o. w restrukturyzacji.
Modernizacja obejmie 4 tys. km ogólnopolskiej sieci światłowodowej należącej do HAWE Telekom. Wdrożenie rozpoczęło się od odcinków Poznań–Wrocław oraz Warszawa–Poznań. HAWE Telekom wybuduje również system DWDM na nowych relacjach takich jak Wrocław–Poznań, Warszawa–Biała Podlaska oraz Wrocław–Warszawa.
– System Huawei OSN 8800, który będziemy instalowali na naszej sieci, pozwala na transmisję nawet ponad 8 Tb/s na jednej parze włókien światłowodowych. To są naprawdę ogromne ilości danych, które pozwalają przesyłać zasadniczą część ruchu dużego operatora telekomunikacyjnego. System DWDM daje nam możliwość świadczenia praktycznie wszystkich oferowanych przez telekomy usług dla operatorów telekomunikacyjnych – twierdzi Dominik Drozdowski.
Wartość kontraktu to blisko 2,4 mln dolarów. System DWDM oferuje dodatkowe zalety, które dla klientów są niezwykle istotne. Pozwala lepiej monitorować i nadzorować naszą sieć pasywną, czyli te światłowody, które mamy. Tym samym, kiedy następuje awaria, jesteśmy w stanie dokładnie określić, w którym miejscu naszej sieci dokładnie wystąpiła. Dzięki temu jej usunięcie jest dużo szybsze.
Ponadto HAWE Telekom inwestuje w rozwój sieci światłowodowych w całym kraju, zwiększając ich dostępność m.in. dla operatorów lokalnych. Poprzez atrakcyjną ofertę i szersze możliwości techniczne dąży do powiększenia aktualnej bazy klientów.
– DWDM to system, który daje nam bardzo duże możliwości pozyskiwania nowych klientów. W tej chwili nie mamy praktycznie żadnego ograniczenia co do zakresu świadczonych usług i przepustowości – podsumowuje Dominik Drozdowski.
Czytaj także
- 2025-01-14: Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-10-02: Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych
- 2024-07-30: Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja
- 2024-08-07: Kilka milionów gospodarstw domowych czeka na sieć światłowodową. Szczególnie w mniejszych miejscowościach
- 2024-06-27: Rośnie skala wykorzystywania seksualnego dzieci przez internet. Ofiarami padają nawet kilkulatkowie
- 2024-07-23: Problem wykorzystywania seksualnego dzieci online wymaga pilnych regulacji. To może wymagać rezygnacji w pewnym stopniu z szyfrowania korespondencji
- 2024-06-18: Chińskie regulacje ograniczyły czas dzieci przed ekranami i nad pracami domowymi. W pozycji siedzącej spędzają one dziennie 46 minut krócej
- 2024-05-15: Polskie aglomeracje stają się coraz bardziej cyfrowe. Skokowo wzrasta zużycie danych w sieci
- 2024-05-16: Szybki rozwój 5G w Orange Polska. Do końca roku operator uruchomi 3 tys. stacji dających dostęp do nowej technologii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.