Mówi: | Olga Semeniuk |
Funkcja: | wiceminister rozwoju, pracy i technologii |
Powstaje biała księga polityki przemysłowej. Stawia na cyfryzację i automatyzację w przedsiębiorstwach
Ruszyły prace nad Polityką Przemysłową Polski. Jedną z jej osi ma być cyfryzacja, która usprawni działalność przemysłową, ma być rozumiana jako zaawansowany technicznie proces wykorzystania dużych zbiorów danych. Zgodnie z założeniami zmiany mają pozwolić na rozwój polskiego przemysłu, zwiększyć jego innowacyjność, a przy tym poprawić konkurencyjność naszej gospodarki i uodpornić ją na wstrząsy. – Stawiamy przede wszystkim na cyfryzację wśród przedsiębiorców. Chcemy przygotować pakiet szkoleń, jak również środków finansowych do wykorzystania m.in. na systemy informatyczne – zapowiada Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
– Biała księga polityki przemysłowej składa się z kilku osi, zakłada m.in. zachowanie bezpieczeństwa w przemyśle, czyli mobilizację i różnego rodzaju wsparcie w sektorach strategicznych z punktu widzenia polskiego przemysłu. Dodatkowo mówimy również tutaj o osi związanej z automatyzacją i cyfryzacją, czyli tam, gdzie będzie to możliwe, odciążenie za pośrednictwem narzędzi i instrumentów internetowych tych gałęzi gospodarczych, które są z punktu widzenia Polski strategiczne – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
W styczniu ruszyły prace nad Polityką Przemysłową Polski. Jak zapowiada wicepremier Jarosław Gowin, oznacza to, że Polska stawia na Przemysł 4.0. Nowa polityka ma być remedium na wstrzymywanie pracy fabryk i kryzys postpandemiczny.
– Wnioski, jakie wyciągnęliśmy z pandemii COVID-19 w obszarach gospodarczych, spowodowały stworzenie projektu, którego celem jest wzmocnienie przede wszystkim polskich usług i polskiego towaru, zarówno na potrzeby wewnętrzne kraju, jak również na potrzeby eksportu – mówi Olga Semeniuk.
Rozwój przemysłu ma być wielokierunkowy, oparty na pięciu głównych osiach – cyfryzacji, bezpieczeństwie (odtworzenie zdolności produkcyjnych w kluczowych sektorach), lokalizacji produkcji przemysłowej (skrócenie łańcuchów dostaw to szansa na rozwój przyszłościowych branż), Zielonym Ładzie oraz nowoczesnym społeczeństwie (rozwój kompetencji dopasowanych do wykorzystywanych nowych technologii).
– Stawiamy przede wszystkim na cyfryzację wśród przedsiębiorców. Chcemy przygotować pakiet szkoleń, jak również różnego rodzaju środków finansowych, które będą mogły być wykorzystywane przez przedsiębiorców do tego, aby wzmacniać systemy informatyczne, poszerzać kompetencje pracowników do tego, aby choćby w czasie pandemii, kiedy mamy do czynienia z lockdownem, przedsiębiorcy mogli funkcjonować – tłumaczy podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
Jak wynika z raportu „Przemysł 4.0 w Polsce – rewolucja czy ewolucja” opracowanego przez Deloitte, dla 86 proc. menedżerów wdrażanie nowych technologii ma kluczowe znaczenie dla uzyskania przewagi rynkowej nad konkurencją. Zwłaszcza w dobie pandemii ucyfrowienie może być nierzadko warunkiem przetrwania przedsiębiorcy na danym rynku.
– Rok 2020 pokazał niesamowitą skalę zaangażowania, jeśli chodzi o sklepy internetowe i funkcjonowanie e-commerce, to są podstawowe elementy do tego, aby nie tracić płynności przychodów, aby móc szukać innego typu rozwiązań w momencie, kiedy dane firmy znajdują się w lockdownie – przekonuje przedstawicielka MRPiT.
Biała księga ma zidentyfikować najuciążliwsze bariery dla działalności przemysłowej w Polsce i stanowić nowy impuls rozwoju przemysłu. Unia Europejska w „Nowej strategii przemysłowej dla Europy” wskazała silny sektor przemysłowy jako czynnik napędzający gospodarkę i gwarant suwerenności ekonomicznej.
– Spodziewamy się efektów w ramach cyfryzacji i automatyzacji procesów, które prowadzą przede wszystkim do unowocześnienia systemów informatycznych w przedsiębiorstwach, ale również zakresu cyfrowych kompetencji wśród pracowników – zapowiada Olga Semeniuk.
Do końca stycznia trwa pierwszy etap konsultacji, którego efekty zostaną wykorzystane do stworzenia białej księgi.
– Trwają konsultacje, do współpracy zostali zaproszeni przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, przedstawiciele trzeciego sektora, NGO-sów i stowarzyszeń z tego środowiska. Konsultacje trwają do końca tego miesiąca, w ślad za nimi mają powstać główne priorytety w ramach tej osi. Dodatkowo w ramach tej księgi mówimy również o hubach technologicznych czy farmaceutycznych, które są niezbędne do funkcjonowania w ramach pandemii COVID-19 – zapowiada podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
Czytaj także
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-04-29: Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych
- 2025-05-02: Zmiany w globalnej gospodarce będą wspierać reindustrializację. To szansa dla Śląska
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-04-17: PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
- 2025-04-18: Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-23: Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny
Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Ochrona środowiska
Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo

Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.