Mówi: | Łukasz Szumowski |
Funkcja: | podsekretarz stanu |
Firma: | Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego |
Polska nauka zyskała znaczące wsparcie na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Do tej pory mogły korzystać z niego jedynie zagraniczne jednostki naukowe
Inicjatywa polsko-niemiecka, która stała się możliwa dzięki porozumieniu pomiędzy Narodowym Centrum Nauki (NCN) a niemieckim Towarzystwem Maxa Plancka, pozwoli na promocje polskiej nauki za granicą. W Polsce powstanie 10 Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri, w których badacze z całego świata będą mogli prowadzić pracę badawczo-rozwojowe. To okazja na przyciągniecie do Polski najlepszych naukowców z całego świata.
– Dioscuri to inicjatywa Towarzystwa Maxa Plancka oraz Narodowego Centrum Nauki, czyli agencji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, aby ulokować 10 centrów doskonałości w Polsce. Stowarzyszenie Maxa Plancka to najlepsza instytucja naukowa w Europie, 17 noblistów, jeden medal Fieldsa, to jest „top of the top” – opowiada agencji informacyjnej Newseria Innowacje Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Pierwszy raz powstanie Centrów Doskonałości Naukowej zapowiedział podczas tegorocznych targów w Hanowerze wicepremier Jarosław Gowin. Zadaniem tych ośrodków badawczych, które zostaną ulokowane najprawdopodobniej na polskich uczelniach, będzie doskonalenie naukowców z całego regionu europejskiego. Zespoły pracujące w centrach zostaną wybrane w ramach konkursu, do którego mogą stanąć także obywatele innych krajów niż Polska i Niemcy. Jak podkreślają przedstawiciele Towarzystwa Maxa Plancka, w przyszłości podobne Centra prawdopodobnie powstaną w Czechach, Estonii, Węgrzech i Słowenii.
Międzynarodowe zespoły badawcze będą miały możliwość uzyskania grantu, który pozwoli im na realizacje prac naukowych w przeciągu minimum 5 lat. W sumie w Polsce planowane jest powstanie 10 Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri, zaś 3 z nich powstaną już do końca 2018 roku.
– Finansowanie jest zapewnione, w 2018 roku powinny powstać 3 takie ośrodki, w 2019 i 2020 roku kolejne. Możliwość funkcjonowania w takim ośrodku jest rozłożona na 5 lat i ewentualnie można je przedłużyć na kolejne 5 lat. Finansowanie jest zapewnione przez Ministerstwo Nauki, zarówno polskie, jak i niemieckie – deklaruje Łukasz Szumowski.
Towarzystwo Maxa Plancka (MPG) uznawane jest za jedną z najbardziej prestiżowych organizacji prowadzących działalność badawczo-rozwojową na świecie. Pracujący w w tej organizacji naukowcy otrzymali już 17 nagród Nobla, zaś jeden z badaczy uhonorowany został Medalem Fieldsa. Odznaczenie to jest przyznawane co 4 lata matematykom, którzy najmocniej wpłynęli na rozwój tej dziedziny nauki. Organizacja naukowa MPG działa dzięki finansowaniu z budżetu federalnego Niemiec.
W przypadku Polski finansowanie rozwoju centrów będzie możliwe dzięki Narodowemu Centrum Nauki, które działa przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Według statystyk konkursów za 2015 rok z NCN ponad 2 tys. wniosków uzyskało prawo do otrzymania grantów na łączną kwotę 958 mln zł. Wsparcie, jakie jest przewidywane dla każdego z Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri, ma wynieść 300 tys. euro rocznie (ponad 1,2 mln zł). Finansowanie Dioscuri zapewni zarówno strona polska, jak i niemiecka.
– Centra doskonałości mają być ulokowane w polskich jednostkach, Towarzystwo Maxa Plancka oraz NCN poprzez polskie i niemieckie Ministerstwo Nauki finansuje każde z tych centrów doskonałości na poziomie 300 tys. euro rocznie. One będą ośrodkami, które będą promieniować na resztę środowiska naukowego, badawczego, rozwojowego poprzez wiedzę, którą ma Towarzystwo, jak zarządzać takimi jednostkami i poprzez najlepszych badaczy, którzy będą wyłonieni w konkursach na kierowników zespołów badawczych w tych ośrodkach Dioscuri – wyjaśnia Łukasz Szumowski.
Jednym z zadań centrów doskonałości ma być promocja polskiego środowiska naukowego poza granicami kraju. Działania tych ośrodków mogą także przyczynić się do lepszej opinii o samej Polsce wśród osób reprezentujących środowiska akademickie. Ich spojrzenie na naszą naukę czy gospodarkę będzie miało niewątpliwy wpływ na pozycję kraju na arenie międzynarodowej.
– Zyskujemy umiędzynarodowienie naszego środowiska akademickiego, bo kandydaci na szefów zespołów są z całego świata, międzynarodowe komisje będą oceniały te kandydatury i wybierały najlepsze osoby. Przez to osoby z całego świata przyjadą do Polski, poznają Polskę i tutejsze środowisko akademickie i będą mogły dalej podawać informacje, że Polska jest krajem dobrym do uprawiania nauki, bezpiecznym, przyjaznym i sympatycznym – zapowiada Łukasz Szumowski.
Czytaj także
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-05: Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.