Mówi: | Grzegorz Wójcik |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Autenti |
Fundusze Unii Europejskiej dużym wsparciem dla innowacyjnych start-upów. Młodym firmom pomagają także technologiczni giganci
Wsparcie funduszy europejskich może znacznie przyspieszyć wprowadzenie innowacyjnych pomysłów na rynek. Przykładem jest firma Autenti, producent platformy do bezpiecznego przesyłania dokumentów drogą elektroniczną. Dzięki europejskim dotacjom rozszerza ona swoją działalność na całą Europę. Start-upom pomagają także technologiczni giganci.
Fundusze europejskie nie są jedynym źródłem finansowania dla start-upów, a jedynie pewną pomocą, zarezerwowaną głównie dla innowacyjnych firm. Przedsiębiorcy muszą sięgać także po inne źródła finansowania takie jak crowdfunding. Według raportu firmy ARC Rynek i Opinia, co dziesiąty Polak wsparł projekty crowdfundingowe. Co więcej, aż 41 proc. badanych deklaruje, że zaangażuje się w tego typu projekty w przyszłości. Poza dotacjami europejskimi i dofinansowaniem crowdfundingowym firmy mogą się opierać także na własnym kapitale. Przykładem, w jaki sposób sfinansować innowacyjny projekt, może być firma Autenti.
– Autenti, jak wiele innych przedsięwzięć, powstała jako projekt badawczo-rozwojowy. Założyciele mieli ideę i pomysł na to, jak powinno to wyglądać, natomiast idea musiała zostać zweryfikowana pod kątem technologicznym, prawnym i biznesowym. Jednym z wyzwań jest finansowanie takiego projektu, który nie jest oczywisty od samego początku. Tu z pomocą przyszły fundusze europejskie, dzięki dotacjom unijnym udało nam się dofinansować ten projekt, natomiast sporą część kapitału z własnych kieszeni wyłożyli wspólnicy-założyciele. W ten sposób projekt dotarł do takiej fazy, w której udało się go pokazać rynkowi, udało się również wprowadzić szereg zmian – pierwsza wersja produktu była daleka od tego, co jest dzisiaj – zdradza Grzegorz Wójcik, prezes zarządu w Autenti.
Narzędzi do przesyłania zaszyfrowanych dokumentów obecnie nie jest zbyt wiele na rynku. Od kilku lat nad takim rozwiązaniem pracuje firma Microsoft. W ramach swojej usługi Azure chce, aby można było przesyłać pliki bez ingerencji osób niepowołanych. W tym celu zabezpieczone dokumenty nie będę opuszczały bezpiecznej chmury opartej na Azure, a użytkownicy będą pracować na kopiach dokumentów. Korzystanie z takiego zabezpieczenia wiążę się jednak z potrzebą wykupienia dostępu do pakietu Office lub innych usług Microsoft. Rozwiązanie Autenti pozwala odbierać pliki przez użytkowników niemającym konta na platformie. To otworzyło drogę do proponowania rozwiązania w różnych branżach.
– Musieliśmy się bardzo dużo nauczyć, bez tej nauki bylibyśmy dziś w zupełnie innym miejscu. Każdy dzień i nowe doświadczenie z klientem to nowa perspektywa technologiczna, bo każdy może wykorzystać tę platformę do zupełnie innych celów. Jedni wysyłają umowy, inni PIT-y, jeszcze inni używają naszego rozwiązania do składania zupełnie innych oświadczeń woli, chociażby wnioski o delegacje czy urlopy. Rozmiar zastosowań jest ogromny, a patrząc na specyfikę różnych potrzeb, z każdym dniem się uczymy i stajemy się coraz lepsi – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Grzegorz Wójcik, prezes zarządu w Autenti.
Firma angażuje swoje środki w rozwój serwisu poświęconego identyfikacji tożsamości osób. W połączeniu z istniejącym sposobem na weryfikację dokumentów zamierza stworzyć w przyszłości jedną spójną platformę, obsługującą różnych użytkowników. Jak dowiedzieliśmy się od prezesa zarządu Autenti, w nadchodzących miesiącach firma swoje siły zamierza skierować na rynek europejski. Pozwala na to fakt, że we wszystkich krajach UE obowiązuje takie samo prawo dotyczące elektronicznego podpisu. To ułatwia wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w całej Unii.
– Problem, który rozwiązujemy, nie jest lokalny, jest on faktycznie bardzo podobny na całym świecie. W naszym przypadku koncentrujemy się na dwóch obszarach: pierwszy to rynek UE, tutaj korzystamy z tego, że we wszystkich krajach UE mamy zharmonizowane prawo dotyczące podpisów elektronicznych i jest to nasz wiodący rynek, na którym chcemy zdobyć popularność. Z drugiej strony widząc, jak wyglądają doświadczenia naszych klientów i potrzeby w zakresie globalnym, absolutnie chcemy, aby ten produkt był oferowany również poza UE, i tak na pewno będzie – podkreśla Grzegorz Wójcik z Autenti.
Swoją cegiełkę do pomocy polskim start-upom dokłada Google. W ramach programu Google Residency zwycięzcy konkursu uzyskują dostęp do pracy w Campusie Warsaw oraz wsparcie merytoryczne od specjalistów pracujących dla giganta technologicznego. Dostęp do tych zasobów uzyskało łącznie 11 firm i start-upów z Polski oraz Czech. Większość firm oferuję platformy, które w innowacyjny sposób odpowiadają na potrzeby użytkowników sieci. Radzą sobie bowiem z takimi zagadnieniami, jak pomoc osobom starszym, projektowanie w wirtualnej rzeczywistości, wymiana walut w sieci, wsparcie inwestycyjne czy udzielanie kredytów online przedsiębiorstwom. Wśród uhonorowanych przedsięwzięć znalazło się także Autenti, co pozwoliło firmie dotrzeć do klientów biznesowych i otworzyć się na nowe rynki.
– Udało nam się w ubiegłym roku wygrać wiele konkursów na innowacyjny projekt, w których uczestniczyliśmy. Dzięki temu spopularyzowaliśmy ideę naszego projektu wśród start-upów, korporacji, a także inwestorów i w tym zakresie projekt cieszy się dużym powodzeniem. Google, który jest właścicielem kampusu Warsaw i jest otwarty na innowacyjne firmy, które chcą podbijać globalne rynki, zaproponował nam wzięcie udziału w tego typu współpracy – tłumaczy Grzegorz Wójcik.
Jak wynika z raportu „Polskie Startupy. Raport 2016” przygotowanego przez Startup Poland w Polsce działa 2700 start-upów.
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-10-23: Polska w końcówce krajów wdrażających w firmach sztuczną inteligencję. Bolączką jest brak kompetencji cyfrowych u menedżerów
- 2024-09-26: Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania
- 2024-10-02: Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych
- 2024-10-25: Ruch robotów coraz bardziej podobny do człowieka i zwierząt. Sztuczne mięśnie mogą zmienić sposób ich projektowania
- 2024-09-26: Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych pasażera. Linie lotnicze liczą na uniknięcie miliardowych kar
- 2024-10-09: Cyfrowi kontrolerzy lotów nie zastąpią na razie całkowicie ludzi. Zaawansowane technologie będą jednak wspierać zarządzanie ruchem lotniczym
- 2024-09-09: Coraz więcej młodych ludzi chce zostać rzecznikiem patentowym. Trwa nabór na aplikację rzecznikowską
- 2024-09-30: Giganci farmaceutyczni inwestują w sztuczną inteligencję. Chcą szybciej i taniej opracowywać kandydatów na leki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.