Mówi: | Grzegorz Świątek, Joanna Patejuk, Natalia Strawa, Mikołaj Siwek |
Funkcja: | Hyper Poland University Team |
Firma: | Politechnika Warszawska |
Powstaje pierwsza na świecie pełnowymiarowa kapsuła hyperloop. Super nowoczesny środek transportu pozwoli pokonywać długie odcinki trasy nawet w kilkanaście minut
Hyperloop to idea super nowoczesnego transportu zbiorowego, dzięki któremu pasażerowie będą poruszali się w kapsułach umieszczonych w tubach. W Polsce pierwszą kapsułę hyperloop buduje zespół Hyper University Poland, który już skonstruował niepełnowymiarowy prototyp takiego pojazdu. We Francji trwają już prace nad pierwszą na świecie pełnowymiarową kapsułą, która mierzy 30 m długości, waży 20 ton i ma rozpędzać się do 1223 km na godzinę. Francuska firma HTT planuje oddać ją do użytku w 2018 roku.
Hyperloop to projekt nowego, niezwykle szybkiego środka transportu, który ma duże szanse stać się przełomem komunikacyjnym na świecie, w tym również w Polsce. Trwają zaawansowane prace nad wdrożeniem tej technologii. Kapsuła z pasażerami będzie się poruszać w specjalnym tunelu, w którym zostanie obniżone ciśnienie, co pozwoli na podróżowanie z prędkością nawet 1200 kilometrów na godzinę przy zachowaniu niewielkich kosztów transportu.
– Musimy mieć na początku koła do jazdy przy małych prędkościach, natomiast później są plany, aby zacząć lewitować magnetycznie lub unosić się na poduszce powietrznej, w związku z czym redukujemy opory tarcia, możemy w ten sposób osiągać dużo większe prędkości, a dodatkowo ponieważ poruszamy się w rurze redukujemy do minimum opory powietrza, to pozwala na osiągnięcie bardzo wysokich prędkości, szacuje się, że hyperloop powinien móc jechać z prędkością 1000 km/h lub nawet więcej – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Grzegorz Światek, członek zespołu Hyper Poland University Team.
We Francji Hyperloop Transportation Technologies (HTT) ruszyło z budową pierwszej na świecie pełnowymiarowej kapsuły hyperloop. Kapsuła ma mierzyć 30 metrów długości, 2,7 m szerokości, a ważyć ma 20 ton. Francuzi twierdzą, że kapsuła będzie w stanie podróżować z prędkościami dochodzącymi do 1223 km/h, czyli ponad dwukrotnie większymi, niż dotąd najszybszy pociąg na świecie – japoński pociąg Maglev MLX01 (603 km/h, wpisane do Księgi Rekordów Guinessa). Kolej magnetyczna porusza się na poduszce magnetycznej, zatem podobnie jak hyperloop – lewituje.
– Lewitacja magnetyczna zależy od masy oraz ilości magnesów które zastosujemy. Przy większej masie potrzeba więcej magnesów, a dodatkowo jeśli zastosujemy przy tej samej masie jeszcze większą ilość lub mocniejsze magnesy, możemy zacząć lewitować już przy mniejszej prędkości. W naszej kapsule przy magnesach, których użyliśmy, zaczynamy lewitować przy prędkości około 70 km/h i lewitujemy cały czas aż do tych obliczonych 430 km/h, ponieważ do takiej prędkości liczyliśmy tę kapsułę – twierdzi Grzegorz Świątek.
Hyperloop ma uzupełnić lukę między samolotem a pociągiem. Połączy zalety obu tych środków transportu. Szybkością będzie konkurował z samolotem, ale, podobnie jak pociąg, będzie mógł rozpoczynać kurs z centrów miast. Będzie wymagał stałej infrastruktury, jak pociąg i będzie łączył odległe miejscowości nie zatrzymując się po drodze, podobnie jak samolot.
– Konstrukcja ma jakieś elementy samochodu, ma koła, jest to poniekąd pociąg, porusza się po jednej szynie, na niej także hamuje za pomocą systemu hamującego. Jest to też trochę samolot, bo lewituje, jest to tzw. lewitacja magnetyczna, ma po trochu wszystkiego. Jako transport, idea hyperloopa ma wskoczyć w lukę pomiędzy pociągami a samolotami – twierdzi Mikołaj Siwek z Hyper Poland University Team
Hyper Poland University Team zaprojektował też wstępną siatkę połączeń. Wynika z niej, że trasę Wrocław – Łódź moglibyśmy pokonać w 17 minut, a z Krakowa do Warszawy dojechać w ciągu 20 minut. Z kolei podróż z Warszawy do Gdańska zajęłaby nam 23 minuty. Z Poznania do Berlina dojechalibyśmy w ciągu 18 minut, a zaledwie godzinę później moglibyśmy zwiedzać Paryż. Koszt budowy kilometra trasy hyperloop ma być porównywalny z kosztem budowy kilometra autostrady w średnio trudnym terenie. Obecnie trwają jednak prace nad samą kapsułą.
– Poszycie kapsuły jest wykon0ane z kompozytu szklano-epoksydowego, w strukturze przekładkowej z pianką. Podzieliliśmy bryłę na dwa prostsze elementy. Przód, który ma bardziej skomplikowaną geometrię, wyfrezowaliśmy i oblaminowaliśmy szklano-epoksydowym laminatem, a tył z kolei uprościliśmy do geometrii, która jest rozwijalna, zrobiliśmy płaską płytę, którą potem wygięliśmy na kształt kapsuły tak, aby potem złączyć te dwa elementy i otrzymać pełną kapsułę – tłumaczy Joanna Patejuk z Hyper Poland University Team.
Komfort podróżowania hyperloop ma być podobny do komfortu jazdy innymi współczesnymi środkami transportu. Przy tak dużych prędkościach, o jakich mówią entuzjaści tej technologii, pojawiają się pytania o zdrowie pasażerów i przeciążenia.
– Przeciążenia jakim będzie poddany pasażer będą takie same, jakie mamy w samolotach czy w szybkiej kolei, japońskiej czy chińskiej, nie ma tu żadnego strachu jeśli chodzi o zdrowie, ponieważ będzie to 1 lub 1,5 G czyli najbardziej typowe przeciążenie samolotowe, które nie robi nam żadnej krzywdy ani nie wywołuje specjalnego dyskomfortu – podsumowuje Grzegorz Świątek z Hyper Poland University Team.
Pierwsza pełnowymiarowa kapsuła francuskiego HTT ma być gotowa w 2018 roku.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.