Mówi: | Karol Manys |
Funkcja: | rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji |
Od 24 kwietnia kierowcy będą mogli sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet. Muszą jednak założyć Profil Zaufany (eGO)
Od 24 kwietnia Ministerstwo Cyfryzacji udostępni nową usługę, która umożliwi kierowcom sprawdzenie liczby punktów karnych bez potrzeby udawania się na komendę policji. Jedyne, co będzie wymagane, to założenie Profilu Zaufanego (eGO), ale i to w przypadku większości użytkowników da się to załatwić przez internet.
Obecnie kierowca, który chce sprawdzić liczbę swoich punktów karnych, może to zrobić tylko w jeden sposób – udając się na komendę policji. Ale od 24 kwietnia ma się to zmienić.
– Od 24 kwietnia będziemy mieli możliwość sprawdzenia punktów karnych drogą elektroniczną, czyli online, bez konieczności wychodzenia z domu. W tej chwili takiej możliwości nie mamy. Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć, ile punktów karnych ma, może to zrobić, natomiast musi wówczas udać się na komendę policji i tylko tam może taką informację uzyskać – opowiada agencji informacyjnej Newseria Innowacje Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji.
Usługa pojawi się jako jeszcze jedna z funkcji dostępnych na portalu obywatel.gov.pl – w zakładce „Kierowcy i pojazdy” pojawi się odsyłacz „Sprawdź swoje punkty karne online”. Sprawdzić liczbę punktów karnych będzie mógł każdy, ale pod warunkiem posiadania Profilu Zaufanego.
– Co istotne, będzie do tego potrzebny Profil Zaufany, czyli ten nasz podstawowy podpis darmowy, podpis elektroniczny, który służy nam do kontaktów z administracją. W tej chwili możliwość zakładania Profilu Zaufanego drogą elektroniczną, czyli bez wychodzenia z domu, dają trzy banki. To jest bank PKO BP, ING Bank Śląski, a także Bank Millenium, ale lada dzień dołączą do tego grona dwa kolejne duże banki – zapowiada Karol Manys.
Ministerstwo nie chce jeszcze oficjalnie zdradzić, o jakich dwóch kolejnych bankach mowa, ponieważ w obu przypadkach usługa zakładania Profilu Zaufanego jest jeszcze w fazie ostatecznych testów. Są to jednak duże i popularne banki, o czym świadczy prosta statystyka. W chwili obecnej banki PKO Bank Polski, ING Bank Śląski i Millenium umożliwiają założenie Profilu Zaufanego poprzez internet około 35 proc. polskiego społeczeństwa. Po dojściu dwóch kolejnych banków będzie to już w sumie około 75–80 proc. Polaków.
Należy oczywiście dodać, że tak naprawdę każdy obywatel Polski ma możliwość założenia Profilu Zaufanego, niezależnie od tego, z usług jakiego banku korzysta. Zwyczajna procedura jest jednak nieco bardziej kłopotliwa.
– Jeżeli nasz bank nie daje takiej możliwości, żeby założyć Profil Zaufany, no to pozostaje nam ta tradycyjna droga zakładania Profilu Zaufanego. To jest usługa całkowicie darmowa, natomiast w tym wypadku jest wymagana jednokrotna wizyta w urzędzie. Chodzi po prostu o to, żeby urzędnik, który potwierdzi nam Profil Zaufany, mógł zweryfikować, czy my, to my. Cała operacja trwa kilka minut i nie jest skomplikowana. – podsumowuje Karol Manys.
Warto zaznaczyć, że usługa „Sprawdź swoje punkty karne” to dopiero pierwszy etap Programu CEPiK 2.0. Kolejne e-usługi w ramach programu CEPiK 2.0 będą uruchamiane w 2018 r. Będą to:
- „Mój pojazd” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach),
- „Uprawnienia kierowcy” (możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii),
- „Udostępnij swoje dane pracodawcy” (usługa dla kierowców zawodowych),
- „Sprawdź punkty szkołę jazdy i instruktora” (możliwość sprawdzenia online ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin),
- „Przypominaj o terminach” (opcja powiadamiania – e-mailem lub SMS – o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badaniach lekarskich dla kierowców itp.).
Jak przewiduje Ministerstwo Cyfryzacji, wszystkie usługi będą dostępne najpóźniej w lipcu 2018 roku.
Czytaj także
- 2025-07-11: Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
- 2025-06-30: Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje
- 2025-07-08: Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych
- 2025-07-04: Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu
- 2025-06-27: Komisja Europejska chce wprowadzić ujednolicone przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Europosłowie mówią o kolejnej nadregulacji
- 2025-06-30: Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku
- 2025-06-12: Wakacje wyzwaniem dla operatorów komórkowych. W najpopularniejszych kurortach ruch w sieci rośnie nawet pięciokrotnie
- 2025-07-07: Firmy czekają na ostateczne przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. Mają być gotowe w wakacje
- 2025-07-04: W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję
- 2025-06-10: Polska może dołączyć do globalnych liderów sztucznej inteligencji. Jednym z warunków jest wsparcie od sektora publicznego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.