Mówi: | Bartłomiej Zysiński |
Funkcja: | prezes |
Firma: | Maybatt sp. z .o.o |
Nowe technologie pozwalają lepiej magazynować energię odnawialną i skuteczniej nią zarządzać. Trwają prace nad usprawnieniem i obniżeniem kosztów tego procesu
Zarządzanie energią, w tym jej magazynowanie, to najważniejsza kwestia przyszłości dla środowiska, ludzi i biznesu – ocenia Bartłomiej Zysiński, prezes firmy Maybatt. Obecnie na rynku rozwijane są technologie związane z takimi nośnikami jak akumulatory czy płyty, które magazynują energię. Nowe technologie z zakresu magazynowania energii są też kluczowe do rozwoju odnawialnych źródeł energii.
– Zarządzanie energią, w tym jej magazynowanie, to najważniejsza kwestia przyszłości dla środowiska, ludzi i biznesu. Bezpieczeństwo energetyczne, niezależność energetyczna, własne dostawy prądu – to te kwestie, które należy zabezpieczyć z punktu widzenia energetyki. Jest to opłacalne, pod warunkiem że zastosuje się dobrze wybrany system i dobrze dobraną technologię – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Bartłomiej Zysiński, prezes zarządu firmy Maybatt oraz członek zarządu i założyciel Polskiej Izby Magazynowania Energii.
W Polsce pojawiają się możliwości technologiczne, aby magazynować energię elektryczną, nie tylko przez producenta, lecz także dystrybutorów i klienta końcowego. Jeszcze kilka lat temu magazynowanie energii w systemie elektroenergetycznym było możliwe przede wszystkim dzięki elektrowniom szczytowo-pompowym. Trwają też intensywne prace nad technologiami dającymi szansę magazynowania energii odnawialnej, dla źródeł o zmiennej stabilności pracy.
– Sposób wytwarzania i magazynowania energii w odpowiedniej ilości i odpowiednim czasie jest tą umiejętnością kluczową. Łatwo jest wyprodukować, łatwo jest zmagazynować, natomiast trudno to skoordynować i tym zarządzać – przekonuje Bartłomiej Zysiński.
Według analityków firmy doradczej Frost & Sullivan systemy magazynowania energii w akumulatorach w najbliższych latach będą sposobem na upowszechnienie OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Globalny rynek magazynów energii w 2024 roku ma być warty 8,3 mld dol.
– Maybatt stosuje bateryjne technologie magazynowania energii. Na rynku występują akumulatory w różnych technologiach chemii, w różnych technologiach wykonania, natomiast kompleksowo zajmujemy się wszystkimi technologiami, dobierając zastosowania zgodne z potrzebami klienta. Akumulatory, płyty, elektrolit, który zawiera tę energię i przesyła między płytami – są to właśnie te elementy, które cały świat próbuje rozwijać, aby znaleźć najlepsze rozwiązania technologiczne, tańsze i o wyższej sprawności – tłumaczy prezes Maybatt.
Nowoczesne akumulatory nie zawierają metali ciężkich i żadnych toksycznych chemikaliów. Są bezpieczne, więc mogą też być stosowane także tam, gdzie przebywają ludzie. W przypadku awarii sieci można je stosować jako alternatywne źródło zasilania, a co więcej – pozwalają zmagazynować energię pozyskaną z OZE i zużywać ją częściowo lub w całości wtedy, kiedy jest to potrzebne.
– Problem z powszechnością magazynów energii wynika z faktu słabej dostępności tych technologii, słabego zrozumienia tej potrzeby i stosunkowo wysokiego kosztu jednostkowego tej technologii, szczególnie dla użytkowników domowych – wskazuje ekspert.
Jak podkreśla Bartłomiej Zysiński, nowinki technologiczne w zakresie odnawialnych źródeł energii, które pojawiły się w ostatnich latach, są szybko popularyzowane. Przykładem może być technologia kolektorów grzewczych, którą wprowadził do szerszego użytku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
– Teraz mamy do czynienia z wielką promocją fotowoltaiki. W kolejnej perspektywie patron, który zajmie się ze strony funduszy czy ze strony promocji rynkowej tych technologii, będzie postrzegany jako Prometeusz, jeżeli chodzi o magazynowanie energii – przekonuje Bartłomiej Zysiński.
Czytaj także
- 2024-12-02: Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-09-30: Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki
- 2024-09-23: Rząd chce większego udziału polskich firm budowlanych w projektach energetycznych. Ma to być element nowej ustawy offshorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Przemysł
Historyczna polska akwizycja w USA sfinalizowana. Chemiczny koncern należący do Kulczyk Investments zyskuje mocną pozycję w Ameryce Północnej
Chemiczna grupa Qemetica, należąca do portfela Kulczyk Investments, sfinalizowała transakcję nabycia od koncernu PPG biznesu krzemionki strącanej za 1,2 mld zł, czyli ok. 310 mln dol. Tym samym przejmuje fabryki w Holandii i USA, stając się trzecim graczem w Europie i drugim w Ameryce Północnej na rynku tego surowca, kluczowego m.in. dla globalnej branży motoryzacyjnej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.