Mówi: | Dariusz Śpiewak |
Funkcja: | wiceprezes |
Firma: | Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji |
Niebawem dzięki e-urzędowi skarbowemu niemal wszystkie kwestie związane z podatkami załatwimy bez wychodzenia z domu
Już niedługo każdą sprawę podatkową będzie można załatwić w elektronicznym urzędzie skarbowym. Docelowo portal e-Urząd Skarbowy ma działać na podobnej zasadzie, co bankowość elektroniczna. Po zalogowaniu będzie można sprawdzić stan swoich rozliczeń, a urząd SMS-em przypomni o przelewie. Dodatkowo przez internet będzie można załatwić sprawy związane z PIT, CIT i VAT. Polacy coraz chętniej korzystają z nowych możliwości. W 2019 roku ponad 70 proc. podatników rozliczyło się z fiskusem w formie elektronicznej.
– Portal e-Urząd Skarbowy to rozwiązanie, które będzie obsługiwało kompleksowo klientów drogą cyfrową od momentu złożenia deklaracji, przez możliwość jej zweryfikowania, aż po sprawdzenie, na jakim etapie jest moja sprawa. Usługa dostępna będzie zarówno dla firm, jak i osób indywidualnych – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Dariusz Śpiewak, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Elektroniczny urząd skarbowy ma przede wszystkim ułatwić życie, zarówno zwykłym podatnikom, jak i przedsiębiorcom. Pierwsze udogodnienia mają zostać wdrożone jeszcze w tym roku, a kolejne będą oferowane stopniowo. Z danych resortu finansów wynika, że na pierwszym etapie dane mają być aktualizowane, a wdrożenie nowej technologii ułatwi składanie deklaracji podatkowych, w tym umożliwi podpisywanie deklaracji profilem zaufanym. Docelowo podatnik będzie mógł sprawdzić w jednym miejscu, jakie dokumenty złożył do urzędu, jakie informacje urząd do niego przesłał oraz jaki jest stan rozliczeń. Dodatkowo jeśli dana osoba występuje jako podatnik, płatnik czy pełnomocnik, to w swoich rolach znajdzie komplet informacji.
Docelowo e-urząd ma działać na podobnych zasadach co bankowość elektroniczna. Na swoim koncie będzie można znaleźć wszystkie informacje, w tym choćby związane z e-PIT.
– To, co jest w tej chwili opisywane jako Twój e-PIT, czyli możliwość sprawdzenia, jak został złożony dokument, na jakim etapie jest jego obsługa czy jest zwrot, to będzie dotyczyło wszystkich innych podatków, nie tylko podatku PIT, lecz także CIT, VAT i pozostałych – zapowiada Dariusz Śpiewak.
Z części udogodnień można już skorzystać. Na Portalu Podatkowym można od tego roku m.in. rozliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych, spadków i darowizn czy kartę podatkową. Po zmianach udogodnień będzie znacznie więcej, a przez internet będzie można załatwić sprawy związane z PIT, CIT i VAT.
Elektroniczne konta podatników, nad którymi trwają jeszcze prace, mają z kolei umożliwić wgląd we wszystkie informacje, jakie gromadzi o nas urząd. O ile przez Platformę Usług Elektronicznych można sprawdzić, czy pracodawca odprowadza za nas składki w odpowiedniej wysokości, tak przez e-Urząd Skarbowy będzie można kontrolować, czy pracodawca odprowadza zaliczki na podatek.
Nowe rozwiązania są szeroko konsultowane tak, by korzystanie z udogodnień faktycznie ułatwiło życie.
– Członkowie PIIT czynnie biorą udział w tym przedsięwzięciu. Jako Izba chcielibyśmy zarówno uczestniczyć w procesie definiowania wymagań, jak i opisywania tego, co jest do zrobienia. Często Ministerstwo Finansów czy Ministerstwo Cyfryzacji konsultuje z nami to, co jest do wykonania. Pomagamy zweryfikować, czy efekty zostały osiągnięte, opiniując dokumenty, przedstawiając nasze stanowiska – tłumaczy Dariusz Śpiewak.
Nowy e-urząd ma być dla Polaków dużym ułatwieniem. Zwłaszcza że niemal co czwarty z nas przyznaje, że urzędu skarbowego po prostu się boi (badanie „Polacy o podatkach” przeprowadzone na zlecenie Centrum im. Adama Smitha). Dzięki wprowadzanym zmianom dużo czynności udało się znacznie uprościć. Rozwiązanie Twój e-PIT pozwala automatycznie rozliczyć się z US, a deklaracje PIT-37 i PIT-38 wypełnia za nas Krajowa Administracja Skarbowa.
Z danych resortu finansów wynika, że w tym roku ponad 70 proc. podatników rozliczyło się z fiskusem w formie elektronicznej.
Czytaj także
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
- 2024-12-06: R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji
- 2024-12-18: Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
- 2024-12-10: 95 proc. urządzeń do wapowania ma zniknąć z rynku. Tysiąc firm w Polsce będzie się musiało przebranżowić
- 2024-11-28: 1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
- 2024-12-02: Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
- 2024-11-27: Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
- 2024-12-09: Firmy nie znają korzyści z wdrażania zrównoważonego rozwoju. Swój ślad węglowy mierzy tylko co piąta firma
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-22: Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.